Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Następca Tornado będzie kontrolował drony

Niemiecki myśliwiec Tornado | Fot. A. Watkin (cc-by-sa-2.0)
Niemiecki myśliwiec Tornado | Fot. A. Watkin (cc-by-sa-2.0)

Jak podaje Flight Global, następca niemieckich samolotów Tornado, który może zostać opracowany przez koncern Airbus w ramach współpracy międzynarodowej, będzie zdolny w szerokim zakresie do koordynowania działań maszyn bezzałogowych.

Resort obrony Niemiec planuje wprowadzenie nowego myśliwca w miejsce maszyn Tornado do 2035 roku, kiedy to te ostatnie będą musiały zostać wycofane Jak podaje Flight Global, koncern Airbus - potencjalny wykonawca programu - uważa, że nowy myśliwiec ma być w szerokim zakresie zdolny do współdziałania z bezzałogowymi systemami powietrznymi, w tym uderzeniowymi. 

Załoga następcy Tornado ma składać się z dwóch osób, w tym pilota i operatora uzbrojenia, odpowiedzialnego m.in. za koordynację działań z maszynami bezzałogowymi. Jak zaznacza Flight Global, nowy program może być realizowany z wykorzystaniem technologii myśliwców Eurofighter. Pierwsze informacje o planach wprowadzenia nowego samolotu bojowego przez resort obrony Niemiec pojawiły się w 2015 roku.

Luftwaffe posiada obecnie ok. 93 samolotów Tornado: 64 w wersji IDS i 29 w wersji ECR. Docelowo do 2018 roku liczba ta zostanie zredukowana do 85 samolotów, które otrzymają pakiet modernizacyjny do standardu ASSTA (Avionic System Software Tornado Ada) 3.0./3.1. 

Czytaj także: Niemcy zbudują następcę Tornado

Reklama

Komentarze (3)

 1. madmax

  Jeszcze prosze napisac ile jest lotnych i ile jest amunicji do nich.

  1. Bartek

   Akurat to to tam pikuś. Tornado mają inną ważną cechę - są nosicielami bomb B61 i jak Niemcy wycofają te samoloty to bardzo możliwe, że składy zostaną przeniesione do nas.

 2. Tom

  Polska powinna dołączyć do tego programu.

 3. rmarcin555

  Pytanie jak ma się ten plan to sytuacji naszych sił powietrznych i planów ich rozwoju. Bo jeśli mielibyśmy się dołączyć to działać należy od razu.

  1. pisar

   nie stac nas na dolaczenie na etapie opracowania/rozwoju. nie stac nas bylo na zakup gotowych E/F2000

Reklama