Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PCO podsumowuje 2022 rok. "Sprostaliśmy większemu zapotrzebowaniu kontrahentów"

Głowice optoelektroniczne GOD-1 „Iris” i GOC-1 „Nike” spółki PCO S.A. zamontowane na zdalnie sterowanym systemie wieżowym ZSSW-30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak
Głowice optoelektroniczne GOD-1 „Iris” i GOC-1 „Nike” spółki PCO S.A. zamontowane na zdalnie sterowanym systemie wieżowym ZSSW-30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak
Autor. M.Dura

Polska spółka PCO może bez problemów uznać rok 2022 za udany. Co ważne, dowodem sukcesu są nie tylko kolejne zamówienia, ale przede wszystkim pochlebne opinie o rozwiązaniach oferowanych przez PCO, w tym ze strony ukraińskich użytkowników wykorzystujących je w walce przeciwko rosyjskiemu agresorowi.

Reklama

Artykuł sponsorowany, przygotowany we współpracy z PCO S.A.

Reklama

Rok 2022 był bardzo ważny dla całego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Było to spowodowane przede wszystkim wojną w Ukrainie, która pokazała dosadnie, na jakie zagrożenia powinny być przygotowane Siły Zbrojne RP i co jest potrzebne, by te zagrożenia zminimalizować. Co ważne, rozwiązania z polskiego przemysłu zostały przekazane w ramach pomocy walczącym Ukraińcom, którzy mieli w ten sposób możliwość ich „przetestowania" w warunkach bojowych i to przeciwko Federacji Rosyjskiej.

Jest kilka systemów produkowanych w Polsce, które znalazły szczególne uznanie wśród ukraińskich żołnierzy. W pierwszej piątce takich „przebojów" znajdują się urządzenia optoelektroniczne produkowane przez warszawską spółkę PCO S.A. Sprawdziły się one w walce zwiększając skuteczność ukraińskich obrońców i niwelując przewagę liczebną, jaką ma niewątpliwe armia rosyjska.

Reklama
Rok 2022 wymagający od wszystkich dużego zaangażowania w pracę, wielu wyrzeczeń i reorganizacji zadań. Wspólnym wysiłkiem udało się sprostać tej wyjątkowej sytuacji i zwiększonemu zapotrzebowaniu naszych kontrahentów.
PCO S.A.

Czytaj też

Te dobre oceny płynące z Ukrainy łączą się również z pozytywnymi opiniami płynącymi od polskich użytkowników. Pozwalają one spółce PCO S.A. na zaliczenie roku 2022 do trudnego, ale wyjątkowo udanego. Na sukces ten złożyły się zarówno duże zamówienia (w tym eksportowe), umowy o współpracy, jak i udane akcje promocyjne powiązane z targami, konferencjami, sponsoringiem i akcjami charytatywnymi.

Kontrakty – wymierny dowód na wartość rozwiązań oferowanych przez PCO S.A.

Rok 2022 zakończył się dla spółki PCO kilkoma kontraktami, z których pięć uważa się za szczególnie ważne. Pierwszy z nich był związany z eksportem polskich karabinków MSBS Grot wraz z wyposażeniem dodatkowym do sił zbrojnych jednego z państw Afryki Wschodniej. Umowa podpisana 19 maja 2022 roku zakłada dostawę partii karabinków MSBS Grot we wskazanym przez zamawiającego kalibrze 7,62 mm x 39 wraz z granatnikami podwieszanymi oraz celownikami optycznymi produkcji PCO S.A.

Strzelecki Celownik Termalny SCT RUBIN
Strzelecki Celownik Termalny SCT RUBIN
Autor. M.Dura

Dalsze trzy kontrakty dotyczyły dostaw wyposażenia dla polskich Sił Zbrojnych. Umowa z 24 czerwca 2022 roku, podpisana z Agencją Uzbrojenia, zakłada dostawy w latach 2022-2025:

 • 1591 kompletów Gogli Noktowizyjnych MU-3ADM;
 • 350 kompletów Gogli Noktowizyjnych MU-3AM;
 • 250 kompletów Lornetki Noktowizyjnej NPL 1M;
 • 500 kompletów Strzeleckiego Celownika Termalnego SCT RUBIN.

Czytaj też

W kontrakcie podpisanym również z Agencją Uzbrojenia 6 września 2022 roku (podczas pierwszego dnia XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach) zwiększono zamówienie na strzeleckie celowniki termalne SCT RUBIN (o 400 kompletów), jak również dokupiono:

 • 2334 kompletów lornetek termowizyjnych NPL-1T;
 • 250 kompletów lornetek noktowizyjnych NPL-1M.

