Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pocisk anty-hipersoniczny. Premiera w Paryżu

Sky Sonic
Fot. Rafael

Na zbliżających sie targach Paris Air Show 2023 koncern Rafael Advanced Defense Systems zaprezentuje po raz pierwszy szersze informacje na temat pocisku Sky Sonic, który przeznaczony jest do przechwytywania pocisków poruszających się nawet z dziesięciokrotną prędkością dźwięku. Informacja pojawiła się niecały tydzień po ogłoszeniu przez Iran, że dysponuje bronią hipersoniczną.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

„Śledzimy rozwój sytuacji oraz pojawiające się zagrożenia w obecnym kontekście bezpieczeństwa i opracowujemy najbardziej zaawansowane systemy obronne. Project Sky Sonic to innowacyjne, unikatowe w swoim rodzaju rozwiązanie dotyczące zagrożenia bronią hipersoniczną" – mówi Dr Yuval Steinitz, prezes koncernu Rafael.

Czytaj też

Zgodnie z bardzo enigmatycznymi na razie informacjami prasowymi, pocisk Sky Sonic ma oferować na tyle dużą zdolność w zakresie prędkości i manewrowości, aby skutecznie zwalczać cele osiągające prędkość Mach 10. Mówimy tu o zdolnych do manewrowania hipersonicznych środkach ataku dalekiego zasięgu, co wymaga od pocisku przechwytującego nie tylko wysokiej prędkości ale również odpowiedniej manewrowości. System kierowania i naprowadzania musi być zdolny do śledzenia celów o niskiej sygnaturze radiolokacyjnej oraz bardzo wysokiej prędkości.

Reklama

Na filmie reklamowym, promującym zapowiadaną na Paris Air Show 2023 premierę tego systemu widać wizualizację zwalczania przez Sky Sonic celów przypominających chińskie balistyczne pociski hipersoniczne DF-17 HGV (ang. Hypersonic Glide Vehicle) oraz mający osiągać trzykrotną prędkość dźwięku drony WZ-8. Jednak decyzję o wcześniejszym ogłoszeniu informacji na temat nowego przeciwpocisku należy raczej łączyć z informacjami z Iranu. 6 czerwca generał Amir Ali Hadżizade z irańskiej Gwardii Rewolucyjnej oraz prezydent Ebrahimi Raisi zaprezentowali pocisk Fattah twierdząc, - "nie ma systemu, który mógłby zwalczyć nasz pocisk lub mu dorównać."

Czytaj też

Faktycznie obecnie stosowany izraelski pocisk przeciwbalistyczy Arrow-3 czy amerykański  THAAD nie jest w stanie eliminować takich zagrożeń, a nowe rozwiązania są dopiero opracowywane. Jednym z nich z pewnością jest Sky Sonic. Jak wynika z bardo enigmatycznych na razie informacji, pocisk jest dwustopniowy i jego stopień bojowy ma osiągać prędkość hipersoniczną startując z lądowej wyrzutni, która pod względem rozwiazań zdaje się być systemem paletowym uzbrojonym w cztery pociski w kontenerach startowych. Więcej informacji z pewnością pojawi się podczas paryskiego salonu lotniczego który rozpoczyna się 19 czerwca.

Komentarze (4)

 1. Tkin

  Cieszyć się czy płakać, Caracale, widelec czy rozbroić wschodnią flankę. Jesteśmy z Francją czy nie jest nam do niczego potrzebna. Bo jak nie to zróbmy sami sobie taką broń i hipersoniczną "tyż".

 2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Dopiero testy poligonowe - i to zaawansowane - mogą pokazać realne zdolności Sky Sonic. Ciekaw jestem, co by imitowało cel Mach 10?

 3. Steve72

  Dobre też na ... UAP

 4. Orel

  Przydałoby się ustawić w kolejce na kilka jednostek ogniowych

  1. Czytelnik D24

   I co jeszcze? To system do zwalczania rakiet w środkowej fazie lotu. W Kijowie dwudziestoletni Patriot radzi sobie z nie mającymi analoga Kindżałami. A dlaczego? Dlatego że głowice tych pocisków szybują i kiedy wchodzą w gęstsze warsty atmosfery zwalniają przez co stają się łatwym celem. Tak zachowuje się każdy szybujący obiekt nie ważne czy ruski czy chiński. Amerykanie na Pacyfiku strzelają z Patriot do głowic poruszających się z prędkościami ICBMów. I co? I to działa. Po co nam więc taka droga fanaberia?

  2. Thorgal

   Czytelnik D24 Po co nam więc taka droga fanaberia? W Polsce lubimy drogie koszerne rzeczy...

  3. Edmund

   @Czytelnik D24 Patriot jest .,,stary" tylko z nazwy. Nieustannie aktualizowane są poszczególne komponenty, radary, rakiety, oprogramowanie i algorytmy po to właśnie, aby sprostał najnowszym zagrożeniom.. Nowy system izraelski to system dedykowany specjalnie do przeciwdziałania rakietom hipersonicznym. Posiadanie takiego systemu przez Polskę nie zaszkodzi. Ciekawe czy byłbyś taki przeciwny, gdyby taka rakieta obrała ciebie za cel? Zniszczenie szybko poruszającego się celu to nie jest bułka z masłem. Piszesz o tym tak, jakby wystarczyło uzyć procy..