Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowa odsłona Orlika [DEFENCE24 TV]

PGZ-19RA Orlik
PGZ-19RA
Autor. Defence24

Na tegorocznych targach MSPO pokazano najnowszą i jak zapewniają twórcy, ostateczną wersję systemu rozpoznawczego programu Orlik wykorzystujący taktyczny bezzałogowiec krótkiego zasięgu PGZ-19RA. „To nie jest model studyjny, tylko gotowy latający samolot funkcjonujący już na testach” – podkreśla Szymon Dankowski, dyrektor rozwoju produktu i jakości WZL Nr 2 S.A.

Reklama

System wykorzystuje nowy płatowiec z większą powierzchnią aerodynamiczną niż poprzedni i podwójnym, wybaczającym błędy w pilotażu usterzeniem. Pierwsze bezzałogowce mają trafić do służby w Siłach Zbrojnych w 2023 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. Paweł P.

  Warto było poczekać, tutaj mamy lepszą konstrukcję. Oby teraz z górki.

  1. ziolo

   @Paweł P. Warto zaczekać jeszcze kilka lat, Będzie jeszcze lepsza konstrukcja. Nie?

  2. Dudley

   Możesz wyjaśnić dlaczego obecna konstrukcja jest lepsza? Poprzednia miała masę startową 90kg, bsl firmy WB podobną, oba mogły startować z katapulty i lądować na brzuchu lub spadochronie. Obecny ma masę startowa 150kg, jak wyobrażasz sobie zapakowanie tej maszyny na katapultę? ilu ludzi potrzeba do obsługi tak ciężkiego urządzenia, w jaki sposób ten dron ma lądować? To miał być taktyczny system klasy mini, na tyle duży by miał większy zasięg od FlyEye i mógł unieść głowicę z laserowym prześwietlaczem celu dla artylerii i lotnictwa, do użytku bez infrastruktury, a wyszło że będzie potrzebne lotnisko. To stwarza niebezpieczeństwo dla obsługi, Bo ilość pasujących miejsc jest ograniczona i łatwo je monitorować.

  3. wert

   Dudley@ jedna wystrarczająca różnica: Orlik ma SAR na pokładzie a FT-5 z WB miał mieć opcjonalnie podpinany w zasobniku. Przypomnę że w Polsce przeciętnie 3/4 dni to dni z zachmurzeniem gdzie opto "średnio" się sprawdza. Drugi temat: KONKURENCJA. Masz przykłada jankesów; utrzymuja i LM i Boeinga. WB POczul się monopolistą któremu się tylko należy, masz np przykłąd zdzierstwa w Warmate dla UKR. Porównaj co zrobili Turcy z TB-2 od Litwy

 2. LMed

  Podobno miliard temat wessał, a taki Borsuk biedny 120 milionów około. Hmmm...

 3. prawnik

  WAŁ dekady

 4. Chyżwar

  Jest dron z laserowym podświetlaczem a gdzie latający na plamkę APR 155 mm? Jest gotowy do produkcji przecież. Ukraina miała takie na początku wojny i to one właśnie rozwalały ruskie tanki.

 5. ziolo

  W 2018r sprzedaliście Orliki i już jesteście na etapie prototypu! Niesamowite. Kontrakt powinien być już zerwany dawno temu.

Reklama