Z kolei umowa zawarta pomiędzy PCO S.A. a WB Electronics S.A. 21 listopada 2022 roku dotyczyła dostawy głowic optoelektronicznych GOD-1 i GOC-1 przeznaczonych do zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak 8×8.

Zamówienie złożyła również Komenda Główna Straży Granicznej, która 28 listopada 2022 roku zakupiła 50 sztuk Monokularów Termowizyjnych MT-1. Było to o tyle ważne, że MT-1 to nowość w ofercie PCO S.A. Jest to najbardziej kompaktowy monokular termowizyjny, jaki kiedykolwiek opracowano w PCO. Chodzi przy tym zarówno o wielkość, jak i wagę, która nie przekracza 198 g. Jest to również jedno z najlżejszych rozwiązań tej klasy na świecie.

Monokular termowizyjny MT-1. Z prawej podczepiony monokular noktowizyjny
Monokular termowizyjny MT-1. Z prawej podczepiony monokular noktowizyjny
Autor. M.Dura

MT-1 jest wszechstronny, go może bowiem być wykorzystywany oddzielnie, ale też montować na goglach rodziny MU-3M oraz nowszej MZN-1. Co ważne, pomimo niewielkich rozmiarów udało się zachować bardzo wysokie parametry obrazu, co było możliwe dzięki zastosowaniu nowego typu detektora.

W ten sposób użytkownik gogli MZN-1 ma możliwość zawieszenia zarówno monokularu noktowizyjnego (na jedno oko), jak i termowizyjnego. Może więc w normalnych działaniach wykorzystywać noktowizję, jednak w momencie, gdy np. wejdzie do ciemnego pomieszczenia, może opuścić monokular termowizyjny i działać w ciemnościach bez konieczności stosowania dodatkowego podświetlenie.

Co tak naprawdę zakupiły polskie Siły Zbrojne?

Jak widać zakupy Agencji Uzbrojenia dotyczyły w dużej mierze wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Jest to niewątpliwie skutek wojny w Ukrainie, która pokazała jaką przewagę nad rosyjską armią dają ukraińskiej armii urządzenia noktowizyjne i termowizyjne. To właśnie dzięki nim noc nie jest czasem, w którym Rosjanie mogą odpocząć. A część z nich (w tym na przekazanych z Polski czołgach) zostało wyprodukowane przez PCO.

W przypadku urządzeń nagłownych zakupy Agencji Uzbrojenia dotyczyły przede wszystkim gogli MU-3ADM, powstałych z połączenie specjalnym mostkiem dwóch monokularów MU-3M „Koliber". W obu przypadkach mamy więc do czynienia z pasywnymi urządzeniami noktowizyjnymi, charakteryzującymi się kompaktową i wyjątkowo lekką konstrukcją, solidnością i niezawodnością w warunkach polowych, a także doskonałymi parametrami wykrywania, rozpoznawania i identyfikacji.

Monokular MU-3M „Koliber" jest głęboko zmodernizowaną wersją noktowizora MU-3 „Kos", który wcześniej wszedł na wyposażenie polskich Wojsk Lądowych. W porównaniu do swojego pierwowzoru jest on 15 mm krótszy (ma długość 97 mm) i lżejszy aż o 110 g (bez baterii waży 250 g – z baterią 270 g). „Koliber" jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które może być wykorzystywane zarówno jako noktowizor przez pojedynczego żołnierza (w tym kierowców pojazdów bojowych i samochodów), jak również jako strzelecki celownik noktowizyjny, współpracując z celownikiem kolimatorowym lub optycznym.

Dlatego w zestawie „Kolibra" są oferowane elementy do montażu monokularu na hełmie (w tym ramię lewe/prawe, adapter Flip-up i uchwyt na hełm) lub głowie (uprząż nagłowna) oraz nasadka do montażu noktowizora na broni posiadającej szynę Picatinny.

Monokular noktowizyjny MU-3M „Koliber” zamontowany na broni przed celownikiem kolimatorowym
Monokular noktowizyjny MU-3M „Koliber” zamontowany na broni przed celownikiem kolimatorowym
Autor. M.Dura

MU-3M jest urządzeniem prostym w obsłudze i wydajnym. Może być bowiem zasilany standardową baterią alkaliczną AA, która wystarcza na 20 godzin ciągłej pracy. Poziom zasilania jest cały czas kontrolowany i w przypadku rozładowania włącza się mała czerwona dioda widoczna w okularze monokulara, informująca o potrzebie wymiany baterii. Jest ona umieszczona w zamontowanym pod monokularem pojemniku, na którym znajdują się dwa przyciski: „ON" i „IR", wykorzystywane do sterowania urządzeniem. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w zmienny zakres ogniskowania obiektywu od 0,25 m do nieskończoności i zakres ogniskowania okularu od -6 do +2 dptr.

