Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

M1A1 Abrams w drodze do Polski

Czołg podstawowy M1A1FEP i wóz zabezpieczenia technicznego M88A2.
Czołg podstawowy M1A1FEP i wóz zabezpieczenia technicznego M88A2.
Autor. Lance Cpl. Kelly Street/Public Domain

Z niewielkim opóźnieniem w porównaniu do wcześniejszych zapowiedzi, rozpoczął się proces dostaw pierwszych czołgów rodziny M1 Abrams dla Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak poinformował na swoim profilu na portalu społecznościowym Twitter, wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, rozpoczął się proces dostaw pierwszej partii czołgów M1A1FEP Abrams i wozów zabezpieczenia technicznego (WZT) M88A2 Hercules dla Sił Zbrojnych RP.

W pierwszej partii dostarczonych ma zostać 14 Abramsów, a więc kompania, wspartych przez trzy WZT Hercules.

Reklama

Czytaj też

Zakupiony sprzęt wojskowy przeszedł przez remont generalny, który wyzerował resurs pojazdów, dzięki czemu są one w takim samym stanie, jak nowe egzemplarze prosto z fabryki. Wcześniej pojazdy należały do Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC).

Czytaj też

Polska kupiła 116 czołgów M1A1FEP wraz z 12 wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 oraz ośmioma mostami szturmowymi M1110, sześcioma wozami dowodzenia M577A3 i 26 samochodami HMMWV M1152A1 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Dostawy czołgów przewidziane są na lata 2023-2024.

Czytaj też

Oprócz tego Polska zamówiła także 250 nowych czołgów M1A2SEPv3 Abrams, dodatkowe 26 WZT M88A2 Hercules i 17 mostów szturmowych M1110 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Ich dostawy przewidziane są na lata 2025-2026.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (23)

 1. LMed

  Sugerujesz mick8791@, że te niemieckie Patrioty były i są nam niepotrzebne?

 2. LMed

  No cóż, bałaganik z czołgami to fakt. Miliardy spalone i czołgowe zoo w efekcie się zrobiło. Kto to utrzyma? I jeszcze wychodzi, że niemieckie Leo są tak samo niepotrzebne jak te niemieckie Patrioty kilka tygodni przed 400-kilometrowym rajdem ruskiej rakiety po Polskim niebie chronionym lepszym od europejskiego systemem.

  1. mick8791

   Chłopcze, a skąd takie śmiałe założenie, że ta rakieta leciała w ogóle w zasięgu radaru Patriot? Przecież to była rakieta manewrujące więc leciała nisko = trudność wykrycia z większej odległości. Horyzont radiolokacyjny - mówi Ci to coś?

  2. mick8791

   Chłopcze, a skąd takie śmiałe założenie, że ta rakieta leciała w ogóle w zasięgu radaru Patriot? Przecież to była rakieta manewrujące więc leciała nisko = trudność wykrycia z większej odległości. Horyzont radiolokacyjny - mówi Ci to coś?

  3. mick8791

   Chłopcze, a skąd takie śmiałe założenie, że ta rakieta leciała w ogóle w zasięgu radaru Patriot? Przecież to była rakieta manewrujące więc leciała nisko = trudność wykrycia z większej odległości. Horyzont radiolokacyjny - mówi Ci to coś?

 3. javelin

  ktoś ogarnięty może powiedzieć po co nam w przyszłości trzymać Leo, skoro będziemy mieć Abramsy i K2 ? Teciaki pewnie wszystkie poszły na Ukrainę, jakaś część Twardych też, ale może uda się tam wszystkie Twarde wysłać i jakąś kasę z UE wyrwać. Mieliśmy 3 dywizje pancerne, ponoć Błaszczak chce tworzyć 4-tą. Po co utrzymywać 3 różne MBT ? Te Abramsy po marines ponoć w przyszłości też mają być modernizowane do Sepv3. Nie lepiej dokupić drugie 116 do pełnej dywizji i mieć 2 dywizje Abramsów + 2 dywizje K2 (+pewnie 2 dywizje K2 w rezerwie skoro PiS chce ich mieć całe 1000 szt.) ? Nasze Leo powoli dobijają do wieku 40 lat (najstarsze wyprodukowane w latach 1985-87).

