Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rafael zwiększa sprzedaż i zamówienia

W 2019 roku Rafael otrzymał m.in. duże zamówienie z Niemiec na ppk Spike. Fot. Rafael.
W 2019 roku Rafael otrzymał m.in. duże zamówienie z Niemiec na ppk Spike. Fot. Rafael.

Izraelski koncern Rafael zanotował w 2019 roku najwyższe w historii przychody ze sprzedaży, wynoszące 2,72 mld USD (9,7 mld szekli). Zwiększył się też portfel zamówień firmy.

Izraelski Rafael opublikował swoje wyniki finansowe na rok 2019. W minionym roku sprzedaż wyniosła 2,7 mld USD (9,7 mld szekli), o 3,9 proc. więcej, niż w roku 2018. W 2019 roku koncern otrzymał nowe zamówienia o wartości 2,8 mld USD (10 mld szekli), podczas gdy w 2018 było to 2,6 mld USD (9,5 mld szekli). Zysk netto wyniósł 111 mln USD (397 mln szekli), podczas gdy w 2018 roku 133 mln USD (479 mln szekli). Rafael w 2019 roku przekazał rządowi Izraelowi dywidendę w wysokości około 500 mln szekli.

Z kolei łączna wartość portfela zamówień wzrosła do 7,2 mld USD (24,8 mld szekli), co odpowiada 2,5-rocznej sprzedaży, w ubiegłym roku uzyskano też rekordową wartość zamówień eksportowych. Korzystne wskaźniki udało się osiągnąć, pomimo znacznej deprecjacji kursu szekla do dolara i euro, a opublikowano je w trakcie trwającej pandemii koronawirusa.

Prezes i CEO Rafaela generał dywizji (rez.) Yoav Har-Even stwierdził: „RAFAEL kończy rok fiskalny 2019, w którym oprócz znacznego wkładu w rozwój i dostarczanie technologii obronnych, jest również zaangażowany w poszukiwanie rozwiązań przeciw COVID-19 i jego rozprzestrzenianiu się. Jesteśmy pewni, że finansowa stabilność firmy zapewni jej zdolność do stawienia czoła nadchodzącym niepewnościom i wyzwaniom”. Yoav Har-Even zapewnił jednocześnie, że koncern jest w stanie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wykonywać swoją pracę i dotrzymywać zobowiązań, przestrzegając dyrektywy Ministerstwa Zdrowia.

image
Yoav Har-Even, prezes i CEO Rafaela.jpg. Fot. Rafael.

W 2019 roku Rafael otrzymał kontrakty dotyczące przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, w tym pilne zamówienie z Indii oraz duże zamówienie z Niemiec, a grono użytkowników tego systemu zwiększyło się do 34 krajów. Ponadto, w ubiegłym roku sprzedano wojskom lądowym Stanów Zjednoczonych dwie baterie systemu obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Iron Dome, US Army otrzymała też pierwsze systemy aktywnej obrony Trophy przeznaczone dla czołgów M1 Abrams. Oprócz tego w minionym roku Rafael przejął firmę Aeronautics - producenta bezzałogowych statków powietrznych, zawarł również szereg porozumień joint venture. W Izraelu koncern otrzymał kontrakt na projekt wielodomenowy od ministerstwa obrony, a także otrzymał państwową nagrodę w dziedzinie obronności za system powietrze-powierzchnia SPICE 1000.

Izraelski koncern podkreśla, że w 2019 roku przyjęto ponad 800 nowych pracowników, głównie w dziedzinach technologicznych. Na badania i rozwój w obszarach technologii obronnych i cywilnych przeznaczono 9 proc. przychodów ze sprzedaży, prowadzono je we współpracy z placówkami akademickimi w Izraelu i na świecie. Prezes Rafaela dr Uzi Landau zwrócił w tym kontekście uwagę na znaczenie zaangażowania pracowników Rafael, zarówno w kontekście wykonywania codziennych zadań, rozwijania nowych rozwiązań ale i przeciwdziałania skutkom pandemii koronawirusa.

W Polsce najbardziej znanym elementem oferty Rafaela są pociski Spike, w wersji Spike-LR produkowane na licencji przez Mesko. Koncern promuje na polskim rynku również inne wersje Spike, a także – między innymi – swoje systemy optoelektroniczne, łączności i zarządzania walką, walki elektronicznej oraz różnego rodzaju systemy precyzyjnego rażenia dla platform naziemnych, powietrznych i morskich.

Komentarze (1)

  1. KoszmarEugenika

    W Polandii 13. i 14sta rentka dla upośledzonych i 2000zł mies. nagrody za urodzenie kaleki

    1. OK

      Powinienieś być zadowolony. Jako “Upośledzony” I “kaleka” dostaniesz trochę pieniędzy.