MU-3M „Koliber" wykorzystuje najnowszej generacji, pasywny wzmacniacz obrazu o średnicy fotokatody 16 mm i wyeliminowano w nim możliwość oślepienia żołnierza poprzez nagłe włączenie silnego źródła światła (np. przez rzucenie granatu hukowo-błyskowego). Dzięki temu noktowizor MU-3M, a więc również gogle MU-3ADM można używać w miejscach, gdzie bardzo szybko zmienia się oświetlenie (np. w mieście)

W czasie działań w miejscach, gdzie poziom światła szczątkowego jest zbyt mały na zastosowanie noktowizorów pasywnych (np. w jaskiniach, piwnicach - w warunkach absolutnej ciemności), można wykorzystać wbudowany w MU-3M podświetlacz podczerwony o zasięgu około 12 m, który w zależności od potrzeb włącza się przyciskiem „IR" na pojemniku baterii w tryb niskiego lub wysokiego poziomu oświetlenia.

Gogle MU-3ADM powstały z połączenie dwóch monokularów MU-3M
Gogle MU-3ADM powstały z połączenie dwóch monokularów MU-3M
Autor. PCO

Gogle noktowizyjne MU-3ADM zachowują wszystkie zalety „Kolibrów". Jednak dzięki połączeniu dwóch monokularów uzyskano dwa niezależne kanały optyczne, pozwalając na zachowanie naturalnych kształtów, głębi oraz rozmiarów obserwowanych obiektów. Takie rozwiązanie zostało już raz docenione w Siłach Zbrojnych RP, które w 2016 roku zakupiły 788 zestawów MU-3ADM.

Drugim rodzajem sprzętu, jaki zakupiono dla wyposażenia indywidualnego żołnierza są lornetki pozwalające na prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych: noktowizyjne typu NPL-1M i termowizyjne typu NPL-1T.

Lornetka noktowizyjna NPL-1M BROM (z prawej) i Lornetka termowizyjna NPL-1T (z lewej)
Lornetka noktowizyjna NPL-1M BROM (z prawej) i Lornetka termowizyjna NPL-1T (z lewej)
Autor. M.Dura

Elementem zwiększającym możliwości polskich żołnierzy będą również niewątpliwie strzeleckie celowniki termowizyjne SCT Rubin. Pozwalają one nie tylko na prowadzenia ognia z broni ręcznej (mając uchwyt do montażu na uzbrojeniu posiadającym szyny Picatinny), ale również, po zdemontowaniu celownika z broni, na prowadzenie obserwacji, wykrycie i identyfikację celów przy słabym oświetleniu i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Czytaj też

Celownik posiada niechłodzony detektor mikrobolometryczny o rozdzielczości 640x480 pracujący w długofalowym paśmie podczerwieni (od 8 do 14 μm). Zasięg celownika określony zgodnie z normami STANAG 4351 i STANAG 4348 do celu o wymiarach 2,3 m x 2,3 m to około 3,2 km. Obraz z SCT Rubin może być transmitowany np. do wyświetlacza nahełmowego, umożliwiając prowadzenie ognia lub obserwacji z ukrycia, bez narażania się na trafienie.

Głowice optoelektroniczne GOD-1 „Iris" i GOC-1 „Nike" mają być zamontowane na zdalnie sterowanym systemie wieżowym ZSSW-30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Głowica optoelektroniczna GOD-1 „Iris”
Głowica optoelektroniczna GOD-1 „Iris”
Autor. M.Dura

W skład GOC-1 wchodzi średniofalowa (pracująca w zakresie 3,7 ÷ 4,8 µm), opracowana przez PCO kamera termowizyjna z detektorem chłodzonym, dwie kolorowe kamery telewizyjne o wysokiej rozdzielczości oraz bezpieczny dla oka dalmierz laserowy (klasy 3R pracujący z długością fali 1,54 μm).

Z kolei głowica GOD-1 „Iris" jest to wielozadaniowy, stabilizowany zestaw obserwacyjny, którego konstrukcja pozwala zarówno na poruszanie się „kulistego" modułu optycznego w azymucie (360°), jak i w elewacji (-20° - +60°). Daje to możliwość wykrywania zarówno celów naziemnych, jak i powietrznych.

