Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Prezes Grupy WB: W2MPIR ma pokonać strefy A2/AD [Defence24 TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Wampir to system, który ma „wyssać”, pokonać i przełamać obronę przeciwnika. Jest to system, którego wszystkie moduły są produkowane w Polsce. Łączą się one w zintegrowaną całość, ale każdy z nich może być sprzedany osobno, dla tych którzy chcą stworzyć własny system o podobnej skali – mówi w rozmowie z Defence24.pl TV Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB, opisując najnowsze, kompleksowe rozwiązanie prezentowane podczas XXIX MSPO w Kielcach.

Na system W2MPIR składają się bezzałogowce FT-5 i Flyeye wykrywające i identyfikujące cele dla amunicji krążącej Warmate i Warmate 2. Łączą się one dzięki systemowi trudnej do zakłócenia łączności i nawigacji wraz z oprogramowaniem oraz wyposażeniem umożliwiającym zarządzanie tego typu operacjami powietrznymi w ścisłej współpracy z artylerią i własnymi wojskami na ziemi.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Gts

  WB nie powinno ogladac sie na MON tylko rozwinac portfolio o drony klasy MALE i HALE. Mysle ze majac juz caly system zapakowanie go na wiekszy platowiec z ograniczonym stealth nie powinno byc dla nich niewykonalne a wydaje sie wciaz oplacalne.

  1. Patry

   co sprawia że krajowe kompetencje są kompletnie pomijane przez mon i inne instytucje ...???- a rozwijanie portfolio ... wiąże się z finasowaniem takich działań ... ale widocznie lepiej transferować kapitał za granicę ...

  2. Kkk

   Kas była na drony MALE. Gdzie się podziała ?

 2. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

  trudno jest walczyć bez nadziei za to ginąć bez złudzeń bardzo łatwo

 3. Hanys

  Polska może Rosji zaszkodzić militarnie jedynie w gierkach planszowych, niekiedy tu reklamowanych. Zawsze mi się chce śmiać, jak czytam tych "husarzy" co to chcą strzelać w Kaliningrad, po czymś takim odpowiedź Rosji byłaby miażdżąca.

  1. CdM

   Nikt atakować Kaliningradu oczywiście nie zamierza, ale w razie napaści Rosji będzie trzeba. I wtedy, koleś, to i tak nie mamy wiele do stracenia, więc tym bardziej nikt się nie będzie wahał strzelać czym tylko się da. Nie żeby zaraz tam pokonać. Ale poważnie zaszkodzić, np. jak Finowie - pamiętacie? Pamiętacie...

  2. Levi

   Tia miażdżąca. Zdetonuje sobie wszystkie nauki? Ale po co komu taki duży parking?

  3. Extern

   Wręcz więcej, jeśli wybuchnie gorąca wojna, a my w przesmyku Suwalskim przyjmiemy postawę defensywną to szybkie wyłączenie Kaliningradu z gry jest wręcz koniecznością taktyczną, inaczej Bałtowie i nasze siły, zostaną bardzo szybko odcięte. Oczywiście można też Kaliningradem zagrać jak przynętą wciągając przeciwnika w manewr przebijania się do Kaliningradu aby potem wyprowadzić uderzenie w bok ich rozciągniętych sił.

 4. Dude

  MON nie zakupi bo nie od PGZ. Szkoda.

 5. Jerzy

  Wampir to jest ta droga w strategii obronnej, brawo wb

 6. Jas

  Wszystko super tylko trzeba by te systemy mogły operować 300-500 kilometrów w głąb terytorium przeciwnika. Tak by zneutralizować jego OPL ale też rakiety. Kierunek dobry i trzeba to brać jednocześnie wyznaczając kierunek i wspierając dalszy rozwój.

  1. Gts

   To wtedy musza niestety byc drony klasy MALE, HALE i Stealth. Mysle, ze WB na takie cos jak NG X-47B to nie stac ani finansowo ani technologicznie. Choc czekam z ustesknieniem na podobny polski produkt.

 7. w nowak

  Panie PW Prezesie WB Kolejne gratulacje za pomysłowość i prym w projektowaniu i wdrażaniu nowatorskich rozwiązań na rzecz obronności państwa

 8. Monika17777

  Tylko kupować na co czekają brać drony Polska konstrukcja serwis w Pl gwarancja

  1. wert

   serwis, gwarancja tylko skuteczność mocno wątpliwa. Dlaczego nikt nie chce odpowiedzieć jak to się stało że ukraincy w 2017 kupili trochę tych zabawek i już ich nie chcą, wola opracować swoje a to Jakiś LUACC a to jakiś Sokił 300, W dronach zostawili WB lata świetlne z tyłu

  2. eDZIO

   To pokazuje w jakim fatalnym stanie jest faworyzowany PGZ. WB jest zmuszone szukac rynkow cywilnych a tam RC od autonomii ma wyzszy piorytet. Moze i dobrze. Teraz F-Eye maja szanse byc popularne w strazy pozarnej i granicznej - a to potencjalny magazyn dronow do adaptacji na czas wojny. Pytanie czy ten 'roj' zadziala czy zawroci podczas zagluszania radiowego.

