Przemysł Zbrojeniowy

„Nitro-Chem” z kolejnym sukcesem w USA

Uroczystość podpisania umowy na dostawę trotylu do USA przez przedstawicieli Zakładów Chemicznych "Nitro-Chem" S.A. oraz Paramount Enterprises International, 7 listopada 2023 roku.
Uroczystość podpisania umowy na dostawę trotylu do USA przez przedstawicieli Zakładów Chemicznych "Nitro-Chem" S.A. oraz Paramount Enterprises International, 7 listopada 2023 roku.
Autor. Zakłady Chemiczne "Nitro-Chem" S.A.

7 listopada 2023 roku przedstawiciele Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. i przedsiębiorstwa Paramount Enterprises International podpisali umowę o dostawach polskiego trotylu na potrzeby amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. To kolejny sukces eksportowy bydgoskiego zakładu.

Artykuł sponsorowany. Partnerem publikacji są Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A.

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” to największy producent trotylu (TNT) w państwach NATO. Od wielu lat bydgoskie przedsiębiorstwo, które jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarcza materiały wybuchowe największym podmiotom amerykańskiego przemysłu obronnego takim jak General Dynamics czy Raytheon. Produkty te służą do elaboracji m.in. bomb lotniczych ogólnego przeznaczenia oraz amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Przez wiele lat „Nitro-Chem” był jedynym certyfikowanym dostawcą trotylu do amunicji wykorzystywanej przez Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Piechotę Morską oraz Siły Specjalne USA.

Odbiorcą zamówionej właśnie partii trotylu będzie przedsiębiorstwo Paramount Enterprises International (PEI) z siedzibą na terenie dawnej Philadelphia Naval Shipyard w Filadelfii, historycznej stoczni niegdyś należącej do U.S. Navy. Specjalnością PEI jest transport materiałów wybuchowych oraz sprzętu wojskowego, w tym nabywanego przez sojuszników USA w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS). Jako podmiot z dekadami doświadczenia w tej branży, PEI pełni rolę faktycznego pełnomocnika rządu USA w realizacji rosnących zamówień Departamentu Obrony na amunicję artyleryjską oraz inne środki bojowe.

Strategiczna współpraca w zakresie realizacji zamówień trotylu na rynek amerykański pomiędzy „Nitro-Chem” S.A. i PEI trwa już wiele lat. Jest to możliwe dzięki spełnianiu wymaganych wysokich standardów produkcji według norm światowych, terminowości produkcji i ścisłemu przestrzeganiu międzynarodowych zasad i przepisów. Jestem przekonany, że współpraca w kolejnych latach będzie dalej owocna dla obu stron. Dziękuję naszemu amerykańskiemu partnerowi za pokładane w nas zaufanie, jakim nas obdarzył po raz kolejny.
Dominik Sawicki, Prezes Zarządu Zakładów Chemicznych "Nitro-Chem" S.A.

Jak podkreślił Dyrektor Generalny PEI John Coney, produkty „Nitro-Chemu” cechuje wysoka jakość i powtarzalność. W świetle rosnącej presji na zwiększenie tempa wytwarzania amunicji artyleryjskiej w USA terminowe dostawy trotylu stanowią kluczowy atut w planowaniu logistyki i produkcji. Jak dotąd bydgoska fabryka wyprodukowała na potrzeby przemysłu obronnego Stanów Zjednoczonych ponad 100 mln funtów, czyli przeszło 45 tys. ton trotylu. PEI od lat jest największym klientem Zakładów Chemicznych.

YouTube cover video

Stronę amerykańską reprezentował personel Ambasady USA w Polsce, oficerowie różnych Rodzajów Sił Zbrojnych USA, a także pracownicy przemysłu obronnego. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Mesko S.A. (większościowego udziałowca bydgoskiej spółki), Departamentu Projektów Strategicznych w Ministerstwie Aktywów Państwowych, a także firmy Pol-Mare, która pośredniczyła w rozmowach między PEI a zakładami „Nitro-Chem”, jak również koordynuje transport produktów z bydgoskiej fabryki na terenie Europy. Jak stwierdził Prezes Zarządu Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” Dominik Sawicki, bez pomocy wszystkich wymienionych podmiotów do podpisania kontraktu najpewniej by nie doszło.

Artykuł sponsorowany. Partnerem publikacji są Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A.

Komentarze (6)

 1. wawelberg

  Jakby był ,,GmbH" to byłby ok.

 2. PszemcioPL

  Zamiast biadolić o "zanieczyszczaniu środowiska" radzę podziwiać jak wspaniale się ma ekosystem na frontach UA... Broń trzeba mieć. A skażenie Odry NIE było wynikiem Nitro-Chemu, co pokazało śledztwo. Więc zamiast biadolić - trzeba doinwestować zakład by zwiększyć skalę produkcji i przy okazji oczyszczalnie ścieków zrobić.

 3. rwd

  Brawo. to mi przypomina jak w latem 1939 r. eksportowaliśmy do Wielkiej Brytanii armaty Boforsa 40 mm a do Bułgarii PZL.43. Zamiast skupić się na dostarczeniu do naszych magazynów amunicji artyleryjskiej w ilości 2-3 mln. szt. chwalą się, że eksportują do USA. Rosja dziennie wystrzeliwuje 50 000 szt. pocisków artyleryjskich czy my też byśmy byli do lego zdolni? Stany bez naszego trotylu sobie poradzą a my nie, więc nasze potrzeby muszą mieć najwyższy priorytet.

  1. poorpoora

   I wez tu takiego zadowol. A skad wiesz, ze na nasze potrzeby tez nie produkuja? Wiesz, ze to jest najwiekszy producent trotylu w NATO?

 4. szczebelek

  To ten sam zakład, który był atakowany ze względu na szkody dla środowiska?

  1. OptySceptyk

   Ten sam. A czy z faktu, że ma dobry produkt wynika, że automatycznie nie jest szkodliwy dla środowiska?

  2. gregorx

   Atakowany? Produkcja trotylu jest związana z wytwarzaniem znacznej ilości silnie toksycznych ścieków a Nitro-Chem ma problem z ich odpowiednią utylizacją od dawna. I to nie jest coś co należałoby zamieść pod dywan...

  3. Chyżwar

   @gregorx Czyli śpiewamy "Horst-Wessel-Lied" i likwidujemy?

 5. SZAKAL

  Produkcja TNT wiąże się z koniecznością utylizacji powstałych przy tej okazji silnie trujących odpadów. Dotychczas odpady ładowano do beczek i prywatna firma nielegalnie składowała je w różnych miejscach Polski a teraz mamy kłopot z ich utylizacją. Nitro-Chem niestety jest jednym z najbardziej niebezpiecznych trucicieli w naszym kraju.

  1. user_1053215

   Proponuję wszystkie niewygodne odpady wywozić pokryjomu do Niemiec.

  2. Mireq

   Każda produkcja wiąże się z powstawaniem odpadów, gdy przygotowujesz obiad też masz odpady, robisz kanapkę - też masz odpady. Więc po co te teksty.

  3. Chyżwar

   @user_1053215 Dobrze napisane.

 6. Zenek2

  Cieszy ten sukces, ale trąbienie o tym w kółko zaczyna być męczące. Po pierwsze USA są trochę skazane na kupowanie w Nitrochemie, po drugie innowacyjność tego produktu jest, hmm, dyskusyjna. Ze znacznie większym entuzjazmem przeczytałbym o kontrakcie na K43 czy czymś innym, opracowanym własnymi siłami, więc unikalnym.

  1. OptySceptyk

   Innowacyjność trotylu jest w zasadzie żadna, ale to nie zmienia sytuacji, że ciągle jest szeroko stosowany. Też chciałbym poczytać o heksa albo oktagenie. Najlepiej w kontekście zamówień dla naszej armii.