Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowa cięższa Pirania

Autor. General Dynamics European Land Systems

Europejski oddział koncernu General Dynamics - General Dynamics European Land Systems zaprezentował nowy wariant kołowego transportera opancerzonego Piranha (pol. Pirania).

Nowy wariant nosi oznaczenie Piranha Heavy Mission Carrier (HMC) i jest to największy wariant ze wszystkich pojazdów rodziny Piranha. Heavy Mission Carrier posiada układ 10x10, w którym osie nr 1, 2, 4 i 5 są osiami skrętnymi.

Autor. General Dynamics European Land Systems

Piranha HMC jest platformą głównie przeznaczoną pod warianty specjalistyczne. Pojazd posiada masę całkowitą wynoszącą około 40 ton oraz ładowność 17 ton. Dzięki temu może on pełnić role nośnika różnego typu systemów uzbrojenia, od armat automatycznych po armatohaubice, a także systemy obrony przeciwlotniczej.

Jakiś czas temu w mediach społecznościowych pojawiły się fotografie, prezentujące Piranhe HMC w wariancie armatohaubicy samobieżnej z modułem artyleryjskim RCH 155, wcześniej demonstrowanym również na kołowym transporterze opancerzonym Boxer.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. LOUT

    Piranha HMC została stworzona właśnie pod RCH 155 ze względu na wymiane artylerii w Szwajcarii. Z oczywistych względów(Pirahna to MOWAG) Szwajcarzy chcą haubicę na własnym podwoziu a nie na Boxerze, ale niestety standardowa Piranha 8x8 to nie potężny Boxer i trzeba było powiększyć pojazd i dodać masę, żeby był stabilny i mógł być nośnikiem RCH 155.

    1. szczebelek

      To właściwa reakcja producenta na konkretne potrzeby państwa u nas to by kilka lat zmarnowali na ustalenie potrzeb potem kilka lat na budowę oraz różnego rodzaju testy i może w ciągu dekady by posadzono RCH155 na rodzimym podwoziu.

Reklama