Przemysł Zbrojeniowy

Rohde & Schwarz i Rheinmetall wesprą cyfrową Bundeswehrę?

Fot. Bundeswehr
Fot. Bundeswehr

RRS-MITCOS to skrót nazwy spółki joint venture koncernu Rheinmetall i spółki Rohde & Schwarz utworzonej właśnie w celu spełnienia wymagań programu Bundeswehry w zakresie tworzenia zintegrowanych systemów operacyjnych i łączności. W ten sposób firmy chcą osiągnąć pozycję, zapewniająca wiodącą rolę w programie "Digitalisierung Landbasierter Operationen" (DLBO), którego celem jest stworzenie tego typu rozwiązań dla niemieckiej armii, a wartość liczona jest w miliardach euro.

Program DLBO (niem. Digitalisierung Landbasierter Operationen – digitalizacja operacji lądowych) jest priorytetowym projektem modernizacji niemieckiej armii, którego celem jest ucyfrowienie systemu dowodzenia i wymiany informacji. Powstał on jako połączenie i rozszerzenie zakresu wcześniejszych programów "Mobile taktische Kommunikation" (MoTaKo) oraz "Mobiler taktischer Informationsverbund" (MoTIV). Jest to ogromne wyzwanie, ale też przepis na sukces biznesowy. Jeśli DLBO zakończy się sukcesem, będzie oznaczał potrzebę instalacji nowych komponentów systemu na tysiącach pojazdów użytkownych obecnie przez Bundeswehrę i wszystkich nowych maszynach wprowadzanych do służby. Wartość programu szacowana jest na kilka miliardów euro.

W tej sytuacji zrozumiałe jest ogromne zainteresowaniem tym projektem i utworzenie wspólnej spółki przez potentatów w zakresie niemieckiego przemysłu obronnego i łączności - Rheinmetall oraz Rohde & Schwarz. Już w marcu ubiegłego roku obie firmy rozpoczęły szeroko zakrojone partnerstwo w tym zakresie, którego efektem jest powstanie RRS-MITCOS, a pełna nazwa to "RRS-MITCOS Rheinmetall - Rohde & Schwarz - Military IT and Communications Solutions GmbH". 74,9 proc. udziałów w nowym podmiocie należy do koncernu Rheinmetall, natomiast 25,1 proc. to własność Rohde & Schwarz. Sytuacja ta może się jeszcze zmienić, gdyż jak podkreślono, obaj udziałowcy są otwarci na wprowadzenie do spółki innych podmiotów, o ile będą w stanie zaoferować rozwiązania istotne dla realizacji projektu DLBO.

Komentarze