Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Partner 2023: Serbski Rosomak w dwóch odsłonach

Lazar 3M z bezzałogowym systemem wieżowym BM-30-D.
Lazar 3M z bezzałogowym systemem wieżowym BM-30-D.
Autor. Yugoimport

Podczas serbskich targów zbrojeniowych Partner 2023 przedsiębiorstwo Yugoimport zaprezentowało kołowy bojowy wóz piechoty Lazar 3M w dwóch odmianach. Wyposażono je w pochodzące z Rosji moduły uzbrojenia: BM-30-D oraz AU-220M Bajkał.

Reklama

Pojazdy rodziny Lazar są używane w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy przez siły zbrojne Serbii oraz Turkmenistanu. Jednak firma stale szuka kolejnych klientów eksportowych. Jedną z propozycji serbskiego przedsiębiorstwa jest kołowy bojowy wóz piechoty Lazar 3M, który na targach Partner 2023 zaprezentowano w dwóch odmianach.

Reklama

Jedna z nich otrzymała rosyjski system wieżowy BM-30-D/32W01 z armatą automatyczną 2A42 kalibru 30 mm. Z uzbrojeniem głównym sprzężono uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. W Rosji ten moduł uzbrojenia jest stosowany m.in. w Kamazach K4386 Tajfun-WDW. Aktualnie trwają badania tej wieży na nowym kołowym bojowym wozie piechoty BTR-22.

Kołowy transporter opancerzony Lazar-3M ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym BM-30-D.
Kołowy transporter opancerzony Lazar-3M ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym BM-30-D.
Autor. Yugoimport

Po raz kolejny zaprezentowano także KTO Lazar 3M z rosyjską wieżą AU-220M Bajkał, która przymierzana jest także do ciężkiego bojowego wozu piechoty T-15 z rodziny Armata. Największą uwagę w tym pojeździe przykuwa uzbrojenie główne w postaci armaty automatycznej BM-57 zasilanej bardzo silną amunicją 57 x 347 mm, stosowanej m.in. w samoczynnej armacie przeciwlotniczej S-60. Tradycyjnie sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm.

Reklama

Lazar 3 to serbski kołowy transporter opancerzony w układzie 8x8 produkowany przez przedsiębiorstwo Yugoimport SDPR. Pierwsze informacje o tym pojeździe pojawiły się w 2015 roku, zaś międzynarodowy debiut maszyny odbył się na targach zbrojeniowych IDEX-2017 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W zależności od wariantu uzbrojenie główne pojazdu może stanowić szeroka gama karabinów maszynowych (umieszczonych w obrotnicy lub zdalnie sterowanym module uzbrojenia) lub armat automatycznych różnego kalibru.

Czytaj też

Kołowy transporter opancerzony Lazar-3M z modułem uzbrojenia AU-220M Bajkał.
Kołowy transporter opancerzony Lazar-3M z modułem uzbrojenia AU-220M Bajkał.
Autor. Yugoimport

Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny Cummins ISM 500 o mocy 500 KM, który pozwala na rozwinięcie prędkości maksymalnej 110 km/h przy zasięgu 800 km. Odporność balistyczna wozu odpowiada poziomowi 3 według normy STANAG 4569A. Z kolei ochrona przeciwminowa to odpowiednik poziomów 3a (pod kołem) i 3b (pod kadłubem) według STANAG 4569B. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 28 ton. Pojazd może występować w wielu wariantach, m.in. bojowego wozu piechoty, pojazdu dowodzenia i kontroli czy wozu ewakuacji medycznej.

KTO Lazar 3.
KTO Lazar 3.
Autor. Yugoimport
Reklama

Komentarze (6)

 1. Seb66

  Ciekawe że mniejsza wieża , bezzalogowa, ma zaskakująco proste kształty. Technologicznie banalnie proste, bez udziwnien, nakładek, dodatkowych płytek na śruby i dziwadeł jak .....ZSSW30. Da się? Da!

 2. eee

  Wspanialy kawal dobrej dziennikarskiej roboty, Tylko opis pojazdu dosc slaby.

 3. eee

  Do tego jakas nowoczesna amunicja, jakas optyka z autotrakerem, czy radar, I uniwersalny niszczyciel wszystkiego , czy dalmierzem I zapalnikiem radiowym czy zblizeniowym, szrapnele, Jakie's wolframowe szpikulce itp. Jeszcze granatnik lub mozdziez, pociski plot, lub ppanc, troche stali z przodu, Jakies kosze zeluzje stelaz na siatke maskujaca, no I wieza bezzalogowa, lub module, do tego dron na etacie lub kilka, -szturmowych. :), A czy to plywa?

 4. Chyżwar

  Malutkie państwo, które nie aspirowało do bycia "drugą Irlandią" i obyło się bez licencji? Cud jakiś? Otóż żaden cud. Oni tam w odróżnieniu od pewnego średniej wielkości państwa, które wierzy w rudych i rozwiązania cudowne po prostu wzięli się do pracy. System wieżowy to za drogi szpas, więc wzięli od rusków. Ale podwozie jest ich. I w odróżnieniu od Bumeranga jest w linii.

  1. MiP

   Te średniej wielkości państwo które wierzyło w starego kawalera przez 8 ostatnich lat brało praktycznie wszystko z amerykańskiej półki ze śmiesznym offsetem albo i bez niego..Więc jak mieliśmy się rozwijać jak wiadomo że amerykanie swoją technologią z nami dzielić się nie chcą

  2. AndK

   Może do Korei było za daleko? A za tego Rudego skończono Kraba i opracowano Borsuka

  3. KAR

   Akurat tu nie ma zaskoczenia. Wszystkie państwa z tzw. byłej Jugosławii, są dosyć zaawansowane technicznie tak, jak kiedyś była Jugosławia. I nie dotyczy to tylko wozów bojowych, ale też innych typów uzbrojenia. Oni byli "wschodem" tylko geograficznie i bardziej na południu. Ale gospodarczo i mentalnie to był zawsze trochę "zachód". Szkoda, że zagrano na ich rozpad uruchamiając w pierwszej kolejności uprzedzenia religijne.

 5. Pankracy

  Niesamowity artykuł Lazar 3M wygląda inaczaej na każdym opisanym zdjęciu.

 6. marian123

  Zazdro!

Reklama