Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie haubice K9 z Topazem już w styczniu

haubice K9
haubice K9
Autor. MON

Wbrew pojawiającym się obawom pierwsze 24 armatohaubice K9 Thunder, które wyładowano w Polsce w tym miesiącu, zostaną zaopatrzone w Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Reklama

Jak poinformował Piotr Wojciechowski, prezes produkującej systemy Topaz Grupy WB, integracja z tymi systemami wszystkich 24 armatohaubic K9 Thunder przywiezionych do Polski odbędzie się na terenie kraju. Dokona jej Grupa WB we współpracy z pracownikami producenta haubic – koreańskiej firmy Hanwha. Zostanie to przeprowadzone na mocy podpisanego we wrześniu tego roku porozumienia dotyczącego K9PL, którego sygnatariuszami były Grupa WB i firma koreańska.

Reklama

Kolejne dostawy K9 mają zawierać już haubice „przygotowane do montażu", a zatem ich integracja z polskim systemem powinna przebiegać jeszcze sprawniej.

Czytaj też

Nie będzie to ostatnia umowa pomiędzy WB i Hanwha Techwin. Na ukończeniu jest już bowiem kolejna umowa, tym razem integracji z Topazem rakietowych systemów artyleryjskich K239 Chunmoo.

Reklama

Grupa WB weźmie też prawdopodobnie udział w budowie dla następnych przybywających K9 wozów dowodzenia, chociaż część z nich ma otrzymać wozy dowodzenia, pozostałe "po Krabach", które zostały wysłane na Ukrainę.

Czytaj też

Jednocześnie dowiedzieliśmy, że integracja czołgów K2 Black Panther z polską łącznością, a dokładnie z systemami łączności przewidzianymi  dla modyfikacji polskich czołgów T-72 wersji M1R, napotyka nieco większe trudności niż w przypadku sprawnie przeprowadzanych prac na K9. Większych trudności jednak też się nie przewiduje. Jak powiedział prezes Wojciechowski: „mamy zgody, uprawnienia i pełny dostęp do tych czołgów".

Reklama

Komentarze (17)

 1. AndK

  Ciekawe czy planowane są próby porównawcze standardowej K9 z Krabem. Pewnie nie by nie popsuć dobrego samopoczucia w MON.

  1. Pitbull

   Proby porownaczne pomiedzy K9, a Krabem zaczna dopiero robic po zmianie rzadu.

  2. Darek

   Czyli nie szybko lub nigdy :)

 2. wert

  proponowałbym się oganąć i nie brejzolić w stylu przypadków medycznych. Na UKR poszło już PONAD 70 Krabów czyli chyba wszystko co było w stanie działac. Całe 3 lata produkcji HSW. Czyli odbudowanie stanu to 2025 rok a gdzie wymiana Goździka? Jedyna istotna różnica Krab-K9 to resurs luf 1500:1000 Bez znaczenia jeśli na UKR Krab ładuje amo 3x dziennie czyli resurs robi 13 dnia, czyli potrzebuje 2 luf na miesiąc walk. CZYLI UKR potrzebuje dzis ok 300 luf co miesiąc!!!!. TYCH LUF NIE MA dlatego robia 3-4 resursy. Kosztem celności głównie. Dalej chcecie rozwijać produkcję Kraba nie mając luf? Korea wytapia surówki a nam transfer tej technologii jest niezbędny!!

  1. kapusta

   ale wiesz, że HSW ma własną lufownię i może ich robić ile wlezie, oraz że PiS mógłby zrobić to co poprzednicy , czyli rozbudować ich zdolności produkcyjne? niby czemu polska zbrojeniówka musi być ograniczona do zdolności z 2015 r.? a, sorry - zapomniałem że przez 7 lat Macierewicz i Błaszczak nic nie poprawili w tym zakresie i teraz "muszą" kupować za oceanem

  2. LMed

   Myślę, że zaniechania w zakresie zwiększania zdolności wytwórczych Kraba, są dosyć oczywiste. Tak, tak od 2015 roku (co za pech). A finał żałosny (import za miliardy $). I stąd te szarże i wygibasy obrońców ...w tym nawet dziadków leśnych.

  3. Spinoza

   Normą jest żywotność pocisków wystrzelonych z maksymalnym ładunkiem./ W czasie wojny, nawet po oddaniu 10 000 strzałów, lufa wytrzymuje./ Występuje mały błąd, ale problem zostaje rozwiązany, gdy obserwatorzy zażądają korekty współrzędnych..//don't worry be happy

 3. Filemon19

  Podsumowując WB zainwestowało w nowe lutownice ponieważ stare końcówki do T72 nie pasują do K2 Rozumiem że gastronomiczna zawodowa to pojmuje

 4. Orthodoks

  Ale jednak powinni przemalować je na nasze. Jakieś takie nie ten tego.

 5. Pitbull

  Jesli K9 kupiono zeby zalatac dziure po wyslaniu 54 Krabow na Ukraine to trzeba bylo kupic 54 K9A1, a nie 212 plus nastepne kilkaset ktore maja byc skladane w Polsce jako K9PL.

 6. Filemon19

  Pilny update WB mówi że tej wersji m1r nie da się poprawić Ani do K2 ani do K9 Jest to jakiś mondry co im podpowie

 7. Filemon19

  ten system łączności dla T72 Dla tych co Bumar nie zdążył zmodyfikować i poszly na Ukrainie na Golasa , idzie teraz na K2 Opornie to za mało powiedziane Architektura K2 wymaga innego podłączenia niz ta do T72 muzeum broni pancernej Haloooo Błaszczyk

  1. Chyżwar

   Podsumowując. Jak dla ciebie filozofie od siedmiu boleści nie Błaszczak tylko Wielmożny Pan Błaszczak. To pierwszy od 30 lat sensowny szef MONu. A nie gość, który co krok ośmiesza się tak jak ty.

