Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Państwowa Wytwórnia Prochu powstaje w Pionkach

Przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł Andrzej Kosztowniak, Prezes Zarządu MESKO S.A Elżbieta Śreniawska oraz Członek Zarządu ds. Rozwoju MESKO S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk.
Autor. MESKO S.A.

W Pionkach trwa budowa Państwowej Wytwórni Prochu, która powstaje w miejscu przedwojennego zakładu. Inwestorem jest spółka Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej. Ze stanem realizacji prac budowlanych zapoznał się Przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł Andrzej Kosztowniak. Parlamentarzyście towarzyszyli m. in. Prezes Zarządu MESKO S.A Elżbieta Śreniawska oraz Członek Zarządu ds. Rozwoju Mesko S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk.

Reklama

Prezes Zarządu Elżbieta Śreniawska powiedziała, że program rozbudowy infrastruktury firmy w Skarżysku-Kamiennej i jej oddziału w Pionkach jest rzetelnie realizowany zgodnie z nowelizacją projektu.

Reklama
To co zapowiadałam wcześniej, że będzie to wielki plac budowy, właśnie dokonuje się na naszych oczach. Jestem zadowolona z przebiegu prac. Robimy wszystko, aby jeszcze przyśpieszyć proces inwestycyjny. Mamy świadomość, że nie wszystko jest od nas zależne. Mamy określone procedury dotyczące pozyskiwania wykonawców oraz niezależne od nas terminy dostaw maszyn i urządzeń. Najważniejsza rzecz to dokończenie przebudowy obecnych budynków i budowy nowych obiektów fabrycznych.
Prezes Zarządu Mesko S.A Elżbieta Śreniawska
Reklama

Członek Zarządu ds. Rozwoju Mesko S.A. dr. inż. Przemysław Kowalczuk dodał, że celem inwestycji jest przywrócenie masowego potencjału produkcyjnego Pionek dotyczącego prochów wielobazowych.

Jest to jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego. Należy pamiętać o nadchodzących wyzwaniach związanych między innymi z użytkowaniem amerykańskich czołgów Abrams i południowokoreańskich K2. W szybkim tempie potrzeba będzie do nich dostarczać polską amunicję. Nie możemy opierać się wyłącznie na dostawach od naszych zagranicznych partnerów. Polska musi mieć w tym zakresie autonomię, a Pionki są jej filarem.
dr inż. Przemysław Kowalczuk

Czytaj też

Z kolei Przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Kosztowniak chwalił postęp prac związanych z budową Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach.

Widać postęp prac. Cieszy również fakt, że w zakładzie w Pionkach będą wdrażane nowoczesne technologie. Dzisiaj stoimy przed szansą odbudowy fabryki zbrojeniowej. Może się to dokonać w ciągu najbliższych kilkudziesięciu miesięcy. Jako posłowie z regionu radomskiego, będziemy monitorować realizację tego ważnego projektu. Zainwestowano w niego ponad 460 mln złotych, z czego część środków ulokowano w Pionkach
poseł Andrzej Kosztowniak

Jak zaznacza spółka, w ramach prac prowadzonych w Pionkach w ciągu kilku ostatnich miesięcy zostały oddane do użytku dwie kotłownie gazowe, trwa budowa dwóch hal produkcyjnych, a inne obiekty oraz infrastruktura m.in. drogowa i wodno-kanalizacyjna jest na etapie projektowania. Spółka Mesko S.A. (wraz z oddziałem w Pionkach) została dokapitalizowana z Funduszu Reprywatyzacji kwotą 400 mln zł. 66 mln zł pochodzi ze środków własnych firmy.

Czytaj też

„Projekt 400" obejmuje budowę kompetencji związanych z produkcją prochów wielobazowych w Pionkach oraz projektów dotyczących amunicji i rakiet w Skarżysku-Kamiennej. Cały projekt łącznie uwzględnia budowę lub modernizację 21 obiektów w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej oraz zakup 1150 maszyn i urządzeń.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Piotr Glownia

  30 lat minęło od upadku Komunizmu w Polsce, a oczekiwana tak długo modernizacja dopiero dziś następuje i to tylko wyłącznie dlatego, że Polacy postanowili przez 2 kadencje parlamentarne obdarzyć władzą Zjednoczoną Prawicę. Niesamowite! Ta budowa fabryki prochu zabiera jednak całe lata. Z tego co pamiętam to miały być zbudowane 2 fabryki prochu w Pionkach. Amunicja nawet do karabinków i karabinów winna być produkowana w całości w Polsce, bez żadnych importów. Do tego dojść z czasem będzie musiała też produkcja cywilna i usługi cywilne w oparciu o technologie podwójnego zastosowania, aby Mesko miało przyszłość też zagwarantowaną. Nie tylko Mesko potrzebuje tej modernizacji.

  1. Thorgal

   Komunizm jeszcze nie upadł, został w opozycji która nic nie robi tylko drze ryja, donosi i przeszkadza. Targowanie się to typowe dla komuchów, ale żeby samemu napisać plan i go wykonać to czarna magia.

  2. Prezes Polski

   Ale bajdurzysz. Obecna władza wprowadziła chaos do armii, a o kupowaniu uzbrojenia przypomnieli sobie rok temu.

  3. Kordian

   Musieli wpierw naprawić finanse. Strach pomyśleć na jakim etapie bylibyśmy teraz jakby rządziła PO.

 2. Valdi

  Rozumiem że nie ma już problemu z produkcją amunicji brakiem surowców kiepską jakością sprzętu i bałaganem 😱😱😱😱, źródło płk Gaj

 3. easyrider

  No i o to chodzi. Budować, produkować, sprzedawać, zarabiać kasę i w końcu olać Unię. Tak na marginesie, mogliby poprawić nieco jakość amunicji do broni strzeleckiej.

 4. szczebelek

  Jeśli większość zakładów naszej zbrojeniówki jest wybrakowana to nie dziwmy się, że w wielu obszarach mamy szambo, a nie kompetencje do produkcji. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że musimy się zajmować się czymś tak podstawowym jak proch wielobazowy i marzyliśmy o swoim Homarze czy Wilku to nie jesteśmy zwykłymi marzycielami tylko naiwniakami.

 5. fefe

  Ta fabryka prochów wielobazowych to jakaś niekończąca się opowieść ......... budują budują już chyba z przeszło 5 lat i dalej budują budują omg.....

Reklama