Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mobilna strzelnica z Tarnowa dla karabinków. „Oferta wsparcia szkoleń OT”

 • fot. ZM Tarnów
  fot. ZM Tarnów
 • Fot. Lockheed Martin
  Fot. Lockheed Martin

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. zmodyfikowały opracowaną wcześniej kontenerową strzelnicę, dzięki czemu będzie mogła być używana również do ćwiczeń z karabinkami szturmowymi 5,56 mm Beryl i Mini-Beryl. Przedstawiciele spółki wskazują, że może ona ułatwić szkolenia sił Obrony Terytorialnej. Nasz produkt powstał między innymi właśnie z myślą o formowanych wojskach OT – mówi w rozmowie z Defence24.pl Mariusz Rusnak, Kierownik Działu Systemów Kontenerowych Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

Kontenerowa strzelnica z ZM Tarnów pierwotnie była przeznaczona do wykonywania strzelań z pistoletów kalibru do 11,43 mm i pistoletów maszynowych 9 mm. Konstruktorzy wprowadzili jednak zmianę technologii materiałów, pozwalającą obecnie na prowadzenie ognia z karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm, a więc docelowego kalibru indywidualnej broni strzeleckiej w Wojsku Polskim.

W ostatnich latach w Polsce zamknięto wiele strzelnic, między innymi z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Obecnie zakłada się formowanie kompanii obrony terytorialnej w każdym powiecie, i tam też ma być realizowana większość ich ćwiczeń. Nasz produkt powstał między innymi właśnie z myślą o formowanych wojskach OT. Strzelnica kontenerowa, dostosowana do kalibru 5,56x45 mm pozwoli na prowadzenie szkoleń z broni strzeleckiej relatywnie niewielkim kosztem, zakup jednego tego typu urządzenia to około milion złotych.

Mariusz Rusnak, Kierownik Działu Systemów Kontenerowych Zakładów Mechanicznych Tarnów

W ostatnich latach w Polsce zamknięto wiele strzelnic, między innymi z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Obecnie zakłada się formowanie kompanii obrony terytorialnej w każdym powiecie, i tam też ma być realizowana większość ich ćwiczeń. Nasz produkt powstał między innymi właśnie z myślą o formowanych wojskach OT. Strzelnica kontenerowa, dostosowana do kalibru 5,56x45 mm pozwoli na prowadzenie szkoleń z broni strzeleckiej relatywnie niewielkim kosztem, zakup jednego tego typu urządzenia to około milion złotych

mobilna strzelnica
Fot. ZM Tarnów.

Jak zaznacza w rozmowie z Defence24.pl Kierownik Działu Systemów Kontenerowych Zakładów Mechanicznych Tarnów Mariusz Rusnak, zmiany zostały wprowadzone między innymi z myślą o szkoleniu formowanych wojsk Obrony Terytorialnej. Większość ćwiczeń pododdziałów, obecnych w każdym powiecie ma być bowiem realizowana na miejscu, jednak liczba dostępnych strzelnic jest obecnie mocno ograniczona, o czym mówił w marcu w Sejmie pełnomocnik MON ds. OT dr Grzegorz Kwaśniak.

Strzelnice. To kolejny problem infrastrukturalny. To są kolejne kilkunastoletnie, albo nawet kilkudziesięcioletnie zaniedbania. Będziemy korzystali ze strzelnic istniejących przy jednostkach wojskowych. W większości strzelnice są. Oczywiście, jest ich niewiele. Średnio biorąc w województwie znajdą się 2, 3, a może 4 strzelnice. Oczywiście, to jest mało, ale tutaj nie ma innego wyjścia. Proces budowy strzelnicy to na pewno 3-4 lata i kilkanaście milionów złotych. Wszystko to pieniądze i czas.

dr Grzegorz Kwaśniak

W rozmowie z Defence24.pl Mariusz Rusnak, podkreśla że wykorzystanie strzelnic kontenerowych pozwoliłoby na realizację szkoleń strzeleckich z broni indywidualnej na miejscu. Ponadto, mogą one być przemieszczane, dzięki czemu może z nich korzystać wiele jednostek.

