Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pakistan chce od przyszłego roku sprzedawać samoloty JF-17

Pakistan planuje już w przyszłym roku wyeksportować pierwsze samoloty JF-17 Thunder – fot. pakarmedforces.com
Pakistan planuje już w przyszłym roku wyeksportować pierwsze samoloty JF-17 Thunder – fot. pakarmedforces.com

Pakistan podjął decyzję o sprzedaży za granicę rozwijanych we współpracy z Chinami samolotów JF-17 Thunder.

W tym celu zainwestowano 100 milionów dolarów w znajdującą się w Pakistanie fabrykę Ordinance Factories w Wah. Według źródeł rządowych do chwili obecnej wyprodukowano we współpracy z Chinami 42 samoloty JF-17 Thunder. Pakistańskie siły powietrzne są nastawione optymistycznie i chciałyby w przyszłym roku wyeksportować od 5 do 7 takich samolotów.

Nieoficjalnie rozmowy w tej sprawie są prowadzone z Kuwejtem, Katarem i Sri Lanką. Co najdziwniejsze Pakistan jest przekonany, że osiągnie sukces eksportowy już w przyszłym roku, co byłoby rzeczywiście szokiem biorąc pod uwagę niekończące się postepowania innych producentów lotniczych np. w Brazylii, Korei Południowej czy Indiach.

Samolot JF-17 Thunder (w Chinach Chengdu FC-1 Xiaolong) zaliczany jest do czwartej generacji. Jest on przygotowany do przenoszenia pod siedmioma zewnętrznymi węzłami najnowszych bomb i rakiet produkcji chińskiej jak również uzbrojenia pakistańskiego - w tym pocisku opracowanego na bazie amerykańskiej rakiety AIM-9 Sidewinder oraz bomb kierowanych optoelektronicznie H-2 i H-4.

Reklama

Komentarze (2)

 1. renegat75

  Wielu jest zachwyconych EU i wartościami europejskimi, pod adresem pozaeuropejskich nacji lecą komplementy typu "szuszwole" lub coś równie subtelnego. Prawda jest taka, że Pakistan skutecznie "doji Wuja Sama", prowadzi politykę nie zawsze po myśli świata zachodniego i ma jeszcze swój przemysł zbrojeniowy, który pod względem prężności i ambicji oraz realnych osiągnięć ma się czym pochwalić. A co u nas...? Zmiany prezesów, koncepcji, koalicji. Konsolidacja, restrukturyzacja, oddłużanie. Jedno jest za to niezmienne zawsze na zasadzie "od ściany do ściany". Dlatego Huzara ( czyli Głuszca ) mamy z lekką obsówą i tak za każdym razem. Ale deprecjonować innych to łatwo. Smutne.

 2. Artwi

  A silniki do nich to skąd zamierzają brać? Rosjanie pozwolą na robienie konkurencji?

  1. Darek

   Zgaduję, że z Chin..... ;)? Naiwni raczej nie są.

Reklama