  1. PGR

   k2 sobie wyslijcie

  2. Chyżwar

   @PGR Czołgi to nie kombajny. Leo2A4 nawet przy koreańskiej wersji K2 prezentują się bardzo, ale to bardzo nieciekawie.

  3. PGR

   @Chyżywar - przecież nie posiadamy już Leo2a4 tylko 2a5 i 2PL

 4. Alibi

  Fabryka czołgów na Ukrainie powstanie jak Rosjanom skaczą się międzykontynentalne pociski balistyczne.

  1. Chyżwar

   Fabryka czołgów już tam jest. Tylko miejsce gdzie jest to nie najlepsza lokalizacja. Po wojnie jakby się ona nie zakończyła Ukraińcy czy chcą tego, czy nie będą musieli zerwać z tradycją i przemeblować co nieco. Ktoś u nas też to zrozumiał i dlatego mają powstać linie produkcyjne dublujące HSW.

 5. PJ

  Panowie czy Abramsy będą miały zainstalowany Topaz i inne polski systemy jak K2?

  1. johnny_93

   Topaz to system artyleryjski, jest uzywany tylko w WRiA. czolgi maja inne systemy SKO i BMS. I K2(PL) maja miec taki sam BMS jak abramsy (nowe) z tego co zapowiadaja w AU/MON.

  2. PJ

   Dzięki za info

 6. RAF

  Bardzo dobra wiadomosc. Szkoda tylko, ze nie zamowili ich wiecej. Mozna by wtedy nasze Leo przeniesc szybciej do rezerwy sprzetowej (Twarde i tak pojada na Ukraine rozwalac orki). Poza tym te Abramsy sa duzo lepsze nawet od Leo 2PL..

  1. Bartek94

   Leo to też nie tak szybko zejdą.L2A5 mają być modernizowane razem z L2PL.

  2. Chyżwar

   @Bartek94 I prawidłowo. Izrael modernizował sprzęt, który zdobywał na wrogach . RAF dobrze ci pisze. Po nasyceniu WP M1 i K2PL Leosie powinny trafić do rezerwy sprzętowej.

  3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Chyżwar 2 czerwiec (23:41) A może Leopardy powinniśmy sprzedać Słowakom i Czechom? A za tę kasę dokupić Abramsów i ujednolicić park ( zostałyby 2 typy czołgów Abrams i K2 ). Zaletą byłoby posiadanie sojuszników w Europy Środkowej ze sprzętem pancernym gotowym do użytku w konflikcie, który według przewidywań powinien nastąpić za kilka lat. Ale trzeba najpierw zapytać USA jakie mają terminy dostaw?

 7. KrzysiekS

  Szop85 Abramsy które będą w WP spokojnie poradzą sobie z każdym Moskalskim czołgiem (kwestia wyszkolenia załogi). K2 (zwłaszcza po zmianach) to też niezły zakup bardziej martwię się o to co będzie produkowane w Polsce bo to nasz WILK.

  1. Sorien

   Krzysiu ... Ale dziś czołgi nie walczą z czołgami - patrz UA tam pojedynków czołgów to jak na lekarstwo. Dziś czołg to samojezdny punkt ogniowy do wsparcia piechoty atakującej z przodu

  2. Prezes Polski

   Sorien wojna, która powinniśmy planować a potem toczyć, musi się znacząco różnić od tego, co się dzieje na Ukrainie. Trzymanie ludzi w okopach, masowe ostrzały artyleryjskie, ataki taktyczne małymi lub bardzo małymi siłami, które nie mogą wpłynąć na sytuację to jest przepis na duże straty i brak wyników. Ponadto nas nie będzie stać na wojnę materiałową w tym stylu. Będziemy mieć 700 nowoczesnych czołgów, może więcej, setki szt artylerii lufowej i rakietowej. Trzeba postawić na izolacje pola walki i manewry nawet nie taktyczny, ale strategiczny. Gdyby Ukraińcy to potrafili i mieli siły, wojnę skończyłoby w dwa tygodnie. Sumaryczne straty mieliby wtedy mniejsze. Szykujmy się na wojnę manewrową w wykonaniu silnych zgrupowań pancernych, które będą stosować taktykę przełamywania, oskrzydlania, okrążania ruskich.