Zwracam uwagę, że strzelnica kontenerowa jest przewoźna, przez co z jednego tego typu urządzenia mogłoby korzystać na przykład wymiennie kilka pododdziałów. Obecnie dostosowaliśmy strzelnicę do kalibru 5,56 mm – docelowego kalibru indywidualnej broni strzeleckiej w Wojsku Polskim. Gdyby jednak zaszła potrzeba przystosowania jej karabinków systemu Kałasznikowa, jesteśmy otwarci na zapotrzebowanie ze strony Zamawiającego. Jednakże, szkolenie z broni zespołowej, jak np. karabiny maszynowe PK/PKM czy UKM-2000 musi odbywać się w oparciu o bardziej rozbudowaną infrastrukturę.

Mariusz Rusnak, Kierownik Działu Systemów Kontenerowych Zakładów Mechanicznych Tarnów

Zmodyfikowana strzelnica z Tarnowa zostanie dodatkowo wydłużona o 12,5 metra. Natomiast dzięki zastosowaniu multimedialnego trenażera odległość strzelania – zarówno amunicją bojową, jak i za pomocą laserowych systemów symulacyjnych może zostać optycznie wydłużona do dwustu metrów. Ponadto, jak wskazują przedstawiciele spółki, zawarte rozwiązania pozwalają na tworzenie prawidłowych nawyków posługiwania się bronią, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

mobilna strzelnica
Fot. ZM Tarnów.

Dzięki zastosowaniu systemów zobrazowania i oprogramowania strzelnica daje możliwość szkolenia prowadzenia ognia do celów stacjonarnych i ruchomych, a także do aktywnych obiektów. Ponadto, przedstawiciele służb będą mogli wprowadzać zmiany w programach szkolenia, stosownie do zapotrzebowania.

Wreszcie, obiekt jest przystosowany do treningu strzelania z wykorzystaniem systemów noktowizyjnych, jak monokulary MU-3M z PCO S.A. Posiada też system płynnej regulacji oświetlenia, istnieje możliwość zastosowania replik broni z imitacją odrzutu. Wyposażenie strzelnicy daje możliwość przerywania lub powtarzania wyświetlanych scen przez prowadzącego zajęcia, a także nagrywania obrazu szkolenia strzeleckiego. System został opracowany z uwzględnieniem doświadczeń, przekazywanych przez instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – zarówno z sił zbrojnych, jak i służb mundurowych. Może być wykorzystywany również przez użytkowników cywilnych, także do ćwiczeń strzelania sportowego (precyzyjnego).

mobilna strzelnica
Fot. ZM Tarnów.

Kontenerowa strzelnica oferowana przez ZM Tarnów S.A. posiada certyfikaty bezpieczeństwa, zarówno na kulochwyty jak i zastosowane rozwiązania techniczne. Moduł nawiewno-grzewczy strzelnicy wyposażony jest zaś w klimatyzacyjną jednostkę chłodniczą z wykorzystaniem układu pompy ciepła. Ma to przyczynić się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz emisji dwutlenku węgla.

Przedstawiciele producenta wskazują, że zakup kontenerowych strzelnic mógłby przyczynić się nie tylko do rozszerzenia możliwości szkoleń Sił Zbrojnych, ale też służb mundurowych, czy nawet zwiększenia ogólnej świadomości i zdolności posługiwania się bronią przez polskich obywateli. Ewentualne pozyskanie strzelnic z przeznaczeniem do szkolenia kompanii OT rozlokowanych w powiatach mogłoby się wiązać z udostępnieniem ich np. dla funkcjonariuszy terenowych komórek policji, otwierając drogę do podniesienia poziomu wyszkolenia strzeleckiego tej formacji – tym bardziej, że jednym z rozważanych wariantów miało być przechowywanie części uzbrojenia wojsk obrony terytorialnej w komendach powiatowych.

