Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Paris Air Show 2015: Rafael - rakiety dla „Narwi” i premiera pocisku I-Derby ER

 • Fot: st. szer. Karolina Tur
  Fot: st. szer. Karolina Tur
 • Artystyczne wyobrażenia rakiet Vega C i Ariane 6. Ilustracja: ESA–J. Huart and D. Ducros, 2015
  Artystyczne wyobrażenia rakiet Vega C i Ariane 6. Ilustracja: ESA–J. Huart and D. Ducros, 2015
 • Fot. J. Sabak/D24
  Fot. J. Sabak/D24

Na stoisku firmy Rafael pokazano rakiety, które mogą trafić do polskiego systemu obrony przeciwlotniczej „Narew”: Derby, Python-5 (dla systemu SPYDER) i Tamir (używany w Iron Dome). Nowością prezentowaną przez izraelski koncern był pocisk powietrze-powietrze I-Derby ER o zasięgu do 100 km. Rakieta ma być kompatybilna ze wszystkimi samolotami zdolnymi do przenoszenia poprzedniej generacji pocisków Derby, a także z systemem przeciwlotniczym SPYDER-SR. Rafael zademonstrował również centrum dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową MIC4AD. 

Rafael Advanced Defense Systems to jedna z dziewięciu firm biorących udział w dialogu technicznym w ramach programu „Narew”. Na stoisku tej firmy pokazano systemy, które mogą wziąć udział w polskim przetargu: SPYDER i Iron Dome.

Ponieważ wymagania techniczne w programie „Narew” nie są jeszcze znane, przedstawiciele Rafaela nie chcieli się wypowiadać na temat konkretnych rozwiązań, jakie zostaną zaproponowane dla Polski. Nie wykluczają jednak, że system będzie oparty na połączeniu rozwiązań stosowanych w systemach SPYDER i Iron Dome. Rafael deklaruje także zainteresowanie zainwestowaniem na partnerskich warunkach w polski przemysł, podobnie jak miało to miejsce przy programie rakiet przeciwpancernych Spike.

Pociski Python 5 oraz I-Derby ER. Fot. A. Hładij/Defence24.pl

SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) to system przeciwlotniczy krótkiego i średniego zasięgu oparty na rakietach typu Python 5 lub Derby. Produkowany jest w dwóch wersjach: SR o zasięgu do 15 km na pułapie do 9 km i MR o zasięgu 35 km i pułapie przechwycenia do 16 km. Pociski naprowadzane są elektrooptycznie i na podczerwień (w przypadku rakiety Python 5) lub aktywnie-radarowo (w przypadku Derby, bazującej na Python 4). Z systemem Spyder-SR mają być także zintegrowane nowe rakiety I-Derby ER. Rakieta tego rodzaju wyposażona jest w nową, lżejszą głowicę naprowadzającą, a także zaawansowany radar SDR (Software Defined Radar) bazujący na technologii użytej w pociskach Tamir stosowanych w Iron Dome. W rakiecie zastosowano zespół napędowy z drugim trybem pozwalającym na przyśpieszenie rakiety, zwłaszcza w fazie zbliżania się do celu.

Na stoisku Rafaela zaprezentowano też baterie systemu Iron Dome, który sprawdził się w czasie walk w Libanie i Strefie Gazy. Do tej pory Żelazna Kopuła ma na koncie ponad 1700 skutecznych przechwyceń, ze skutecznością ocenianą przez Izraelskie Siły Powietrze na poziomie 90%, przy stosunkowo niskich kosztach rakiet i obsługi systemu. Iron Dome bazuje na pociskach przechwytujących Tamir, zdolnych do zwalczania rakiet krótkiego zasięgu, jak również pocisków artyleryjskich i moździerzowych odpalonych w odległości od 4 do 70 kilometrów.

