Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: nowe bojowe BSP i „taktyczny” Topaz na ekspozycji Grupy WB

Warmate odpalany z wyrzutni rurowej. Fot. Maciej Szopa/Defence24
Warmate odpalany z wyrzutni rurowej. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Wśród nowości na tegorocznym MSPO Grupa WB zaprezentowała nową generację rodziny amunicji krążącej (BBSP) Warmate. Nie zabrakło także – stale rozwijanego o nowe funkcjonalności - Zintegrowanego Systemu Zarządzania Walką Topaz. Tym razem działającego już obecnie na każdym szczeblu taktycznym.

Rodzina Warmate rośnie

Amunicja krążąca Warmate, klasyfikowana także jako bojowe bezzałogowce (BBSP), została ujawniona jeszcze w 2014 i co najmniej od roku 2016 była pokazywana w Polsce jako w pełni dojrzały produkt. System wykorzystujący lekką przenośną konsolę sterującą, prosta wyrzutnię i aparaty latające w formie stałopłatu ze śmigłem pchającym oraz charakterystycznymi głowicami bojowymi z przodu kadłuba, zyskał od tego czasu licznych klientów zagranicznych, m.in. na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. W listopadzie 2017 r. 100 egzemplarzy w 10 systemach zamówiła dla Wojsk Obrony Terytorialnej także Polska.  Możliwość założenia głowicy rozpoznawczej lub bojowej (odłamkowo-burzącej HE, kumulacyjnej HEAT, termobarycznej FAE lub rozpoznawczej) sprawiła, iż jest to rozwiązanie podwójnego użycia dające żołnierzom możliwości rozpoznania i identyfikacji celu, a następnie jego ewentualnego zniszczenia.

image
Warmate R. Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Warmate 2. Fot. Maciej Szopa/Defence24

O dużym sukcesie Warmate zdecydował relatywnie niski koszt połączony z precyzją uderzenia w cel i szybko nabyta etykietka „battle proven”. Grupa WB nadal rozwija swój produkt. W ostatnich latach na Ukrainie Warmate wszedł w skład mobilnych zestawów Sokol, a na MSPO 2018 zaprezentowany został cięższy, dysponujący większym zasięgiem i głowicą bojową Warmate 2.

WB idzie za ciosem. Na MSPO 2019 po raz pierwszy prezentowane są:

Warmate TL (Tube Launch) – wersja zaprojektowana tak, by do minimum ułatwić i skrócić czas rozkładania platformy. TL jest montowana w specjalnej wyrzutni kasetowej, a rozłożenie płatowca odbywa się automatycznie podczas startu. Jej cechami są łatwość transportu i wyjątkowo szybka gotowość bojowa.

Warmate R (wersja obserwacyjna) – wyposażona w stabilizowaną głowicę EO/IR umożliwiającą również określanie współrzędnych celu na potrzeby artylerii bądź bojowych odmian Warmate.

Warmate V – wersja VTOL przeznaczona do użytkowania w trudno dostępnym terenie. Warmate V ma postać hexacoptera, dzięki czemu może poruszać się ostrożeniej i docierać do trudnych do penetracji lokalizacji celu. Pozwala to zarówno na bardzo precyzyjne uderzenie, jak i minimalizację błędu przy identyfikacji celu. Warmate V także może być wyposażony w jedną z głowic bojowych lub w głowicę rozpoznawczą EO/IR.

 

Topaz

Na stoisku Grupy WB tradycyjnie można też zapoznać się z kompleksowymi rozwiązaniami systemów dowodzenia i łączności (klasy C4ISR i BMS) do zarządzania polem walki na szczeblu taktycznym – od pojedynczego żołnierza aż do poziomu batalionu. Pokazano także Zintegrowany System Zarządzania Walką Topaz ICMS umożliwiający optymalizację wszystkich dostępnych środków ogniowych i dowodzenia na każdym szczeblu taktycznym. Topaz umożliwia kompleksowe zarządzanie wszystkimi niezbędnymi na współczesnym polu walki środkami prowadzenia działań. Od systemów rozpoznawczych, przez systemy łączności i dowodzenia C4I aż po systemy uderzeniowe i kierowania ogniem oraz wsparcia logistycznego.

image
Elementy systemu Topaz. Fot. Maciej Szopa/Defence24

 

Dodatkową unikalną cechą systemu Topaz – ICMS jest jego modułowość i skalowalność. Dzięki temu, że system może wspierać zarządzanie polem walki na każdym szczeblu dowodzenia i jest zintegrowany ze wszystkimi wyrobami oferowanymi przez Grupę WB oraz może być integrowany z systemami oferowanymi przez innych producentów, pododdziały na szczeblu drużyny czy plutonu zyskują zdolności do rażenia przeciwnika, które dotychczas były dostępne na wyższych szczeblach dowodzenia.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama

Komentarze (4)

 1. EPP

  A jak Warmate z nierozkładanymi skrzydłami i ogonem jest używany z tubusa?

 2. Sssssssssss

  O! Jest już tube launch. To Już mały krok do zrobienia wersji głowica rakiety do Langusty i większej dla himarsa. Plus wersja z retlanslarorem i mamy piękny system amunicji krążące i to od razu rojem atakującej.

  1. Cine

   Litości! Żaden dron nie przeżyje odpalenia na rakiecie.

 3. CdM

  Aha, czyli nadal aktualna jest informacja że z zapowiadanych 1000 szt. warmate, faktycznie zamówiono 100.

 4. Gg

  Warmate TL podobny do gieza. Idealne rozwiązanie dla WOT.

Reklama