mobilna strzelnica
Fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów/Materiały prasowe

Poseł Kukiz’15 Norbert Kaczmarczyk rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją, aby strzelnica kontenerowa została zakupiona dla każdego z powiatów. Miałoby to służyć między innymi lepszemu przygotowaniu obywateli w świetle zagrożeń związanych z konfliktami na Bliskim Wschodzie czy na Ukrainie. Poprawiona zostanie świadomość obywateli, lepsze będą ich umiejętności posługiwania się bronią, a co za tym idzie zdolność do obrony i bezpieczeństwo Polski. Jest to także ogromna szansa dla Zakładów Mechanicznych w Tarnowie i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która powinna dostarczać rozwiązania i uzbrojenie dla obrony terytorialnej. Inicjatywę poparł też prezes stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl Grzegorz Matyasik.

 

Reklama

Komentarze (14)

 1. Adamc

  Obrona Terytorialna to fikcja cel wygaszania Polski jest cały czas realizowany i nie ma tu znaczenia czy jest PO czy PiS u władzy. Zapytam Was wszystkich czy wiecie co to jest logiczne myślenie ? Wyciąganie wniosków z historii ? |Chcecie rozwoju Polski , armii to głosujcie na człowieka który jest ignorowany przez wszystkie opcje polityczne na człowieka który nie ma żadnych szans tak jak ST Samuel więc zapytał Jessego: «Czy to już wszyscy młodzieńcy?» Odrzekł: «Pozostał jeszcze najmniejszy, lecz on pasie owce». Szczepienia dowolne , powszechny dostęp do broni ( jak prawo jazdy egzamin|) , rozwój szkolnictwa a nie realizowanie kształcenia na zmywak UE. W Polsce rządzą służby i najgorsze to że nie Polskie.

 2. pn

  A dlaczego po prostu nie opracują amunicji na nabój pośredni o energi poniżej 1KJ (zmniejszyć masę pocisku lub prędkość początkową (lepszy efekt dla zmiany energii) i zmienią regulaminy strzelnic pistoletowych 25/50 m? Czy jak chce lody to kupuję lodziarnię?

 3. oGROMek

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 4 października 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowe oraz ich usytuowanie - polecam poczytać , wtedy się wyjaśni niektórym czemu kontener jest ok ;)

  1. tomoonio

   A co mają wspólnego kontenery ze strzelnicami garnizonowymi ? Kontener nie będzie nigdy strzelnicą garnizonową bo nie spełnia warunków technicznych.

 4. Tomaszek

  "Moduł nawiewno-grzewczy strzelnicy wyposażony jest zaś w klimatyzacyjną jednostkę chłodniczą z wykorzystaniem układu pompy ciepła." Pompa ciepła, wykorzystujaca jako źródło powietrze, nie jest oszczędnym urządzeniem grzewczym. Proszę poczytać o COP. Za to koszmarnie drogim również w zakupie. Ekobełkot o emisji CO2 rozwala. W każdej gminie strzelnica jest albo łatwo może być zbudowana. I ma być tam gorąco latem i pixdzić zimą, klimatyzowane wojaki, taka ich w te i nazad przez most Kierbedzia pędzona.

  1. rosomak

   Tomaszku! Mam pompę ciepła w domu i to od 12 lat. Nie zamieniłbym jej na nic innego, także z powodów ekonomicznych. Fakt, system woda/woda, ale ze zrozumiałych powodów nie zamontujesz takiego w mobilnej strzelnicy. Gdybym dziś budował dom, wybrałbym pompę z tzw. chłodzeniem pasywnym, którego na tej strzelnicy także nie wykorzystasz. Pozdrawiam twardo po ziemi.

 5. kkkk

  co jest nie tak z tymi naszymi mundurami? Kazdy z nich wyblakly, jakby byl noszony z pokolenia na pokolenie. Czesto stoja wojacy w rzedzie, niby kazdy ma na sobie to samo, a kazdy wyglada inaczej, bo ma inny odcien munduru. Nie widac tego w innych armiach. Sa tak slabej jakosci?

