Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja modernizuje Leopardy 2. Bez wsparcia Niemiec

Fot. kkk.tsk.tr.
Fot. kkk.tsk.tr.

Turecki portal branżowy SavunmaSanayiST poinformował o przygotowaniach do rozpoczęcia modernizacji czołgów Leopard 2A4 znajdujących się na wyposażeniu wojsk lądowych Turcji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

Planowana jest modernizacja 280 z ponad 300 posiadanych przez Siły Zbrojne Turcji czołgów Leopard 2A4. Do tej pory do standardu Leopard 2A4T1 zmodernizowano 40 czołgów, zakres modernizacji skupia się głównie na podniesieniu poziomu przeżywalności czołgów tego typu, poprzez instalację dodatkowego opancerzenia.

Czytaj też

Planowane jest również rozszerzenie modernizacji w ramach programu TİYK Leopard 2A4, której zakres obejmuje - oprócz instalacji dodatkowego opancerzenia - montaż aktywnego systemu obrony PULAT, modernizację systemu kierowania ogniem oraz wymianę przestarzałych podzespołów elektronicznych, system obserwacji w zakresie 360 stopni, dodatkowy system wizyjny dla kierowcy, pomocniczą jednostkę prądotwórczą, system zarządzania polem walki, system ostrzegający przed podświetleniem wiązką laserową, nowy system gaśniczy, wykładziny przeciwodłamkowe, nowy system obrony przed bronią masowego rażenia oraz prawdopodobnie system klimatyzacji.

Jeżeli chodzi o dodatkowe opancerzenie, przód kadłuba oraz wieży, jej burty i strop chronione są modułami pasywnego pancerza kompozytowego, natomiast burty kadłuba chronione są modułami wybuchowego pancerza reaktywnego. Tył wieży oraz kadłuba chroniony jest ekranami prętowymi. W wypadku instalacji aktywnego systemu obrony PULAT, demontowane są ekrany prętowe.

Dodatkowy pancerz ma masę około 6,33 ton, a masa pojazdu wzrosnąć miała do 61,33 ton w porównaniu do masy około 55 ton w oryginalnej konfiguracji. Dzięki temu utrata mobilności była minimalna i pojazdy pomyślnie przeszły testy.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Ein

  No niestety, ale nasza modera do 2PL nie ma podskoku do tego, co robi Turek. U nich kadłub, podwozie dostaje panele kompozytowe i reaktywne, u nas praktycznie NIC w tej materii na wozie. PULAT czyli aktywna samo osłona (niby tylko Zasłon, ale to jest dodatkowy poziom ochrony, u nas nie występujący), prętówka tam gdzie trzeba... cóż. Tyle, że Turek robiąc to bez błogosławieństwa KMW albo RH prosi się o kłopoty. Ale to już inna inszość.

  1. luka

   Ale w sumie to co niemce mogą realnie zrobić jak ktoś bez ich błogosławieństwa postanowiłby sobie zmodernizować czołgi? Bo poza potupania nóżką i wyrażenia niezadowolenia, to raczej chyba niewiele. Ktoś powie, że nie sprzedadzą części zamiennych - jakich części? Tych których sami nie mają i najpewniej kanibalizują jakieś stare wozy, ewentualnie wykorzystują jakieś zalegające w magazynach części (których już jest mało lub wcale)? Jestem pewny, że jak zajdzie taka potrzeba to Turcy zrobią sobie inżynierię wsteczną i sami sobie będą produkować potrzebne części.

 2. Niepokorny

  Nasza inteligencja zastępcza całe wieki uczyła się to w Moskiewskiej, to w Berlińskiej szkole, Czas najwyższy uczyć się od Ankary. Szkoła skutecznej polityki. Jak widać można być skutecznym nie idąc na kolanach do Moskwy, ani do Londynu i Waszyngtonu. USrael nie chce sprzedać w rozsądnej cenie uzbrojenia ? To od Moskali, nie chcą sprzedać porządnych dronów ? to zrobić swoje. Straszą, że nie sprzedadzą myśliwców ? Też swoje opracować. Skoro w Polsce jest tyle uczelni kształcących wszystkie możliwe kierunki nauk, to powinna być kadra zdolna tego dokonać. Chyba że ... To faktycznie tylko poborcy akademickich pensji i uczeni nauk zbytecznych. W takim razie wydać im motyki i na ulicę pielić chwasty. Niech chociaż zrobią cokolwiek pożytecznego dla kraju który wypłaca im pensje.

  1. Ragnarok

   Aby Polska mogła działać jak Turcja. musiała by leżeć tam gdzie Turcja i mieć podobny potencjał ludnościowy i gospodarczy. My nie możemy pozwolić sobie na grę na wielu fortepianach panie Niepokorny. Polityka równoważenia Rosji i Niemiec przyniosła fantastyczne plony gdy oba te państwa równocześnie nas zaatakowały. Zapędzanie zaś uczonych do zamiatania ulic pachnie mi Mao i wielką rewolucją kulturalną. Brawo! P.S. Polska na pewno może uczyć się od Ankary kręcenia pasjonujących nasze babcie telenowel!

 3. Ma_XX

  i w tym kierunku trzeba było iść a nie patrzyć na fochy sąsiada z zachodu

  1. Extern.

   Niestety nie mieliśmy nowych technologii pancerzy specjalnych, bo po Leo za złotówkę nasi wspaniali decydenci pozamykali wszystkie krajowe programy pancerne., Decyzja więc by wejść w układ z Rheinmetall, nie była taka zła biorąc pod uwagę że KMW w ogóle nie chciał nam takich technologii przekazać. Trochę szkoda teraz że to wszystko co Łabędy z takim trudem się ostatnio nauczyły pójdzie na zmarnowanie, bo nie bardzo wiadomo z jakiego powodu Bumar ma teraz produkować haubice.

  2. Wywarzony

   Obecnie Bumar ma masę pracy przy modernizacji T-72 i remontach Pt-91, modernizacja Leo 2 A4 do Leo PL. została odłożona do 2027, o ile będzie jeszcze potrzebna? Produkcja K2 prawdopodobnie będzie umieszczona w Poznaniu, a HSW ma masę roboty przy produkcji luf, budowie mocy produkcyjnych dla borsuka, dodaj programy Baobab, Regina, Rak i produkcję wozów towarzyszących i zabezpieczenia do tych programów... Wydaje się, że przeniesienie produkcji haubic do Bumaru to przyszłościowo dobry krok, dodatkowo wymuszający restrukturyzację zakładu!

  3. spamer

   Tiaa i dlatego turcy mają BANA NA CZĘŚCI DO LEO Wiesz co to prawa intelektualne?

Reklama