Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Microsoft z rozszerzoną rzeczywistością dla wojska

Fot. Tomasz Głowacki / Defence24
Fot. Tomasz Głowacki / Defence24

Stoisko koncernu Microsoft, na tegorocznych targach MSPO w Kielcach, umożliwiało bezpośrednie zapoznanie się z rozwiązaniami wprowadzającymi wojsko i nie tylko siły zbrojne w realia technologii HoloLens2. Trzeba zaznaczyć, że technologii stosowanej już na szeroką skalę przez wojska lądowe Stanów Zjednoczonych (US Army). Rozwiązania HoloLens2 podnoszą możliwości prowadzenia realistycznego szkolenia i działania dla żołnierzy oraz dowódców na współczesnym polu walki.

Microsoft w Kielcach zapoznał odwiedzających z gamą produktów koncernu, które mogą być wykorzystywane przez wojskowych, służby mundurowe, ale też odbiorców cywilnych. Od komputerów, aż do najnowszych systemów obrazowania holograficznego. I to właśnie HoloLens w już wersji 2 przyciągał chyba największą uwagę odwiedzających. Trzeba podkreślić, że producent HoloLens2 określa je jako ergonomiczne, bezprzewodowe, samodzielne urządzenie holograficzne. Co więcej, z już rozbudowaną gamą gotowych do użycia aplikacji. Powoduje to, że urządzenie stwarza możliwość obserwacji świata wokół z jednoczesnym obrazowaniem obiektów, danych, aplikacji, etc. i co chyba najważniejsze transferowaniem danych do innych elementów systemu.

Można powiedzieć, że przy założeniu HoloLens 2 żołnierz czy cywil sam może poczuć czym jest rozumienie pojęcia system systemów, które częstokroć odnosi się do przeobrażeń technologicznych dziejących się w przestrzeni systemów teleinformatycznych. W tym miejscu, należy zaznaczyć, że nie mówimy o żadnej nowince technologicznej dla wojska. Albowiem to właśnie pokazywana druga wersja urządzenia zyskała renomę w środowisku technologii dedykowanych wojsku. Jej użytkownikiem jest US Army, która współpracując ściśle z Microsoft zdecydowała się na pozyskanie znacznej ilości tego rodzaju systemu.

Mowa jest przede wszystkim o uzyskaniu zdolności do działania żołnierza w różnych środowiskach prowadzenia operacji, z możliwością otrzymywania i przede wszystkim również transferowania danych. Wraz z użytkowaniem HoloLens2 wojskowi mają także uzyskiwać większość świadomość sytuacyjną, która pozwala uzyskiwać lepsze efekty zarówno względem procesu szkoleniowego, ale też prowadzenia działań. W przypadku US Army mowa jest o wpięciu HoloLens2 w Integrated Visual Augmentation System (IVAS). Tym samym, wojskowy może widzieć nawet w przypadku zadymienia, pozwala też obrazować sytuację za rogiem danych obiektów w toku działań na terenie zurbanizowanym. Microsoft zauważa, iż HoloLens2 są efektywnym przełożeniem wielosensorowego spojrzenia na współczesne pole walki, bowiem żołnierz otrzymuje zdolność do łatwego i efektywnego obrazowania danych z kamer zamontowanych na tym urządzeniu, ale również innych, które są wpięte w system transferu danych.

Jeśli zaś mowa o treningu, to użytkownik może wyświetlać trójwymiarowe mapy, tworzyć i oddziaływać na obrazy hologramowe, które są wyświetlane i nakładane na rzeczywistość, która go otacza. Co interesujące, możliwe jest chociażby zastosowanie warunków grawitacji, a więc jeśli obiekt zostanie poruszony może upadać na ziemię i przysłowiowo tam leżeć. Wobec czego dotykamy narzędzi szkoleniowych, które można przypisać zarówno do szczebla taktycznego, ale też operacyjnego czy wręcz strategicznego. Rozszerzona rzeczywistość dzięki HoloLens2 staje się więc już nie tylko elementem dyskusji o przyszłości, ale czymś co możliwe jest do przetestowania właśnie na MSPO.

[GALERIA_20054]

Oprócz HoloLens2 w ofercie Microsoft wyróżniają się na tegorocznym MSPO urządzenia integrujące możliwości tablicy multimedialnej, ekranu do prezentowania obrazów, itp. Wkomponowującego się w potrzeby jakie pojawiają się w zakresie dowodzenia i kontroli własnych wojsk. Pandemia COVID-19 tym bardziej unaoczniła, że szybkie prezentowanie obrazów, tekstów, itp. stało się codziennością znacznej części populacji. Analogicznie jeśli chodzi o dowodzenie, kontrolę i komunikację w nowoczesnych siłach zbrojnych. Microsoft Surface Hub 2S wychodzi naprzeciwko tego, stając się cennym narzędziem wszelkiego rodzaju konferencji, prezentacji, spotkań wymagających zintegrowanego sięgania po całą gamę danych. Urządzenie jest wyposażone w kamerę i możliwe jest prowadzenie za jego pomocą debat oraz spotkań na odległość, zarówno jeśli chodzi o komunikowanie się z urządzeniami przenośnymi jak i stacjonarnymi. Z łatwością można na nim robić notatki i co interesujące system może wspomagać rozpoznawanie pisma odręcznego, ułatwiając użytkownikowi lub raczej użytkownikom komunikację. Jeśli spojrzy się na potrzeby polowe, to wspomniane urządzenie może być wyposażone w baterię i tym samym staje się niejako mobilne, przez co nie trzeba go podłączać do dodatkowego źródła energii.

Jak wspomniano, na stoisku Microsoft nie zabrakło również laptopów i urządzeń hybrydowych Surface, w tym również ze specjalnymi obudowami gwarantującymi wytrzymałość w warunkach polowych. To zaś staje się atutem jeśli mowa jest o pracy dowódców, którzy chcieliby skorzystać z rozwiązań Microsoft. Ważnym aspektem, który należałoby podkreślić jest możliwość dostosowania urządzeń hybrydowych Surface Pro 7+ lub Surface Go 2 pod swoje preferencje w danej chwili – poprzez korzystanie w trybie tabletu z piórem Surface Pen lub laptopa z podłączoną zewnętrzną klawiaturą. Nie da się zapomnieć, że stoisko Microsoftu było także gwarantem zapoznania się z rozwiązaniami software, które koncern dedykuje odbiorcom instytucjonalnym, ale też de facto każdemu użytkownikowi systemów komputerowych. Chyba najlepszym przykładem tego ostatniego jest bardzo dobrze znany Teams.

Reklama

Komentarze

    Reklama