  3. Davien3

   @Sorien czołgi jak najbardziej walcza z czołgami a od wspierania piechoty to sa BWP

 8. DRB

  Abramsy m1a1 będą wspierane tylko do 2030 o czym USA mówi wprost. Potem trzeba będzie je podnieść do a2 bo prostu nie będzie części zamiennych. Ale jeśli USA zbudują u nas centrum doskonałości o czym mówia to cześć prac modernizacyjnych zrobią u nas. Tak że za kilka lat czeka nas moderka a to oznacza ponad 300 nowoczesnych abramsow w latach 30tych

 9. DRB

  Leopardow nie można się pozbywać. Nie po to je modernizujemy za ciężkie miliardy, żeby znowu oddawac za darmo wartosciowy sprzet. Nawet a4pl mają spora wartość bojowa, a w razie wojny trzeba mieć coś w rezerwie. Tak że nie ma co na nie narzekać bo póki co przez kilka lat są i będą trzonem naszych wojsk bojowa.

 10. tomcio55

  To teraz opylić resztę trumien T72 zwanych Twardymi

  1. kukurydza

   Spokojnie, one już zapewne są opylone, ale nigdzie nie pojadą dopóki ich następców nie ma. Trzy lata to nie jest długo.... i wcale się nie zdziwię, jeśli szybko się okaże, że z przybywaniem Abramsów i K2, nowych właścicieli znajdą nie tylko teciaki, ale i równie leciwe i rozklekotane Leopardy. Nawet, jeżeli na razie mówi się o podnoszeniu A5 do A7+.

 11. KrzysiekS

  PatrykB Akurat dla wersji M1A1 USA opracowało na życzenie chyba Australii której chcieli sprzedać ze zubożonym uranem wersję eksportowa bez niego o podobnych parametrach. Takiej wersji nie mają chyba wdrożonej dla nowszych M1A2.

 12. Szop85

  Podobno wymienili pancerz na te same wkłady co w M1 A2 SEPv3. Ruznica jest tylko w komputerze pokładowym i systemie kierowania ogniem. Wszystko zrobili tak że wystarczy dodać kilka elementów i bédzie SEPv3. Dlatego mówią wprost że M1A1 zostanie podniesiony do wyższego wariantu. Jeśli chodzi o K2 to przypominam że jego pancerz wytrzymał penetrację przez drugi K2 z przedniej pułswery z Armaty 120mm 52. Użyto najnowszej amunicji o przebiciu deklarowanym 1400mm. Mówiąc przedni pancerz mowa o przodzie i mniej więcej 30% boków od przodu. Reszta bocznego pancerza to taka sama ochrona jak w Leo 2 A5. Ma być wzmocniona dodatkowym pancerzem i na wszystko ma iść pancerz reaktywny .Jeśli chodzi o elektronikę to tak jakby poruwnać Nokię sprzed 5 lat do nowego Samsunga.

 13. Alibi

  Czesi nam mogą pozazdrościć. Sami mają rozklekotane czołgi.z niemiec.

  1. Davien3

   @alibi i co z tego? Kupuja lepsze od naszych K2 i M1a1 leopardy 2A8

  2. Rupert

   @Davien3 Nie są lepsze od K2 i Abramsów w najnowszej wersji. Do tego liczba sztuk jest śmieszna.

  3. Davien3

   @Rupert nie pisałem nic o M1a2SEP3 ale o M1a1 i K2 a od nich sa lepsze

 14. S0ket

  Ważne ,że już powolutku spływa do nas sprzęt. Szybciej niż Niemcy by pomyśleli że można do nas coś przerzucić sprzęt będzie hehe. Macrone coś przebakuje ,że po wojnie wschodnia flankę trzeba troszkę rozmontować

  1. wojghan

   Francja i Niemcy nie mogą sobie pozwolić na to żeby jakaś Polska była militarnie 2 razy silniejsza niż oni razem wzięci. Cała koncepcja ich przywództwa w Europie poszłaby w kosz a pieniędzy na zbrojenia takie żeby zrównoważyć przyszłą siłę Polski nie ma i nie będzie.