Czytaj też

Głowica ma dwa niezależne kanały optyczne: termowizyjny z kamerą pracującą w długofalowym pasmie podczerwieni (od 8÷12 µm) oraz telewizyjny z zespołem kamer wyposażonych w czujnik poziomu oświetlenia optycznego. Wewnątrz GOD-1 zastosowano dodatkowo monoimpulsowy dalmierz laserowy (na długość fali 1,54 µm – bezpieczny dla oka) o zasięgu od 100 do 10 000 m.

Głowica optoelektroniczna GOC-1 „Nike”
Głowica optoelektroniczna GOC-1 „Nike”
Autor. M.Dura

Współpraca z innymi firmami

Dowodem na wysoki poziom rozwiązań proponowanych przez PCO S.A. był nie tylko zamówienia, ale również kontrakty o współpracy. Zawarto tylko trzy tego rodzaju umowy w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach:

 • 7 września 2022 roku spółka PCO S.A. podpisała protokół ustaleń MoU (Memorandum of Understanding) z amerykańską firmą REB Technologies Inc. dotyczące współpracy przy wspólnym oferowaniu na rynkach zagranicznych Lotniczych Gogli Noktowizyjnych PNL-3M produkowanych przez PCO S.A. oraz usług modernizacji śmigłowców i płatowców do wykorzystania urządzeń noktowizyjnych a także szkoleń z pilotażu w goglach noktowizyjnych oferowanych przez REB Technologies Inc.;
 • 7 września 2022 roku spółka PCO S.A. podpisała protokół ustaleń MoU z firmą Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ZEA sprawie współpracy dotyczącej szkoleń optoelektronicznych realizowanych w PCO S.A. dla przedstawicieli Sił Zbrojnych ZEA;
 • 9 września 2022 r. spółka PCO S.A. podpisała porozumienie o współpracy z niderlandzką firmą Teledyne DELSA, będącą częścią amerykańskiego koncernu Teledyne, dotyczące współpracy przy opracowaniu, a następnie produkcji w PCO nahełmowego zestawu wizyjnego nowej generacji dla żołnierza.

Wydarzenia branżowe i działalność charytatywna

Ważną formą działalności spółki PCO S.A. są wydarzenia branżowe oraz działalność charytatywna. PCO uczestnicząc w tego rodzaju wydarzeniach miała możliwość zaprezentowania swoich produktów, jak również wyjaśnienia, jak ważne jest ich wprowadzenie na wyposażenie.

Były to m.in.:

 • Targi World Defense Show 2022 w Arabii Saudyjskiej (4-8 luty 2022 rok), gdzie spółka PCO S.A. zaprezentowała m.in.: Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT, Dzienny Celownik Modułowy DCM-1, Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-4, Monokular Noktowizyjny MU-3M, Gogle Noktowizyjne MU-3ADM oraz Lornetkę Termowizyjną NPL-1T.
 • Targi branży śmigłowcowej HAI Heli Expo w Dallas (6-9 marzec 2022 rok), gdzie spółka PCO S.A. wspólnie z amerykańską z firmą SkyQuest Aviation wystawiała pasywne, stereoskopowe lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-3M;
 • Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Kielcach (27-29 kwiecień 2022 rok), na których spółka PCO S.A. zaprezentowała: „swoje wyroby optoelektroniczne, przyrządy obserwacyjne i celownicze z zastosowaniem techniki laserowej, telewizyjnej, noktowizyjnej oraz termowizyjnej";
 • Czwarta edycja Defence24 Day (24-25 maja 2022 rok), największej konferencji branży obronnej i sektora bezpieczeństwa, poświęconej strategicznym aspektom obronności państwa w wymiarze krajowym i międzynarodowym;
Ekspozycja spółki PCO S.A. na stanowisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej w czasie międzynarodowych Targów Eurosatory 2022 w Paryżu
Ekspozycja spółki PCO S.A. na stanowisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej w czasie międzynarodowych Targów Eurosatory 2022 w Paryżu
Autor. M.Dura
 • Międzynarodowe targi uzbrojenia EUROSATORY 2022 w Paryżu (13-17 czerwiec 2022 rok), na których spółka PCO S.A. wystawiła m.in.: Modułowy System Noktowizyjno-Termalny MZN-1T oraz Monokular Termowizyjny MT-1 (jako nowości), a także wiele sprawdzonych produktów, takich jak: Gogle Noktowizyjne MU-3ADM, Lornetkę Termowizyjną NPL-1T, Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT oraz Dzienny Celownik Modułowy DCM-1;
 • VII Edycja Kongresu 590 w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie (22-23 czerwca 2022 rok), nad którym Patronat Honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Spółka PCO S.A. wystawiła tam m.in.: Gogle Noktowizyjne MU-3ADM „Koliber", Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT „RUBIN" oraz Modułowy Zestaw Noktowizyjny MZN z Monokularem Termowizyjnym MT-1;
W czasie Kongresu 590 w Nadarzynie Prezydent Andrzej Duda był szczególnie zainteresowany Celownikiem Termowizyjnym CTP-1 produkcji PCO S.A., zintegrowanym z zestawem przeciwlotniczym „Piorun”
W czasie Kongresu 590 w Nadarzynie Prezydent Andrzej Duda był szczególnie zainteresowany Celownikiem Termowizyjnym CTP-1 produkcji PCO S.A., zintegrowanym z zestawem przeciwlotniczym „Piorun”
Autor. PCO
 • Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach (6-9 wrzesień 2022 rok), na których wśród nowości pokazano nasadki: termowizyjną i noktowizyjną, wskaźnik laserowy WL-1T, a także noktowizor strzelecki PCS-20;
 • Targi Więziennictwo w Lublinie (26-27 października 2022 rok);
 • Targi Dubai HeliShow w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (24-26 października 2022 rok);
 • Targi IndoDefence w Dżakarcie w Indonezji (2-5 listopada 2022 rok);
 • VII edycja Konferencji Optoelektronicznej (16-17 listopada 2022 r.).