  1. trycykl

   Każdy pewnie pierze u siebie w domu - innym proszkiem, w innej temperaturze, z innymi ciuchami. Poza tym to są chyba mundury tropikalne, a one już od nowości wyglądają na sprane.

 6. Marek

  Takich mobilnych strzelnic powinno być PRZYNAJMNIEJ 1-2 w każdym powiecie.

 7. Trollhunter

  Tylko że OT raczej stare 7.62 dostanie a nie 5,56

 8. Operator spycha

  Dajcie mi to zlecenie to ze swoim spychem zrobię strzelnicę w każdej wiosce za 10% tych kontenerów. A młodszym przypomnę, że przed wojną każda większa szkoła miała WŁASNĄ strzelnicę. Ale to były czasy kiedy każdy dorosły wolny człowiek mógł posiadać broń...

 9. Nemo

  Milion zł za obwoźny zestaw kontenerów? Ile kosztuje wynajęcie spychacza na parę godzin i paru robotników? Żadną gminę w RP na to nie stać? Kręcenie lodów wchodzi na wyższy poziom...

  1. Słoń Trąbalski

   Spuychacz na parę godzin? Wiesz jakie wymiary ze względów bezpieczeństwa musi mieć strzelnica dopuszczona do strzelań z karabinka 5.56mm? To nie jest kwestia małej działki i kilku wałów ziemnych i gromadki robotnikó z spychaczem i łopatami, którzy w kilka godzin załatwią problem. Jedyne co wprowadziłeś na wyższy poziom nie nadaje się do napisania bo nie byłooooooby cenzuralne.

 10. Bruno

  Czyli zamiast jak robią Niemcy czy Finowie w każdej wsi strzelnica tania ze zwałów ziemi lub w jakimś naturalnym wąwozie czy przy wzgórku - będzie jeden przewoźny cyrk z miliony na województwo. Kolejny skok na kasę MON

  1. Mario

   Bo w Polsce na wszystko trzeba wydac grube miliony,powołać komisje,odpowiedni urząd,zapewnic stanowiska dla kolesi i rodziny. A w samej okolicy Warszawy jest kilkanaście byłych strzelnic wojskowych w ustronnych miejscach, z potężnymi wałami ziemnymi wystarczy dobudować przechwyty przy stanowiskach żeby strzelnica spełniała wymogi bezpieczeństwa i można sie szkolić. Ale za tanio wyjdzie nikt nie zarobi co innego kupic obwozne strzelnice za kilkadziesiat mln

  2. maniek

   W sumie masz rację... na wsiach jest miejsce - więc tam można budować otwarte strzelnice - tanie, na duże odległości i na duży kaliber (myślę że do 12,7 włącznie) ale w dużych miastach to już nie takie proste... i tam przydadzą się właśnie takie kontenery

 11. Max Mad

  Nieźle Tarnów, wyczuliście interes do zrobienia i oferujecie produkt pod niego... generalnie, punkt dla waszego działu sprzedaży.

  1. matbosman

   No cóż wyczuli koniunkturę, zamiast PMT będziemy tracić kasę na takie wynalazki...

 12. Crisstof

  Te cudaczne wymysły tego polskiego przemysłu obronnego osłabiają. Dno i 5 m mułu. Potrzebujemy na wczoraj tysięcy nowoczesnych RPG, moździerze 120 mm, amunicja ppanc do czołgów. A ty tylko sanitarki, przekroje, kontenery, namioty i dojarnie polowe. Co w powiecie nie znajdzie się jedna strzelnica stacjonarna? To kpina, jest ich pełno, tylko wymuskać. To kpina z pogrzebu, dość takich idiotyzmów

 13. goliath

  Super sprawa a moze by tak wcałej Polsce taki..

 14. maniek

  czyli potrzeba ok 380 strzelnic... cóż - skoro zbudowano ponad 2000 orlików to dlaczego nie można zbudować tych kilkaset strzelnic...

Reklama