Rafael zademonstrował też na swoim stoisku makietę centrum obrony przeciwlotniczej MiC4AD (Modular, Integrated C4 Air & Missile System). MIC4AD umożliwia kontrolę i dowodzenie obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, a także  kierowanie misjami wywalczania przewagi powietrznej. Dzięki dostępowi do danych z wielu sensorów i platform, takich jak radary, systemy kontroli ruchu powietrznego, systemy IFF czy elekto-optyczne narzędzia obserwacyjne, centrum MIC4AD może w czasie rzeczywistym przygotowywać  ocenę zagrożeń, klasyfikować cele i opracowywać plany ich zwalczania zarówno na szczeblu strategicznym, jak i taktycznym. MIC4AD współpracuje z systemami Rafaela, takimi jak David Sling, SPYDER czy Iron Dome ale może zostać łatwo przystosowana do innych dostępnych na rynku systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Andrzej Hładij

Reklama

Komentarze (5)

 1. Rafale

  Może wreszcie skończyć z wchodzeniem w tyłek amerykańcom i rozejrzeć się na innych rynkach? Izrael to kraj, który permanentnie jest w stanie konfliktów i groźby następnych. Doświadczenie wojskowe i w konstrukcji uzbrojenia tego kraju jest olbrzymie. Moim zdaniem warto się zainteresować tym systemem, ale oczywiście znając życie, nasi zrobią "Ł"askę Amerykańcom, tak jak z Patriotem...

  1. Raczej nie...

   Izrael to kraj który sprzeda nas ruskom dla korzyści politycznej, tak jak kiedyś Gruzję.

 2. elo

  nie kupować bublu od francuzów s skarżysku zrobią od ręki lepsze i tańsze

  1. jjj

   "nie kupować bublu od francuzów s skarżysku zrobią od ręki lepsze " czyli co zrobia???? chyba nie wiesz o czym piszesz blyskawica jest dedykowana do celów poddzwiekowych (znajdzie się na wyposazeniu WL do niszczenia smiglowcow i innych celów poddzwiekowych). Spyder mica nasams do celów naddźwiękowych. Polska nie robi rakiet do niszczenia celów naddźwiękowych, o naprowadzaniu nie chce mi się pisać bo tu jesteśmy w glebokim lesie tylko import z zachodu i przekazanie how know ruszy nas z miejsca. Wiec jak Skarżysko zrobia ta rakiete bez transferu technologiczego????. SP niechca rakiet poddzwiekowych, potrzebują rakiet z wyższej pulki tylko taki system zapewni oslone lotniska przed myśliwcami i bombowcami naddzwiekowymi

 3. LOL

  Wydaje mi się że pułap przechwytywania jest za mały. Każdy rosyjski samolot osiąga większy. Ale może to nie ma aż takiego znaczenia? Niech ktoś bardziej obeznany się wypowie.

  1. say69mat

   Czytaj Waść ze zrozumieniem, dla wersji SPYDER/PYTHON/DERBY ER, dedykowany jest pułap 16 kilometrów. Ciekawym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie systemu Iron Dome, jako tej ostatniej - bezpośredniej - linii obrony obiektów cywilnych lub militarnych. Czyli, nie tyle jako element podstawowy systemu NAREW, tylko jako jego uzupełnienie. .

  2. jjj

   ". Produkowany jest w dwóch wersjach: SR o zasięgu do 15 km na pułapie do 9 km i MR o zasięgu 35 km i pułapie przechwycenia do 16 km. " pulap i zasieg wystarczajcy do przechwycenia dowolnego samolotu. Mysliwce SU z uzbrojeniem max 16 km, a na pusto i z mniejsza iloscia paliwa wejda na pulap 18km. Transportowce max załadowane 6-9 km (wysokości przelotowe transportowcow) max osiagaja pułapu. Jeśli spyder przekaze pelna polonizacje zestawu do mesko nie zastanawiać się tylko brac. Jest tanszy od systemu NASAMS. To będzie bardzo duzy skok technologiczny dla MESKO

 4. sam wiesz kto

  Należy od razu skreślić tę ofertę jeśli jest oparta na Spyderze, ponieważ system tego typu, wraz z pociskami radzieccy przechwycili w Gruzji.

  1. cynik

   gromy tez przechwycili czy z je tez nalezalo by odrzucic?

 5. Rafal

  Jak by do tego dołożyli technologie i kody do Stunnera to byłoby super!

Reklama