Przemysł Zbrojeniowy

Pociski przeciwokrętowe dla Maroko

Fot. USAFE  (CC BY 2.0)
Fot. USAFE (CC BY 2.0)

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż do Maroko pocisków przeciwokrętowych AGM-84L Harpoon Block II. Wersja ta jest przeznaczona do odpalania przez samoloty, w przypadku tego państwa – chodzi o F-16C/D.

Chodzi o możliwość sprzedaży Maroko w ramach FMS do 10 pocisków za kwotę o równowartości do 62 mln USD. Zgoda obejmuje też pakiet towarzyszący w postaci kontenerów do przenoszenia rakiet, części zamiennych, wyposażenia do testowania, dokumentacji technicznej, szkoleń, wyposażenia treningowego i wsparcia logistycznego.

Zgodnie z opublikowanym przez USA dokumentem Maroko planuje wykorzystywać pociski na swoich F-16 do zabezpieczania swoich morskich szlaków handlowych. Pociski powstaną w zakładach Boeinga w St. Louis. Ewentualny offset będzie przedmiotem negocjacji między tą firmą a klientem.

Królewskie Marokańskie Siły Powietrzne eksploatują obecnie 15 samolotami F-16C Block 52+ i ośmioma samolotami F-16D Block 52+. Maszyny te stanowią lwią część marokańskiego lotnictwa bojowego, które oprócz tego ma jeszcze dziewięć Mirage F.1 i 25 F-5 Tiger różnych wersji.

Maroko miało początkowo 24 F-16. Sześć z nich zostało w 2014 roku wysłanych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach koalicji arabskiej, która walczy w Jemenie przeciwko wspieranym przez Iran Huti. Jeden z samolotów wersji C został tam utracony.

Komentarze