Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie gogle noktowizyjne prezentowane w USA

Fot. PCO
Fot. PCO

PCO S.A. zaprezentuje swoje gogle noktowizyjne PNL-3M „ORLIK” w USA podczas targów HAI Heli Expo 2018. Firma podkreśla, że jest to element realizacji strategii rozwoju dla produktów, które mogą być używane również poza siłami zbrojnymi. 

Spółka podkreśla, że dzięki wzięciu udziału w odbywających się od 27 lutego do 1 marca w Las Vegas targach chce zaprezentować światowym odbiorcom nowoczesne gogle noktowizyjne, przeznaczone również dla użytkowników cywilnych. Uzyskanie przez PCO S.A. certyfikacji Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego na gogle PNL – 3M, potwierdzającej możliwość stosowania ich między innymi na rodzinie śmigłowców Airbus Helicopters EC-135, otwiera przed firmą nowe możliwości. Aktualnie PCO S.A. - jak informuje - jest także w trakcie certyfikacji tego produktu według wymagań amerykańskiej FAA (Federal Aviation Administration). Zamknięcie tego procesu planuje się na koniec bieżącego roku.

Zminiaturyzowane lotnicze gogle PNL – 3M są urządzeniem noktowizyjnym, przeznaczonym do prowadzenia obserwacji terenu i wykrywania celów przez pilotów i załogi śmigłowców podczas lotów nocnych. Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym, gogle posiadają niewielką masę i mogą być dobrze dopasowane do głowy oraz indywidualnych cech wzroku pilota. 

(...) liczymy na zainteresowanie odbiorców zarówno zagranicznych, jak i krajowych. Perspektywy rozwoju dla tego produktu są bardzo obiecujące. Staramy się podejmować szanse na jego szeroką promocję, stąd nasza obecność na targach HAI Heli Expo 2018, gdzie mamy wspólne stoisko z firmą Sky Quest Aviation.

Krzysztof Kluza, Prezes PCO S.A.

Nowe wymogi związane z podwyższeniem bezpieczeństwa ruchu lotniczego w Europie i USA, w tym obowiązek odbywania wszystkich lotów po zmierzchu w goglach, który zostanie wprowadzony w kolejnych latach,  ma być szansą dla PCO S.A. na pozyskanie nowych klientów zarówno w USA, jak i na rynkach europejskich. Spółka eksportowała już gogle PNL-3M w wersji cywilnej m.in. do Norwegii.

W Europie, potencjalnymi odbiorcami zainteresowanymi produktem PCO S.A. są firmy cywilne i ośrodki szkoleniowe, zlokalizowane między innymi na terenie Norwegii, Czech, Ukrainy, Hiszpanii, oraz Niemiec. Wśród nabywców zagranicznych i krajowych, na których zainteresowanie zminiaturyzowanymi lotniczymi goglami noktowizyjnymi PNL – 3M liczy PCO S.A., są lokalne policje, służby ratunkowe, straż leśna oraz pożarna.

Reklama

Komentarze (3)

 1. elki

  Jak można pisać ,że Amerykanie nie sprzedają noktowizorów gen 3 aby nie wpadły w ręce terrorystą... Po pierwsze dawno złamano amerykański monopol na gen 3 a po drugie bardzo tanio i niemalże wszędzie można z łatwością kupić termowizor który zapewnia znacznie większe możliwości wykrycia celu aniżeli noktowizja gen 3. Dzięki zastosowaniu germanu w tanich termowizorach gwałtownie spadła ich cena w porównaniu do cen noktowizorów gen 3.

 2. kumktator

  Jeśli posiadanie noktowizora 3 gen jest zabronione przez polskie prawo ( jak informują tu na forum niektórzy) to kto popełnia przestępstwo sprzedając stare dwubateryjne wychełtane PVS-14 ( gen 3) na polskich aukcjach internetowych. Ten co je wystawia, czy szefostwo alleg... lub OL.. które dopuszcza je pomimo zakazu handlu...

 3. wuk

  Po pierwsze może polska w tych goglach jest obudowa ( ale niekoniecznie) za to serce noktowizora to francusko-holenderski PHOTONIS xr-5 generacji super 2++ ... Photonis robi bardzo dobą rozdzielczość w swoich przetwornikach ale już w czułości optycznej odstaje znacznie od amerykańskiego ITT... Przykro się robi kiedy PCO jedzie nadskakiwać Amerykanom, którzy mają nas w czterech literach nie chcąc Polakom sprzedawać na aukcjach międzynarodowych swoich noktowizyjnych wyrobów ( NIE WYSYŁAM PO POLSKI). Jeszcze można by było zrozumieć gdyby mieli wyłączny patent na generację III ale dziś generację 3 produkują i Japończycy ( Hamamatsu ) i rosyjski (Katod)... A zwłaszcza ten ostatni jest znacznie bardziej przyjaźnie nastawiony do Polaków na aukcjach międzynarodowych nie pisząc jak pseudosojusznicy zza Wielkiej Wody ( Nie wysyłam do Polski)...

  1. kuw

   Rzad amerykanski zabrania wysylania za granice tego typu urzadzen. Musisz miec pozwolenie. Nie chodzi tu tylko o Polske. Nie chca zeby dostalo sie to w rece roznych terrorystow.

  2. gegroza

   dobrze wysłuchać fachowca

  3. 7plmb

   Pracujesz w PCO że tak dobrze znasz proces produkcji i produkt ? Ciekawe..

Reklama