Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rakiety GMLRS dla sojuszników USA

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Amerykańskie wojska lądowe zawarły kontrakt z koncernem Lockheed Martin na dostawę modułów z rakietami ziemia-ziemia dla systemu GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System). Moduły przeznaczone są dla wojsk Finlandii, Jordanii i Singapuru.

Zamówione uzbrojenie zostanie przekazane do odbiorców w ramach programu Foreign Military Sales. Kontrakt o wartości 331,8 miliona dolarów przewiduje dostawę trzech rodzajów modułów GMLRS:

 • 290 modułów AWRP (alternative warhead rocket pod) – z pociskami wielozadaniowymi M30A1 AW (Alternative Warhead);
 • 34 modułów URP (unitary rocket pod) z rakietami M31A1 U (Unitary) - z głowicą burzącą, przystosowaną do atakowania punktowych celów, między innymi w terenie górskim i zurbanizowanym;
 • 529 modułów RRPRD (reduced range practice rocket pod) - z rakietami o zasięgu ograniczonym do 15 km, wykorzystywanymi przede wszystkim do szkolenia

Prace zostaną zrealizowane przez zakłady koncernu Lockheed  Martin w Grand Prairie w Teksasie i Camden w Arkansas.

Czytaj też: Więcej rakiet GMLRS dla Francji.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Arek102

  Niektórzy chyba nie czytają tego co inni piszą na forum. Te 4-y państwa PŁACĄ za ten sprzęt. Niema żadnej darmochy. Zakupy są prowadzone w ramach programu Foreign Military Sales (w skrócie FMS). Polska też tak kupowała w USA samoloty F-16 i pociski JASSM. Opiszę w skrócie zakup broni w USA przez program FMS tak żeby niewypisywać bzdur w stylu: -"Dla Polski by się nie dało" czy - "to świadczy o tej papierowej pomocy dla POLSKI ...". Program FMS w skrócie: 1. Zaintersowany rząd państwa X zakupem amerykańskij broni występuje do "rządu" USA. 2. Następnie Prezydent USA w i mieniu rządu X występuje do Senatu o zgodę na sprzedaż. 3. Po uzyskaniu zgody zamawia sprzęt w amerykańskiej firmie (producentowi broni) tak jak by zamawiał dla US Army. 4.Po wyprodukowaniu broń przekazywana jest US Army. 5.Dopiero od US Army broń przekazywana jest do pństwa X. 6.Państwo X płaci tyle ile wynegocjowało. PS. Broń to nie kiełbasa i jej sprzedaż żądzi się swoimi prawami i zależy od wew. przepisów państwa producenta i jest obwarowana szeregiem ograniczeń. Np F-22 Raptor mają tylko Amerykanie i nikt inny, chociaż kupić chcieli Japończycy czy Republika Korei. Albo samoloty F-15 E White Eagle ma USA i Izrael. Arabia Saudyjska nie dostała zezwolenia na ich zakup, chociaż to też sojusznik USA. Rosjanie też tak robią nie sprzedając nikomu swoich superszybkich torped WA-111 Szkwał. System S-400 zaoferowali Chińczykom i Białorusinom dopiero jak opracowali S-500 (jeszcze opracowywany ale i sprzedaż S-400 nie nastąpi jutro).

  1. Shogunov

   Nie ma czego takiego jak F-15 E White Eagle

 2. observer

  Dla Polski by się nie dało. Nie posiadamy nic, czego mogli by pożądać amerykanie. Położenie geograficzne nieciekawe,ani złóż ropy naftowej ani uranu czy metali szlachetnych,a jak się trafi jakiś naukowiec-wynalazca ,to go sami pozyskają bo bieda i korupcja w Polsce straszna...

  1. Dumi

   Co do złóż na terenie Polski to BZDURY piszesz. Tak to jest jak się nie poczyta czegoś na ten temat... W przeliczeniu na złotówki nasze bogactwa naturalne jesteśmy najbogatszym krajem na kuli ziemskiej. A byłbym zapomniał: to nie żart. Ale nie podzielę się z Tobą skąd to wiem.

  2. jaan

   Gdyby USA chciałaby wzmocnić flankę wschodnią to doprowadziliby do rozwoju i doposażenia naszych sił zbrojnych. A tak tylko gadają że pomogą. Poczytajcie prasę przedwojenną czego to Anglia nie obiecywała przed II WŚ

 3. gosc

  Izrael otrzymuje takie systemy z USA? Przeciez maja swoje i podobno nawet bardzo dobre Lynx startujace w przetargu na polski Homar. Co prawda Lynx do MLRS a tu jest mowa o GMLRS. Dlaczego wiec my w przetargu na Homara nie chcemy GMLRS? Sa drozsze ale dokladniejsze.

  1. Afgan

   Izrael dostaje je ZA DARMO w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej, a jak to się mówi "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby".

 4. Willgraf

  to świadczy o tej papierowej pomocy dla POLSKI - Polska jest kraje3m buforowy przed Rosja a nie dostała żadnej znaczącej pomocy ,sam złom w cenie złota !

  1. Akv

   Ja wiem że ludzi żyjący na co dzień z zasiłków mają taki obraz świata że ktoś coś im zawsze da bo inaczej mogą się obrazić i tupać nogami.

  2. Wojtek 39

   Jedyne o czym to świadczy, to o braku wiedzy z Twojej strony. To nie są prezenty ze strony USA tylko te państwa zamówiły i zakupiły to w ramach FMS i dalej rząd USA kupował te pociski po cenie jak dla US Army. Polska także dokonuje zakupów w ramach FMS. Jaki to ma związek z "papierową pomocą", itp? To jest informacja o zakupie z wykorzystaniem pewnej procedury i nic więcej!

 5. Patriota

  a dla Polski nie dało by się? lub choćby troszkę pieniążków na wsparcie projektu Homar zawsze to coś by pomogło... tym bardziej że Finlandia nie jest w NATO, a Polska tak!

  1. Stajger

   Przecież te kraje za to zapłacą. To jest FMS program

  2. kryty

   Przecież oni ich nie oddają za darmo, tylko sprzedają w ramach FMS. Jakie pieniążki na Homar? Ty się módl żebyśmy nie przepłacili i dostali transfer technologii, a nie na dotację liczysz...

Reklama