Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsza jednostka PPA dla Marina Militare zwodowana

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

W należącej do koncernu Fincantieri stoczni w Muggiano nieopodal La Spezii odbył się chrzest i wodowanie pierwszej wielozadaniowej fregaty typu PPA (Pattugliatore Polivalente d’Altura) – Paolo Thaon di Revel (Р 430) przeznaczonej dla włoskiej marynarki wojennej (Marina Militare). 

W uroczystości udział wzięła minister obrony Elisabetta Trenta oraz dowódca włoskiej floty admirał Valter Girardelli. Matką chrzestną okrętu została Irene Imperiali, wnuczka admirała z okresu pierwszej wojny światowej, którego imię nosi wodowana jednostka.

Cięcie blach pod jej budowę rozpoczęto 2 grudnia 2016 roku, zaś stępkę położono 9 maja 2017 roku, w należącej również do koncernu Fincantieri stoczni w Riva Trigoso. Stamtąd częściowo wyposażony kadłub nowej fregaty przetransportowano na pokładzie barki do Muggiano w celu wyposażenia. W efekcie okręt zwodowano z w pełni ukompletowanym uzbrojeniem i wyposażeniem elektronicznym. Pierwsze próby morskie nowej fregaty mają rozpocząć się w październiku br., zaś wejście do służby zaplanowane jest na maj 2021 roku.

image
Fot. Andrzej Nitka

Wyróżnikiem jednostek typu PPA jest charakterystyczna, ostro zakończona gruszka dziobowa, która służyć ma do efektywniejszego przebijania się przez fale i - co za tym idzie - osiągania większych prędkości. Prototypowy Paolo Thaon di Revel zostanie ukończony w najmniej rozbudowanej konfiguracji Light i będzie posiadał jedynie uzbrojenie artyleryjskie w postaci dziobowej armaty kalibry 127 mm, kolejnej kalibru 76 mm umieszczonej nad hangarem oraz dwóch armat kalibru 25 mm umiejscowionych na rufowej nadbudówce po obu burtach.

Dotychczas włoska flota zamówiła siedem jednostek tego typu za kwotę 3,9 mld euro - dwie w konfiguracji Light, trzy w wersji pośredniej Light+ oraz dwie w najbardziej rozbudowanej wersji uzbrojenia i wyposażenia (Full), która ma być zdolna do walki z celami nawodnymi, powietrznymi i podwodnymi. Mają być one przekazywana w latach 2021-2026 w tempie jednego okręu rocznie, z wyjątkiem 2024 r., kiedy odebrane mają zostać dwie jednostki. W ramach obowiązującej umowy możliwe jest zakontraktowanie trzech kolejnych fregat tego typu, po jednej z każdej wersji. Okręty te w służbie mają zastąpić fregaty rakietowe typu Soldati, korwety typu Minerva oraz patrolowce typów Comandanti, Sirio i Cassiopea. Według planów do 2035 roku ma powstać łącznie 16 jednostek typoszeregu PPA.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Mamma Mia

  2x Wróbel ingraciati. !!!!!! OPL BRAK ANTI SHIP BRAK RADARY GEN 5 BRAK ANTI SUBMARINE BRAK Design Perfecto

  1. hans

   wersja light jest przeznaczona do patrolowania / zwalczania przestepczosci na morzu

 2. HanSolo

  Gdzie są ci co mówili że 4x Adelaide dałby NOWY!!!! okręt typu fregata rakietowa. 250mln zł

 3. KAR

  Cisnąć na Włochów, żeby nam opylili Minervy i Soldati. Może są jeszcze w dobrym stanie?

 4. Grredo

  Czyli długa seria okrętów zbija koszty. Ciekawe co z włoskimi Fremm?

 5. UltraFog - ETL

  Co ciekawe systemy ochorony ppoż na każdym PPA mgła wodną zostały zaprojektowane przez Polski odział firmy UltraFog z Trojmiasta.

Reklama