Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe granatniki dla Budapesztu

Żołnierz z granatnikiem RGW-110. Fot. DND.
Żołnierz z granatnikiem RGW-110. Fot. DND.

Niemiecki serwis informacyjny Soldat & Technik informuje że Siły Zbrojne Węgier staną się pierwszym użytkownikiem ręcznych granatników przeciwpancernych RGW110 HH-T.

Reklama

Co istotne, producent granatników Dynamit Nobel Defence już dwa lata temu podpisał list intencyjny w celu utworzenia spółki Joint Venture z węgierską firmą N7 Holding Ltd. Zakłady produkujące granatniki mają powstać w miejscowości Kiskunfélegyházá położonej około 120 km na południowy wschód od Budapesztu. Zakłady te miałyby produkować zarówno granatniki RGW110 jak również starsze i nieco mniejsze RGW90 zarówno dla sił zbrojnych Węgier jak również na eksport.

Reklama

Czytaj też

Reklama

RGW110 HH-T to ręczny granatnik przeciwpancerny jednorazowego użytku, opracowany jako następca dobrze znanego Panzerfaust-3IT, przy jednoczesnym zmniejszeniu masy o około 3 kg, oraz dwukrotnym zwiększeniu zasięgu ognia skutecznego do około 800 m. Granatnik dysponuje nowoczesną głowicą określaną jako HESH/HEAT-Tandem gdzie zależnie od ustawionego trybu działania, może funkcjonować jako głowica odkształcalna (HESH - High Explosive Squash Head) służąca do niszczenia umocnień lub nieopancerzonych i lekko opancerzonych pojazdów, oraz jako tandemowa głowica kumulacyjna (HEAT-T - High Explosive Anti Tank - Tandem) służąca do niszczenia celi ciężko opancerzonych jak na przykład czołgi podstawowe dodatkowo osłaniane modułami wybuchowego pancerza reaktywnego.

Czytaj też

W trybie HEAT-T wedle producenta, strumień kumulacyjny wytworzony w wyniku detonacji głowicy jest wstanie przebić około 1000 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego dodatkowo ekranowanego wybuchowym pancerzem reaktywnym, w porównaniu do granatnika Panzerfaust-3IT600 którego zdolności przeciwpancerne oceniane są na około 900 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego lub 750 mm osłony tego typu dodatkowo ekranowanej wybuchowym pancerzem reaktywnym.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Orthodoks

  Na kogo ten putinowski satelita się zbroi?

  1. Polak12345

   Jeżeli ktoś walczy o prawa mniejszości na Ukrainie to jest putbiwskim satelita? Jeżeli ktoś myśli o swoim interesie narodowym to jest putbiwskim satelita ? Widzę, że są różne standardy edukacji w Polsce :)

 2. KPS1

  U nas też by się przydały.

 3. Filemon19

  Podsumowując 25$ mln zapłaciła Ukraina za 5100 sztuk granatnika rgw90 Matador CZYLI 5$ tys sztuka Jednorazowy granatnik do 500m Ale to lepiej niż drużyna na golasa

 4. X

  Hmmm, chyba jednak przydałby się... "W Warszawie Budapeszt" Może po latach kupią trochę tego od Węgrów ? W końcu to nie będą już przecież "niemieckie" granatniki.

Reklama