Przemysł Zbrojeniowy

Roboty mobilne i urządzenia specjalne PIAP dla Żandarmerii Wojskowej

Robot IBIS®, Fot. PIAP
Robot IBIS®, Fot. PIAP

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę robotów mobilnych IBIS®, PIAP GRYF®, TRM® i urządzeń inspekcyjnych Explorer wraz z wyposażeniem dodatkowym dla Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. 

To kolejne roboty PIAP, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej m.in. w rozpoznaniu pirotechnicznym czy działaniach antyterrorystycznych.

Jak informuje PIAP dzięki wyposażeniu dodatkowemu dostarczonemu z robotami mobilnymi (tj. uchwyty do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego, uchwyty do urządzeń RTG, aktywna nawijarka światłowodowa do 300 m, magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych),  operatorzy będą mogli neutralizować ładunki wybuchowe,  prześwietlać podejrzane przedmioty czy sterować robotem w strefie zakłóceń radiowych

IBIS® jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.

PIAP GRYF® jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Dzięki manipulatorowi o pięciu stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczęk chwytaka możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg.

image
TRM® Taktyczny Robot Miotany, fot. PIAP

TRM® Taktyczny Robot Miotany to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. TRM® powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. TRM® może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. TRM® utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże.

EXPLORER to z kolei urządzanie do inspekcji miejsc trudno dostępnych i niebezpiecznych. W zastosowaniach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek może być wykorzystywany m.in. do: rozpoznania podwozi samochodowych, szybów wentylacyjnych, studzienek kanalizacyjnych, korytarzy technicznych czy innych miejsc poddawanych kontroli. EXPLORER składa się ze zdalnie sterowanej kamery i wysięgnika teleskopowego w zależności od potrzeb użytkowników o długości operacyjnej do 4,8 m oraz wysięgnika o regulowanym kącie nachylenia o długości do 2,8 m.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.