Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy medyczny Bushmaster gotowy

Pierwszy "holenderski" Bushmaster w wersji wozu ewakuacji medycznej opuścił hale produkcyjne. Fot. Thales Australia
Pierwszy "holenderski" Bushmaster w wersji wozu ewakuacji medycznej opuścił hale produkcyjne. Fot. Thales Australia

Pierwszy z zamówionych przez siły zbrojne Królestwa Niderlandów Bushmasterów w wersji medevac opuścił hale produkcyjne zakładów Thales Australia w Bendigo w stanie Wiktoria. Wyposażenie pojazdów zostało zaprojektowane zgodnie z holenderskimi wymaganiami.

Zgodnie z wartą 14 mln USD umową wszystkie zamówione wozy powinny zostać dostarczone w tym roku. Obecnie armia holenderska (Koninklijke Landmacht) operuje flotą prawie 100 Bushmasterów, których pierwsza partia licząca 25 pojazdów, zakupiona została w 2006 r. w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Kolejne wozy zostały zakupione w latach 2007-2016. W trakcie tej ponad 10-letniej eksploatacji Bushmastery były wykorzystywane m.in. przez holenderski kontyngent w Afganistanie, gdzie „udowodniły” swoją wysoką niezawodność, gotowość operacyjną, jaki i wysoki poziom ochrony załóg.

Reklama
Reklama

Bushmastery w holenderskiej wersji wozu ewakuacji medycznej wyróżniają się z zewnątrz przede wszystkim zamontowanymi z przodu nadwozia drzwiami, których nie stosowano w dotychczas produkowanych pojazdach. Ich wyposażenie specjalistyczne ma pozwalać nie tylko na transport rannych, ale również stosowanie procedur z zakresu medycyny ratowniczej/pola walki.

W realizację umowy zaangażowanych jest ponad 60 australijskich firm, jak Bisalloy Steels AME Systems, DVR Engineering, czy KAB Seating.

Do tej pory 171 Bushmasterów zostało sprzedanych do siedmiu krajów: Holandii, Fidżi, Japonii, Jamajki, Indonezji, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii.

Reklama

Komentarze

    Reklama