  3. wert

   WB w 2009 dostało (jak dobrze pamiętam 50 mln) kasę państwową dlatego opracowało Warmate i FlyEye. Też było faworyzowane. Za free (50mln) dostali Radmora. FlyEye na ukrainie jest ogłuszany, przerywa misję, wraca do zapisanego punktu. Sowieci jeszcze go nie potrafią przejąć ale na skuteczność to nie wpływa. Jest zwyczajnie nieskuteczny. Zapad-21 zaczęli od rozwinięcia WRE i zabezpieczenia swoich wojsk. Po Karabachu ten element ćwiczą bardzo intensywnie.; A my się nakręcamy zabawkami z WB które sowieci mają w małym palcu

 9. Pablito

  Brawo - tak trzymać i kupować do WP. A czy warmate 2 uniesie wystarczający ładunek żeby zaszkodzić np czołgom?

  1. w nowak

   W pierwszej kolejności, agresora oślepić i ogłupić, niszcząc radary i punkty dowodzenia, by czołówka uderzeniowa szła na oślep, błądząc po bezdrożach

 10. xawery

  Brawo! - i to prawdopodobnie bez przeglądu i konsolidacji firmy .........., a na pewno bez niepotrzebnego mieszania się.......... Z prawdziwa przyjemnością czyta się takie informacje i zaczyna wierzyć się w nasz krajowy potencjał, a przede wszystkim w ludzi.

 11. MArio

  Kiedy w Polskiej Armii?

 12. dimitris

  Czy to może Grecy są tym nabywcą na MSPO ? A jak nie tego, to czego ? Ponieważ czytam właśnie, że podpisują właśnie z Polakami umowę o ochronie niejawnych info, taką jak Polacy podpisywali z Turcją, niedawno, przy zakupach Bayraktarów ? Z ciekawostek warto wymienić jeszcze, ale to z DUŻYCH CIEKAWOSTEK, ktoś z greckiego sztabu podał właśnie mediom, że do roku 2025 Polemiki Aeroporia zamierza mieć już 40 sztuk Rafale (!). Oraz że do obecnie dokupowanych 6 sztuk, zamówiono także 12 sztuk pocisków Meteor i 12 sztuk pocisków SCALP. Oraz że wszystko, co wyżej o Rafale napisałem, mieści się w owej pierwszej umowie, jako opcja, czyli bez potrzeby dodatkowych negocjacji.

 13. Księgowy

  Polakom trzeba tylko stworzyć warunki do rozwoju biznesu i wspierać myśl techniczną . Jestem dumny, że jako Naród mamy tak mądrych ludzi ale Państwo nie wykorzystuje tego potencjału i rzuca takim firmom kłody pod nogi np. w postaci nowego nieładu.

 14. Polo

  Brawo. Super koncepcja. Ciekawe mogłoby się okazać użycie sztucznej inteligencji do kierowania takim rojem, który dostosowywałby taktykę i środki rażenia do zagrożenia. W przyszłości silniki śmigłowe mogłyby zastąpić silniki odrzutowe - w końcu rozmiary rosyjskich baniek A2/AD rosną.

  1. asdf

   slad termiczny silnika odrzutowego tez jest wiekszy od smiglowego a chyba najwazniejsze zeby takie mini aparaty dzialaly mozliwie skrycie.

  2. Levi

   Brak górnego piętra. Brak koncepcji rozproszonego podejmowania decyzji. Brak integracji wiedzy z platformami naziemnymi. Brak szybkiego rozlokowania komponentów systemu. Brak szybkich efektów. Brak rozdziału nośnik efektora i efektor. Brak integracji wiedzy o środowisku i przeciwniku. Brak radarów aktywnych i pasywnych. Brak środowiska walki elektronicznej. Piec, dziesięć lat wstecz było super. Teraz muszą szybko odrobić lekcję... Można by kupić pod warunkiem dopracowania we rzeczy w ramach m1

 15. VanBasten

  Największa wada tego systemu jest ze nie jest amerykański, i ze wszystkie komponenty byłyby w Polsce produkowane. Poza tym, pewno nie będzie zbyt drogi, ale najgorsze ze pewnie będzie w miarę skuteczny. Ja widzę same minusy. Powiedzcie mi ze Błaszczak i inni widza to inaczej.

 16. AC

  Pancyry okazały się nieskuteczne nawet wobec prostych tanich dronów typu TB-2. Więc każdy nowocześniejszy dron tym lepiej się sprawdzi przeciwko nim.

 17. Polish blues

  Brawo! Tak trzymać!

 18. wifi

  Bardzo dobry kierunek, wielokrotnie tańsze rozwiązania do niszczenia drogich systemów przeciwnika jak radary i systemy przeciwlotnicze. My wydamy grosze żeby zniszczyć ruskie systemy które są drogie i wymagają wielokrotnie więcej zasobów i czasu żeby zostały wytworzone. To powinno być wdrożone w ogromnej ilości. Jeszcze tylko coś do walki elektronicznej, zakłócania systemów przeciwnika, nie wiem czemu tego nie mamy, tylu zdolnych inżynierów, takie firmy a rozwiązań brak. Włamywanie się do systemów przeciwnika, wstawianie fałszywych infromacji, wycinanie informacji z komunikacji. To można i trzeba ćwiczyć bez opamiętania, mamy Kaliningrad do takich ćwiczeń.

Reklama