Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy prezes Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych

Fot. Kolanin (CC BY-SA 3.0)
Fot. Kolanin (CC BY-SA 3.0)

Prezesem należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. został wybrany Łukasz Zbonikowski.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal ddwloclawek.pl. Łukasz Zbonikowski, z wykształcenia prawnik,  to wieloletni działacz polityczny i samorządowiec z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, z którą to partią jest związany od kilkunastu lat. W latach 1998-2005 był radnym we Włocławku (dwie kadencje), początkowo związany z Akcją Wyborczą Solidarność. Przed rozpoczęciem pracy w parlamencie Zbonikowski był też przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na UMK (1997-2002) i wiceprzewodniczącym Zarządu Krajowego NZS (2001–2003). Był też prezesem Stowarzyszenia Obrony Spółdzielców, przewodniczącym Stowarzyszenia na Rzecz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku oraz honorowym prezesem Niezależnego Zrzeszenia Sportowego.

Do PiS wstąpił w 2003 roku i został prezesem zarządu okręgu toruńsko-włocławskiego tej partii. Dwa lata później dostał się po raz pierwszy do Sejmu RP.

Przez 14 lat był posłem na sejm w V, VI, VII i VIII kadencji. W tym czasie był członkiem sejmowych komisji:  ustawodawczej, sprawiedliwości i praw człowieka, ds. Unii Europejskie oraz ds. petycji. W 2010 r. bezskutecznie starał się o stanowisko prezydenta Włocławka. W 2015 r. zawieszony czasowo w prawach członka partii z uwagi na oskarżenia przez żonę o przemoc fizyczną.

W roku 2019 nie otrzymał od Prawa i Sprawiedliwości poparcia w kandydowaniu do senatu. Wystartował mimo w oparciu o własny komitet wyborczy - Patrioci i Samorządowcy. Bez powodzenia, a wkrótce potem został za tą niezależną inicjatywę wyrzucony z PiS.

Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. w Dęblinie specjalizują się w produkcji, serwisowaniu i remontach sprzętu wojskowego, przede wszystkim na potrzeby Wojsk Lądowych. Serwisowany jest: sprzęt inżynieryjny, minersko – rozpoznawczy, saperski, samochody w tym z zabudowami specjalistycznymi, pojazdy gąsienicowe, silniki. WZInż S.A. produkują ponadto szeroką gamę kontenerów i zabudów kontenerowych dla potrzeb SZ i rynku cywilnego, konstrukcje stalowe i inne konstrukcje spawane. Spółka prowadzi też prace badawczo-rozwojowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama