Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy w programie pocisków NSM. Podpisano kontrakt

Fot. www.kongsberg.com
Fot. www.kongsberg.com

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace poinformował o podpisaniu umowy z norweską Agencją do Spraw Obrony, w ramach której, za pośrednictwem rządu norweskiego, producent pocisków Naval Strike Missiles będzie prowadził prace nad ich dalszym rozwojem w ramach programu współpracy norwesko-niemieckiej.

Podpisana umowa ma wartość 220 mln koron norweskich. Prezes firmy Kongsberg Defence & Aerospace Eirik Lie widzi w niej ważny krok na drodze do długofalowej współpracy norwesko-niemieckiej, związanej z pociskami Naval Strike Missiles.

W lutym 2017 r. rząd norweski ogłosił nawiązanie współpracy strategicznej z rządem niemieckim, związanej z nabyciem nowych okrętów podwodnych, które będą produkowane dla Norwegii w Niemczech (we współpracy z norweskimi firmami), i zakupem norweskich rakiet przeciwokrętowych NSM dla niemieckiej marynarki (na potrzeby okrętów klasy fregata - w pierwszej kolejności typu MKS 180).

Celem współpracy ma być rozwój pocisków NSM i wspólne prace nad nową wersją pocisku. Umowa podpisana przez norweską agencję i producenta pocisków obejmuje pierwszą fazę realizacji współpracy międzynarodowej, będzie realizowana przez rok.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Marek

  Przecież od dawna jasne było, że będzie współpraca robiąca z niewielkiego U212 wrednego diabełka z pudełka.

 2. Morgul

  my się bierzemy za malowanie stalowych hełmów i przywracanie T-72 do służby rozpędzamy się ostro a ściana sama nas znajdzie ... :(

 3. ryba

  a może by tak polacy by sie wreszcie podłączyli do jakiegos programu co? obawiam sie jedynie ze w polsce nie ma odpowiednich ludzi którzy swiadomie poprowadza jakikolwiek program nie wyłudzajac przy tym ani grosza

 4. Kapi

  A gdzie przetarg. ? ;)

 5. As

  I tylko my nie mamy się czym zrewanżować oprócz frazesów w przemowach.

 6. Gracz

  Wygląda na to, że niemieckie okręty podwodne wreszcie dostaną własne kły... :)

 7. Opty

  Wszystko obok nas bez nas... Decydenci wciąż śpią zerkając tylko w jednym \"słusznym\" kierunku - za ocean.

 8. xawer

  Ciekawe, czy przystosują NSM do odpalania z okrętów podwodnych?

 9. Lucjan 3

  Myślę, że nie głupim pomysłem jest działanie według pewnej strategii i podług tego: powiązanie marynarki ze Skandynawią, lotnictwa z USA, a wojsk pancernych z Niemcami (chodzi o sprzęt i wyposażenie). Przecież pierwsze działania w tę stronę już poszły.

Reklama