W czasie tych wydarzeń spółka PCO S.A. była kilkakrotnie nagradzany w tym:

 • „Srebrnym Laurem Innowacyjności 8 kwietnia 2022 roku podczas uroczystej Gali Konkursu im. Stanisława Staszica za Monokular Termowizyjny MT-1;
 • Nagroda POLSECURE 2022 za Monokular Termowizyjny MT-1;
 • Nagroda w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa" w kategorii Innowacyjny Produkt za Monokular Termowizyjny MT-1 (w czasie MSPO 2022);
 • Nagroda Defender w czasie MSPO 2022 za Głowicę Optoelektroniczną GOS-1.
Głowice optoelektroniczne GOD-1 „Iris” i GOC-1 „Nike” zamontowane na zdalnie sterowanym systemie wieżowym ZSSW-30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak
Głowice optoelektroniczne GOD-1 „Iris” i GOC-1 „Nike” zamontowane na zdalnie sterowanym systemie wieżowym ZSSW-30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak
Autor. M.Dura

Bardzo ważną częścią działalności spółki PCO S.A. była jej działalność charytatywna i sponsoring. W ramach akcji wsparcia wojska, Straży Granicznej oraz innych służb mundurowych „Murem za Polskim Mundurem" przekazano na początku lutego 2022 roku do siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu sprzęt potrzebny żołnierzom pełniącym służbę na wschodniej granicy Polski.

Spółka PCO S.A. przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka (udzielając wsparcia dwóm rodzinom z powiatu kozienickiego w trudnej sytuacji) oraz wsparła, wspólnie z dwunastoma innymi spółkami wchodzącymi w skład PGZ, zakup bezcennych dzieł sztuki do kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie.

Dzięki tej pomocy udało się pozyskać m.in.: obrazy Bernarda Bellotta (Canaletto) oraz Marcella Bacciarellego (z kolekcji króla Stanisława Augusta), , rycinę Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego Samuela Gottloba Kuetnera, pojedyncze egzemplarze porcelany miśnieńskiej oraz XVI-wieczną zbroję turniejową wraz z innymi elementami uzbrojenia.

Spółka PCO S.A. wsparła zakup bezcennych dzieł sztuki do kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie
Spółka PCO S.A. wsparła zakup bezcennych dzieł sztuki do kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie
Autor. PCO

Artykuł sponsorowany, przygotowany we współpracy z PCO S.A.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Saw

  Posiadane i kupione ilości wyraźnie wskazują, że WP nie jest i dalej nie będzie gotowe do prowadzenia ataków nocą, a jedynie do obrony.

 2. atom

  Trzeba dodać wyroby firmy prywatnej Etronica niektóre na topowym poziomie

 3. Solfernus

  W 3 lata 500 noktowizorów to jakiś żart?

 4. marekbon

  Wszystko pięknie, ale pomylone są zdjęcia GOD-1 i GOC-1

Reklama