Przemysł Zbrojeniowy

Polskie zakłady rozpoczęły serwis amerykańskich F-16 [WIDEO]

F-16
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. został dostarczony pierwszy amerykański samolot wielozadaniowy F-16C, który ma tutaj przejść zabiegi programu wydłużenia resursów technicznych (ang. Service Life Extension Program - SLEP). Polskie zakłady, w ramach współpracy z amerykańską firmą amerykańską AAR Government Services mają przeprowadzać prace na sojuszniczych samolotach w ciągu najbliższych pięciu lat, a w przypadku przedłużenia umowy – nawet dziesięciu.

Kontrakt został zawarty i dotyczy wszystkich amerykańskich F-16 stacjonujących w Europie. (US Air Force Europe), a zatem około 90 samolotów. Oznacza to, że WZL Nr 2 posiada już daleko idące kompetencje jeżeli chodzi o ten najpopularniejszy na świecie samolotem bojowym i będzie mogło przeprowadzać liczne zabiegi serwisowe także na polskich F-16, a potencjalnie na maszynach także innych krajów w tym przede wszystkim tych z Europy Środkowo-Wschodniej – oczywiście jeżeli pojawią się zamówienia. Wcześniej WZL Nr 2 przeprowadzały prace nad polskimi F-16C/D.

Czytaj też

Komentarze (3)

 1. Frank

  po i ko i lewica i konfratrzy itd zrezygnuja z zakupow uzbrojenia, uslug itd bo gdyby to podliczyc to nigdy sie to nie zwroci. prekop mierzeji szlak polaczonych jezior mazurskich i konektor do koleji, autostrad via baltica, via carpatia w takze do portow trojmiasta w tym unowoczesnienie portu w elblagu bedziie swietna i wiekopomna inwestycja. ja mam nadzieje ze ten asfalt czyli woda przyniesie niewyobrazalny rozwoj turystyki wiekszy niz w tatrach lub gorach polskich wogole. dodajac te mierzejskie i baltyckie male porty to bedziemy miec raj zeglarski. i to bedzie zwietna zwrocona inwestycja. szkoda tylko ze poprzednie 5 lat zostalo zmarnowane, bo to juz powinno byc zrobione.

 2. Antonioo

  Czyli nastąpił offset związany z przekazaniem technologi malowania napisów na samolotach F-16?

  1. kowal83

   dokladnie :]

  2. Piotr Glownia

   Jak widać po zdjęciach nie tylko malowania. Szkolenie tych techników lotniczych i zapewnienie części dla polskich F-16 kosztowało fortunę. Amerykanie oczywiście zapłacą za własne części, a WZL nr2 będzie miał jeszcze łatwiejszy (tańszy) dostęp do ich zakupu. Teraz WZL nr2 może też na tym zarabiać. Obejrzyj film "The US Military’s Massive Global Transportation System" na YouTube na kanale "Wendover Productions". Być poddostawcą dla logistyki wojskowej USA to spore dokonanie i można na tym na prawdę dobrze zarobić. Moja obiekcja jest tylko, że usługi prywatne też winny być kontynuowane przez WZL nr 2 i rozszerzane.

  3. Chyżwar

   Byłem pewien, że pojawi się ktoś taki jak ty.

 3. Piotr Glownia

  Super wiadomość dla WZL nr 2 i Wojsk Lotniczych. Pozostaje jednak pytanie, czy WZL nr 2 porzuciło usługi cywilne, czy nie. Ten nowoczesny hangar to praca byłego prezesa WZL nr 2, którego PiS wywalił z pracy coś 1 rok temu.

  1. Orangutan

   Czyli jak zwykle u nas przez ostatnie kilka lat, nie kradł na komendę i się nie dzielił to wyleciał. Ech jeszcze trochę i mam nadzieję, że to się zmieni.