  2. Davien3

   @wojghan ale oczywiscie Polska ma pieniadze na te zbrojenia? czy jednak nie i grozi nam ze po tej wojnie zazbroimy sie na śmierc. Aha to nie siła militarna decyduje w Europie ale gospodarka a tu Polska jest znacznie slabsza od Niemiec czy Francji

  3. Rupert

   @Davien3 Gospodarką się żaden kraj nie obroni:) A Polska gospodarka rośnie co roku nieprzerwanie od wielu lat.

 15. Prawdziwy

  @Davien-Sz.P. w Polsce i w MF jest 100-120 Osób,które potrafią spiąć Budżet na kolejny rok i następne.Zapewne algorytm ,jakim się posługują , pokazał,iż można.Więcej wiary w imiejętności i możliwości Alianta!

 16. Buczacza

  Jak dojadą to będziemy mieli więcej nowych czołgów. Niż po 16 miesiącach wowa...

  1. Nabosaka

   wowa to już chyba nie ma żadnych nowych czołgów, skoro na paradzie 9 maja przejechał TYLKO JEDEN T-34. I tak teraz przyszło mi do głowy, co z T-14 Armata i cała resztą na podwoziu tego czołgu, że tego nie pokazali. Ktoś coś może wie? Wysłali to na front?

  2. Chyżwar

   @Nabosaka Mają, mają. Mogli pokazać choćby T-14, Co prawda te czołgi nie są dziś jeszcze operacyjne i nie wiadomo, czy w ogóle będą, ale na defiladę byłyby w sam raz. Przypuszczam, że nie pokazali czołgów ze strachu przed jakimś desperatem, który mógł przemycić do czołgu odłamkowy i poczęstować nim VIPów na trybunie.

 17. PatrykB

  Wiadomo jakie są dokładne różnice na minus w wersji eksportowej? Pancerz zapewne gorszy ale jak bardzo i czy coś jeszcze?

  1. [email protected]

   @PatrykB Zapewne USA odeszło od wersji eksportowych bo to nie wyszło w przeszłości :) pancerz cóż może inne materiały ale o odporności identycznej jak wersje USArmy

  2. Davien3

   @patrykB to nie sa abramsy w wersji eksportowej ale te same co uzywało Marines po modernizacji polegajacej na WZMOCNIENIU pancerza. Podobnie nasze M1A2SEP3 to bedzie standard US army

  3. wojghan

   Oczywiście, że nie identycznej. Nie po to Amerykanie wydają setki milionów USD na nowe pancerze żeby były identyczne jak stare.

 18. bc

  Nieźle jak za T72M z pokrzyw ;) Wpadka tylko że bez wozów saperskich M1150 Assault Breacher Vehicle, jak są potrzebne widać na UA.

  1. Davien3

   @bc jak nie kupilismy to nie ma

 19. DRB

  Super

 20. Key

  Świetna wiadomość, pewnie za 2-3 tygodnie będą. Chłopaki z 18 Dyw. będą mogli szlifować umiejętności nabyte na m1a2

 21. Prezes Polski

  Z satysfakcją zauważam, że kamuflaż wygląda na polski wzór. Jednak się da, czego nie można powiedzieć o sprzęcie z Korei.

  1. RAF

   K2 przyjezdzaja w polskim kamuflazu, K9 na razie nie, ale nie robilbym z tego problemu. Najwazniejsze, ze szybko docieraja. Przyjechalo juz 48.

  2. Davien3

   @RAF te 48 K9 to uzywki wiec nie tak szybko, dopiero nastepne beda z biezacej produkcji

  3. Prezes Polski

   RAF ja nie robię z tego problemu, tylko zwracam uwagę. To nie są używane Fordy od Niemca po 15 tys. pln/szt, tylko sprzęt za dosłownie setki milionów. Nie dam sobie wmówić, że przemalowanie do naszego standardu to jakaś skomplikowana i droga sprawa.

 22. Chyżwar

  No nareszcie!

 23. Ryszard56

  CIEKAWE

Reklama