Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Od popularnego granatnika rewolwerowego do bezzałogowców

Milikor 380.
Milikor 380.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

W wywiadzie dla Defence24.pl wypowiedział się Juandré de Bruyn, Prezes Zarządu Milkor Polska. Milkor produkuje broń w Polsce. Firma obecnie proponuje bezzałogowiec  Milkor 380. To wielofunkcyjna platforma latająca, która może być wykorzystywana do operacji obserwacyjnych, rozpoznawczych i operacji zwalczania wykrytych obiektów przeciwnika. Dzięki szerokiej gamie opcji ładunku użytecznego, model 380 pełni w powietrzu rolę strażnika i może prowadzić misje o rozszerzonym zasięgu i długim czasie lotu.

Reklama

Zastosowany na platformie 380 jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów integracji sprzętu optycznego dostarcza obraz wideo w wysokiej rozdzielczości, w podczerwieni i w trybie wielospektralnym w czasie rzeczywistym oraz gromadzenie danych, które są przesyłane do zdalnych odbiorników. Radar z syntetyczną aperturą (SAR) i radar z odwróconą syntetyczną aperturą (iSAR) dla monitoringu morskiego – obie te technologie wchodzą w skład platformy Milkor 380.

Reklama

Firma Milkor powstała w 1981 roku, kiedy to zaprojektowała i opracowała pierwszy sześciostrzałowy granatnik rewolwerowy MGL kalibru 40 mm. W 1983 roku, zaledwie trzy lata po opracowaniu tego rewolucyjnego rozwiązania, Siły Obronne RPA złożyły zamówienie na granatniki MGL Milkor pod nazwą Y2, które od momentu wprowadzenia do użytku w siłach zbrojnych służą już ponad 30 lat.

Po pierwszym sukcesie związanym z granatnikami MGL Milkor zyskał pozycję niezawodnego producenta i dostawcy, ponieważ broń ta trafiła do wojska i organów ścigania w ponad 67 krajach na całym świecie. Dzięki ciągłemu rozwojowi i innowacjom Milkor opracował szereg modeli broni o kalibrze 40 mm, takich jak MK1S, MK1L, UBGL (granatnik podlufowy), Stopper Convertible, Super Six MRGL (granatnik do różnych rodzajów pocisków), czy MAR (wielostrzałowy granatnik do tłumienia zamieszek). Polscy żołnierze Wojsk Specjalnych są już uzbrojeni w granatnik rewolwerowy AV-140 MSGL (znany również jako M32A1) z Milkor USA.

Reklama

Ze względu na ciągłą ewolucję i zmiany w sektorze w 2015 roku firma Milkor została odmłodzona i postanowiła stawić czoła większym wyzwaniom i w tym celu poczyniła inwestycje umożliwiające dostarczanie gotowych do użycia rozwiązań w zakresie obronności. Możliwości firmy Milkor obejmują obecnie rozwiązania obronne w powietrzu, na lądzie i na morzu z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb i zaprojektowania zgodnie z wymaganiami klienta.

Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze (3)

 1. "Pułkownik" Michał

  Apropo granatnika rewolwerowego... a co z naszym granatnikiem rewolwerowym z Tarnowa?

  1. Był czas_3 dekady

   Wieść gminna niesie, że zostały wysłane na Ukrainę bo nasza armia nie jest zainteresowana posiadaniem "małej artylerii"

  2. Franek Dolas

   Niedawno kupiliśmy kilkadziesiąt sztuk więc zainteresowanie jest. Był nawet artykuł na tym forum. Pamiętam bo jacyś mądrala domagały się offsetu.

  3. PGR

   @Był czas_3 dekady - na szczęście zamówiła automatyczne granatniki z Korei (coć też trochę dziwi że np nie było zainteresowania polskimi LGA-40)

 2. Był czas_3 dekady

  Dziękujemy, z czasem sami opracujemy tego typu drony.

 3. KAR

  Ciekawy ten bezzałogowiec.

Reklama