Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie siły strategiczne stawiają na symulatory

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu dostaw pierwszej partii elementów kompleksu treningowego dla obsługi naziemnego system rakietowego „Jars”.

Wojska rakietowe strategicznego przeznaczenia (RWSN) wprowadziły zestaw systemów szkoleniowych obejmujący: symulator przeciwdywersyjnego pojazdu „Tajfun-M”, symulator zdalnie sterowanego pojazdu rozminowania „Listwa”, pomieszczenie szkoleniowe dla specjalistów od maskowania oraz trenażer dla kierowców mechaników samobieżnych wyrzutni rakiet balistycznych „Jars”.

Do końca 2016 r. planuje się wprowadzić do RWSN ponad 100 trenażerów, a do 2020 r. – około 1000. Zgodnie z założeniami rosyjskiego ministerstwa obrony ma to poprawić jakość szkolenia szczególnie tych żołnierzy, którzy obsługują systemy rakietowe znajdujące się na dyżurach bojowych (a więc tych, którzy nie można wykorzystywać do treningów).

Rosjanie postawili również na oszczędności. Oszacowano, że zastosowanie symulatorów tylko w trzech pułkach rakietowych pozwoli zaoszczędzić ponad 150000 litrów paliwa rocznie. Do 2020 r. mają to już być już ponad 4 miliony litrów.

Rosjanie chwalą się również, że zadbali o realizm szkolenia. Dlatego też, kabiny kierowców są umieszczane 2 m nad ziemią na teleskopowych podnośnikach, a otoczenie jest zobrazowane na ekranach umieszczonych z przodu i z boku kapsuły treningowej.

Czytaj też: "Bóg wojny" zatrzyma Rosjan. Ekspert: Homar priorytetem. Niezbędny system rozpoznania

Komentarze