 8. orca

  Ludzie, mniej lamentów i filozofii a wiecej pociechy z tego że coś jest i będzie. Te wszystkie zabawki w porównaniu do odbudowy Polski to finansowy pikuś. Świń od koryta może usunąć się nie da, ale w Polsce może też nie będzie Ukrainy 2.0. Wilk syty i owca cała.

 9. ANDY

  jak zawsze ... śmietankę spija zagranic i (kto podpisuje takie transakcje ...???) a sprzęt który może i jest produkowany w kraju z pełną dokumentacją , prawami do modyfikacji ... eksportu i innych wodotrysków przypływa w całości !!! z dalekiego wschodu pobawiony zakładów serwisowych ( które trzeba będzie zbudować na nowo ... to nie są tanie rzeczy ... ) z minimalnym wyposażeniem w polskie opracowania które propaganda rozdmucha do rozmiarów "współprodukowanego sprzętu " ... zamiast konsekwentnie rozwijać krajowe zdolności produkcyjne ... ???

  1. dominik

   Polski przemysł nie jest zdolny w szybkim czasie zapewniać dostaw Kraba. Baaa, gdyby nie gleboka kooperacja z Koreancami, Krab nigdy nawet nie powstałby. W zasadzie Krab to JEST K9, ale jako wariant polski, zbudowany na podstawie starszej wersji K9 :p

  2. AndK

   dominik Przecież Krab powstał bez K9 i gdyby Bumar nie zawalił sprawę budując podwozia z blach które leżały pod płotem 20 lat to pewnie nie byłoby podwozia koreańskiego.

  3. Pucin:)

   @dminik - Halo Halo @wert gdzie jesteś - wytłumacz koledze czym jest ahs Krab i jaką miał historię!!!!! Co tam jeździ w szkole artylerii w Toruniu?????!!!!!!! - UPG-NG - taki magiczny skrót. :) :) :) ---- @dominik - radzę poczytać AHS Krab - Wikipedia!!!!! :)

 10. Filemon19

  Pilny update MON kupił nowe czołgi po 18$ mln sztuka i dla Oszczędności pakuje w nie łączność dla T72 Jaki idiota o tym pomyślał . Ale dla generała z WOT to nowe spektrum

  1. mc.

   Jak nie wiesz o czym piszesz, to nie pisz bo się ośmieszasz.

 11. lukaszpustelnik1984

  Z punktu widzenia laika. Wykonanie dużo bardziej toporne niż AHS Krab.

  1. Esteban

   Masz na myśli jakość połączeń, cięcia płyt, jakości komponentów, czy tylko tak po laicku na oko oceniasz?

  2. sebaa

   Ale sprzedające się dużo lepiej niż Krab :)

  3. Krzywy

   To nie musi być ładne, to ma działać.

 12. Riki

  A teraz pytanie- po co nam w ogóle te zakupy w trybie " na wczoraj". Kto nam zagraża w ciągu najbliższych dwóch dekad? Rozwijajmy WP ale rozsądnie w oparciu o polski przemysł zamiast wypompowywać pieniądze za granicę. HSW to spółka skarbu państwa- kto zabrania zwiększać moce produkcyjne? Koreańczycy mogą dla nas produkować podzespoły, gotowe elementy, ale Kraba. Po co nam kolejny typ uzbrojenia ? To co dziś wyprawia MON miałoby sens w 2014r. Nie dziś.

  1. Gimnazjum01@

   Całkowita zgoda. Dziś nic nam nie grozi. Jutro raczej nie. pojutrze być moze i dlatego trzeba budować armię na przyszłosć. A pieniądze mozna wykorzystać duzo lepiej jeśli zainwestuje się w przemysł tak jak Izrael, Turcja czy Korea !

  2. Stary666

   Bo masz pretekst do takich wydatków, w czasie pokoju nie będzie jak usprawiedliwić takich wydatków, dodatkowo jest obawa wojskowych że w razie gdyby do władzy wróciła opcja Niemiecko-Rosyjska to wtedy cały proces modernizacji może zostać wstrzymany, na co wskazują głosy ze strony opozycji.

  3. sebaa

   Moze dlatego żeby zachować doświadczone kadry którym zabrano sprzęt oddając go Ukrainie no i to jest szansa przez prawie 30 lat nie robienie nic z wojskiem oprócz redukcji i oszczędzania ........ No i zakup sprzętu to nie wszystko osiągniecie gotowości na standardzie NATO zajmie lata i nie rok czy dwa

 13. Esteban

  Dobrze czytać takie wiadomości. Być może czasy "dialogów, analiz i odwołanych przetargów" będziemy mieć za sobą. Ironią losu jest, że to wina Tuska... sorki ;⁠) wina Putina.

 14. Marcyk

  Dobre wiadomości !!

 15. KrzysiekS

  K2BP dla Polski miały mieć KAPS na razie go nie widać pytanie czy będzie? Zakładam że K2BP są przystosowane seryjnie do jego montażu.

 16. Ma_XX

  przecież wiadomo, że z transportem broni przypłynął koreański serwis, który to robi na miejscu i ujednolica ukompletowanie czołgów, chociażby elementami pancerza reaktywnego bo tego u siebie nie zdążyli już zrobić

 17. Szwejk85/87

  Bardzo ważne, dobrze że ktoś tego pilnuje. Czyli w styczniu K9 zaczyna strzelania na poligonie. Kiedy K2 wyjedzie na poligon ?

Reklama