Reklama

Technologie

Serbia: Kołowy BWP z armatą 57 mm

Fot. Yugoimport
Fot. Yugoimport

Podczas targów przemysłu obronnego „Partner-2021” w Belgradzie zaprezentowano najnowszy kołowy pojazd opancerzony w układzie 8x8 państwowej firmy Yugoimport. Otrzymał on bardzo silne uzbrojenie w postaci rosyjskiego modułu bezzałogowego AU-220 Bajkał wyposażony w 57 mm armatę automatyczną. Maszyna nosi nazwę Lazarski, wyraźnie nawiązującą do rodziny pojazdów Lazar ale też do zmarłego ambasadora i eksperta wojskowego Miroslava Lazanskiego, który zmarł w sierpniu br.

Pojazd Lazarski 8x8 stanął na ekspozycji wspólnie z kilkoma wersjami pojazdów Lazar 3, w tym wyrzutnią pocisków RALAS i 20 mm armatą automatyczną w zdalnie sterowanym module. Dzięki temu można było porównać zewnętrznie oba typy pojazdów. Pomimo zbliżonej wielkości Lazarski jest silniej opancerzony i wyposażony w modułowe elementy pancerza dodatkowego. Pojazd otrzymał też oddzielny przedział kierowcy umieszczony obok silnika o większej mocy. Zrezygnowano również z okien wyposażonych w pancerne szyby dla załogi i desantu, które były charakterystyczna cechą pojazdów Lazar. Przedział desantowy może pomieścić 10 żołnierzy i trzyosobową załogę i wyposażony jest w opuszczaną rampę w tylnej części. Uzbrojenie sterowane jest z wnętrza przedziału desantowego.

To właśnie uzbrojenie nowego pojazdu opancerzonego wzbudza największe zainteresowanie, gdyż otrzymał on rosyjską wieżę bezzałogową AU-220M Bajkał z armatą automatyczną ZP-57 zasilaną amunicją 57 x 347 mm. Ma ona zasięg skutecznego ognia do 14 500 metrów, szybkostrzelność 80 strz./min. i 80 gotowych do natychmiastowego użycia sztuk amunicji przeciwpancernej, odłamkowo-burzącej lub zamiennie programowalnej. Ten kaliber armaty umożliwia już m.in. zastosowanie inteligentnej amunicji – z zapalnikiem zbliżeniowym lub czasowym.

Oprócz armaty uzbrojenie wieży stanowi karabin maszynowy 7,62 mm z zapasem 500 pocisków. Dodatkowo można na niej zainstalować podwójną wyrzutnię pocisków kierowanych. Jak podkreślają serbscy eksperci, Lazarski jest jednym z najsilniej uzbrojonych kołowych wozów piechoty. Ich zdaniem jego armata jest w stanie skutecznie zwalczać nawet ciężkie bwp, z pociskami kierowanymi również wszystkie czołgi podstawowe.

Otwartą kwestią pozostaje to, czy Serbia lub inny klient zagraniczny zdecyduje się na ten nowy pojazd a w szczególności na ten wariant uzbrojenia. Rosyjski producent stara się obecnie prezentować wieże AU-220M na różnych zagranicznych platformach, licząc na zamówienia. Rosjanie jak się wydaje, dla bojowych wozów piechoty wybrali wieżę bezzałogową Epoka ze znacznie lżejszą armatą LSHO-57 zasilaną nabojami 57 x 93 mm i 12 pociskami kierowanymi dwóch typów. AU-220 Bajkał jest znacznie cięższa, ale stanowić może interesującą propozycję dla użytkowników z Azji czy Bliskiego Wschodu którzy nadal posiadają na uzbrojeniu armaty S-60 lub zapasy amunicji 57 x 347 mm.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. zoom

    Niedługo okaże się, że 30mm to kaliber przeszłych czasów. Podobnie jak nasze armatki p-panc 37mm w 1939.

  2. Dropik

    im dalej w las tymi wiecej drzew. Pierwotnie ruskie chwalili się, że bajkał miał mieć szybkostrzelność 120 sztuk/min i 148 w zapasie. Teraz zaledwie po 80 ;) jakoś wątpie aby się to sprawdziło i Serbowie sobie to zafundowali. Taki prototyp ktory trafi do muzeum ;)

  3. Już to próbowali

    Armata 57 ma taki odrzut że nic nie trafi powyżej 3 km dodatkowo po wystrzeleniu 100 pocisków potrzebny jest remont całej konstrukcji