Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Partner 2023: BRDM-2 z większym spectrum zadań

Autor. Srđan Popović/ Wikipedia

Podczas minionych już serbskich targów zbrojeniowych Partner 2023 tamtejszy Wojskowy Instytut Techniczny zaprezentował zmodernizowany wariant wozu rozpoznawczego BRDM-2, określanego jako BRDM-2MS, który od jakiegoś czasu znajduje się na wyposażeniu serbskiej armii.

Reklama

Demonstrowany pojazd to jeden z 30 egzemplarzy, jakie zostały przekazane Serbii przez Rosję w ramach darowizny o łącznej wartości 75 mln euro, w skład której weszły także czołgi T-72B1MS w liczbie 30 sztuk. Ta odmiana BRDM-2 znacząco zwiększa zdolności załogi pojazdu m.in. w zakresie rozpoznania i przemieszczania się. Ma to powiększyć zakres zadań, jakie może ona wykonywać, począwszy na wsparciu linii frontu, kończąc na pełnieniu funkcji wozu dowodzenia. Poprawienie poziomu ochrony załogi teoretycznie zwiększa przeżywalność wozu, jednak jest to znikoma wartość. Oprócz nich serbska armia posiada 36 sztuk niezmodernizowanych BRDM-2, które mogłyby zostać podniesione do nowego standardu, jednak nic nie wiadomo o tego typu planach.

Reklama

BRDM-2MS to rosyjska modernizacja opancerzonego samochodu rozpoznawczego BRDM-2. Główny nacisk tej modernizacji został położony na poprawę kolejno świadomości sytuacyjnej, mobilności i odporności balistycznej. W celu poprawy tej pierwszej wóz został wyposażony w głowicę optoelektroniczną w tylnej części wieży z kamerą termowizyjną (o zasięgu do 5 km w dzień i do 3,5 km w nocy) oraz zestaw sześciu kamer telewizyjnych po bokach kadłuba (o zasięgu do 2,7 km w dzień i do 1,5 km w nocy). Dzięki wymianie dotychczasowego napędu na nowy silnik wysokoprężny o mocy 150 KM możliwe jest osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 100 km/h przy łącznej masie pojazdu ok. 6900 kg. Ochrona załogi została wzmocniona poprzez instalację dodatkowych modułów pancerza. Dotychczasowe uzbrojenie pojazdu i jego wieża pozostały bez zmian.

Czytaj też

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. Pucin:)

  Jedyna rozsądna modernizacja BRDM-2 jaką zaprezentowano to >>> D24 - pt. Ukraińska Mangusta czyli modernizacja BRDM-2 z polskim motywem [ANALIZA - 27.10.2018 08:58 - dla całokształtu zamiast KPWT- 14,5 mm należało by zamontować np.: zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector RWS LW-30 lub ZSMU A3B z Tarnowa.

 2. bezreklam

  NATO rozwalilo Jugosawie. KSiazke mozna by napisac ile blednych decyzji.

 3. CzarnyRycerz

  Pudrowanie trupa z poprzedniej epoki. Jakbym bym żołnierzem, to już bym wolał w mrapie siedzieć. Jedynie ewentualny niski koszt może jakoś uzasadniać utrzymywanie tych pojazdów w służbie.

 4. xdx

  Qrde pamiętam te Bojowy Ruski Dom Mobilny… 😅 mam tylko cichą nadzieję iż Polska swoje skasowała…

Reklama