Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polski VSHORAD i system swój-obcy [Defence24 TV]

Na tegorocznym MSPO spółka PIT-RADWAR zaprezentowała szereg swoich produktów. Wśród nich wymienić można interogatory i transpondery dla systemów IFF, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad czy system artyleryjski kal. 35 mm oraz bazujący na tej armacie okrętowy system uzbrojenia. W rozmowie z Defence24 TV dyrektor biura systemów uzbrojenia PIT-RADWAR S.A. Łukasz Zbrzeżny przedstawił lądowy zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Jego rakietowy komponent w postaci systemów Poprad jest już dostarczany dla SZ RP. Obecnie spółka oferuje też artyleryjski element w postaci wspomnianej armaty przeciwlotniczej, która jest obecnie osadzona na nośniku kołowym. Równolegle rozwijana jest także morska wersja tego systemu dla polskich okrętów wojennych

Reklama

Komentarze (9)

 1. Wiem co piszę

  W tej postaci AG 35 nie zostanie zakupiona prze wojsko. To już prędzej lądowa wersja OSU-35K, mniejsza z lepszym dizajnem, większą ergonomią, opancerzeniem...

  1. wert

   OSU-35K to ładnych parę lat pracy choćby nad nowym systemem stabilizacji. Otrzymasz produkt o dokładnie takich samych możliwościach ale "ładniejszy" Warto?

 2. Enter

  Jak najszybciej dofinansować cały projekt i dokończyć, cały system porządnie przetestować a po pozytywnych odbiorach zamówić masowo na podstawie wieloletniego kontraktu wreszcie. Nie ma czasu na dalsze chaotyczne działania związane z modernizacją polskiej armii!

  1. ryba

   wieloletnie kontrkty wykończtły komyne geniuszu !!!! kontrakt ma być ilosciowy i wykonany jak najsztbciej,

 3. Ok bajdur.

  Ta armatą 35 mam wraz z Popradami tworzy zabójczy duet. Oby doszło do kolejnych zamówień Poprada i tych na armatę.

  1. vvv

   poprad to najnizsze pietro i zasieg pioruna i 35mm sie zazebia. 35mm powinna dostac rakiety o zasiegu 10km i pulapie 8km aby zrobic pelna oslone przed np dronami z bombami szybujacymi

  2. Piotr Skarga

   Ale TO by przecież wzmocniło WP! A na to MON nie może pozwolić!! Zauważ, że taki Baobab-K pod nadzorem MON powstaje już 16 lat, tak skutecznie sabotuje go MON. A bez nadzoru MON gotowy plot system integrujący Poprada z AG35 powstał błyskawicznie i już jest. Ale nigdy nie zostanie w tej wersji zamówiony bo komuś w MON będzie przeszkadzać np. kształt osłony działa, albo umiejscowienie gniazdka zasilania, albo lokalizacja wywietrznika na generatorze prądu! Żeby jeszcze z 5 lat przeciągnąć, o pardon , "udoskonalić i dopracować" rozwiązania a wojsku dostarczyć "najlepszy sprzęt"!!

  3. Wiem co piszę

   Niestety ale o AG 35 słychać już ponad 10lat i jeszcze nie zamówiony. Kiedy go zaczęto opracowywać o kryptonimie HYDRA to najpierw nazywał się SAN. Popatrz też na RPG dla armii. Już 10-15 lat trwa kołomyja z wyborem nowego.

 4. LMed

  Są możliwości ale trochę wolno to idzie. Lepszego finansowania trzeba zapewne. Takich Polskich niedofinansowanych projektów jest sporo ( np. biedny bwp nowy). Jak można wysyłać pieniądze i to ciężkie miliardy za granicę na stare czołgi z pustyni? Hmmm...

  1. Enter

   Zdecydowanie za wolno a cały system bardzo ważny i potrzebny na dziś

  2. kvjcxklvjkclxjvk

   Stare ale wystarczająco dobre. W końcu co w USA stare to na wschodzie nieosiągalny szczyt techniki.

 5. sas

  5:48 na filmie sokół atakuje drona :)

 6. Viktor

  Bravo poprad na radarze elta elm

 7. Alek

  Opracowana jest wersja OSU 35K dla okrętów MW. Produkt wygląda na dopracowany, ergonomiczny z ładnym dizajnem i taki też produkt należy opracować dla pojazdów kołowych i gąsienicowych. To monstrum zwane Hydrą na podwoziu Jelcza jest za potężne.

 8. jurgen

  inż Zbrzeżny bardzo sensowny

 9. Olender

  Robi wrażenie, choć mi się marzy zwiększenie kalibru z 35 na 57. Przy dzisiejszych technologiach pułap 10km spokojnie by osiągnęli a mając już odpowiednią amunicję programowalną to tak naprawdę jest kwestia skali... Niesamowicie lepszy współczynnik efekt/koszt w stosunku do pioruna zwłaszcza jeśli mówimy o celach miękkich typu dron.

  1. powrót do przeszłości

   No właśnie, 35mm to raczej za mało obecnie ze względu na pułapy dronów. Trzeba się przeprosić ze starą S-60 i opracować coś współczesnego na jej bazie.

  2. Dybotak

   Wlasnie cos w stylu ZSU 57 -2 tylko maksymalnie zautomatyzowany. Zadieg skuteczny 10 km w pionie ... a to juz jest cos.

  3. Hardcore Anal Stretching

   Mieliśmy swego czasu ZSU-57 na podwoziu produkowanych w polsce T-55AM. Szkoda, że w latach 90 ktoś podjął decyzję o przetopieniu setek tych pojazdów.

Reklama