Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pociski przeciwokrętowe dla Maroko

Fot. USAFE (CC BY 2.0)
Fot. USAFE (CC BY 2.0)

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż do Maroko pocisków przeciwokrętowych AGM-84L Harpoon Block II. Wersja ta jest przeznaczona do odpalania przez samoloty, w przypadku tego państwa – chodzi o F-16C/D.

Chodzi o możliwość sprzedaży Maroko w ramach FMS do 10 pocisków za kwotę o równowartości do 62 mln USD. Zgoda obejmuje też pakiet towarzyszący w postaci kontenerów do przenoszenia rakiet, części zamiennych, wyposażenia do testowania, dokumentacji technicznej, szkoleń, wyposażenia treningowego i wsparcia logistycznego.

Zgodnie z opublikowanym przez USA dokumentem Maroko planuje wykorzystywać pociski na swoich F-16 do zabezpieczania swoich morskich szlaków handlowych. Pociski powstaną w zakładach Boeinga w St. Louis. Ewentualny offset będzie przedmiotem negocjacji między tą firmą a klientem.

Królewskie Marokańskie Siły Powietrzne eksploatują obecnie 15 samolotami F-16C Block 52+ i ośmioma samolotami F-16D Block 52+. Maszyny te stanowią lwią część marokańskiego lotnictwa bojowego, które oprócz tego ma jeszcze dziewięć Mirage F.1 i 25 F-5 Tiger różnych wersji.

Maroko miało początkowo 24 F-16. Sześć z nich zostało w 2014 roku wysłanych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach koalicji arabskiej, która walczy w Jemenie przeciwko wspieranym przez Iran Huti. Jeden z samolotów wersji C został tam utracony.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Orthodox

  W obliczu postępującej degradacji MW potrzeba uzbrojenia naszego lotnictwa w pociski przeciwokrętowe wydaje się więcej niż pilna. Optymalnym byłby JSM zintegrowany już z F35, ale jakby Amerykanie mieli obiekcje, to mogą być też ichnie Harpoony.

  1. Davien

   JSM powstał konkretnie pod F-35 wiec jakei obiekcje? I jest niezaprzeczalnie najlepszym wyborem dla Lightninga II.

 2. X

  Cza mieć oko na Maroko !

  1. Orthodox

   Cza umieć równoważyć własne ubytki. Choćby w oparciu o lotnictwo uzbrojone w pociski przeciwokrętowe.

 3. Bosmanz Pucka

  6mln usd za bloc2 Tanioszka

  1. Jarzębina Czerwona

   Pan bosman mowi ze holownik bolko kosztuje 10 mln usd? To bylby KLOPS

  2. Davien

   9 lat temu kosztowąły dla USN po 2mln usd za sztukę. To pocisk zdolny do ataków na cele morskei i ladowe o zasiegu do 280km

  3. Orthodox

   Są tak samo dedykowane do ataku na cele naziemne jak NSM, czyli w stopniu ograniczonym, ze względu na wielkość głowicy.

 4. Desantowiec

  Ile kosztuje NMS?

Reklama