Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall w niemieckim programie Spike/MELLS

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Niemieckie ministerstwo obrony ponad tydzień temu przyznało spółce joint venture Eurospike GmbH kontrakt na dostawy dużej partii wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS wraz z amunicją dla Bundeswehry. O swoim udziale w prowadzonych pracach poinformował koncern Rheinmetall Defence.

Podpisana przez niemiecki resort obrony umowa przewiduje dostawę kilkuset wyrzutni systemu MELLS (Mehrrollenfähiges Leichtes Lenkflugkörper-System) oraz 1500 pocisków. Dostawy do niemieckich wojsk lądowych mają rozpocząć się w 2020 roku i zakończyć trzy lata później. Umowa ramowa zakłada możliwość dalszych dostaw w ramach opcji w latach 2024-2031.

Rheinmetall Defence jako jeden z lokalnych uczestników spółki joint venture Eurospike obok spółki Diehl Defence oraz zagranicznego dostawcy technologii w postaci izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense Systems (RADS) uzyska po realizacji podstawowego zamówienia około 30 mln euro. Rheinmetall odpowiada za dostawy ponad stu zintegrowanych jednostek dowodzenia i odpalania, w tym kontenerów transportowych i magazynowych dla tych systemów, a także 1500 zestawów z komponentami do przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS. Po realizacji opcji, obejmującej dalsze sto wyrzutni oraz znaczną liczbę zestawów komponentów dla pocisków, przychody Rheinmetall mogłyby osiągnąć ponad 100 mln euro.

Rheinmetall dostosował już wcześniej system MELLS do odpalania z BWP Marder (obecnie takie wozy pełnią dyżur bojowy w Siłach Odpowiedzi NATO). Ponadto, prowadzi prace w celu zintegrowania go z BWP Puma. Inny partner prowadzi integrację z nośnikiem uzbrojenia Wiesel.

Rheinmetall Defence może już pochwalić się bogatym doświadczeniem i kompetencjami w zakresie integracji systemu MELLS, który został już wcześniej zintegrowany z modernizowanymi bojowymi wozami piechoty Marder i jest obecnie integrowany z jego docelowym zastępcą — bojowym wozem piechoty Puma, a także lekkim nośnikiem uzbrojenia Wiesel.

Wprowadzenie pocisków Spike/MELLS pozwoli na znaczące wzmocnienie obrony przeciwpancernej niemieckiej armii. Ten system docelowo zastąpi zarówno wyrzutnie Milan-2, używane w wersji przenośnej i odpalane z pojazdów, jak i rakiety TOW-2, będące standardowym uzbrojeniem pojazdów Wiesel wykorzystywanych w wybranych jednostkach jako lekkie niszczyciele czołgów. Oba te systemy należą do tzw. drugiej generacji.

MELLS to niemiecka, lokalna wersja izraelskich wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR, dostosowanych do wymagań Bundeswehry ze znacznym udziałem komponentów niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Spike-LR w najnowszej wersji jest przeciwpancernym pociskiem kierowanym określanym jako 5. generacji, naprowadzonym przy pomocy łączą światłowodowego i kamery termowizyjnej i telewizyjnej. Może zwalczać cele widoczne w i spoza zasięgu wzorku oraz korygować pocisk w locie lub działać w trybie "wystrzel i zapomnij".

Reklama

Komentarze (2)

 1. Zawisza_Zielony

  A co u nas podobno za Antka mon miało zamówić dodatkowe 1500 sztuk spike ale jakoś cicho w tym temacie.

  1. dropik

   to tylko uzupełnienie szczupłych zapasów. mamy do dyspozycji tylko 250 wyrzutni z czego 2/3 w jednostkach specjalnych. Reszta czyli ok 80 sztuk rozdzielone na pozostałe brygady wojsk lądowych . Sami zobaczcie jakie to mizerne ilości. nie zanosi się na zmianę do momentu kiedy na wyposażenie wejdą wieże zssw-30 (rosomaki i borsuki)

  2. Marek L.

   Tylko tutaj, w tym pytaniu, to NIE chodziło o ilość tych wyrzutni Rafael’a w Armii Polskiej, a o ilość obecnie dostępnych (lub też obecnie zamówionych!) pocisków p.panc. SPIKE-LR ....

 2. Marek L.

  Ja słyszałem o jednym tysiącu sztuk SPIKE LR (za Antka), a ponieważ jest cicho w tym temacie, to zakładam, iż ten kontrakt jest aktualnie realizowany (względnie, że jest on już zrealizowany.) .......

  1. Tt

   Dlatego nie głosujmy na nich

Reklama