Przemysł Zbrojeniowy

Lockheed Martin przyspiesza produkcję PAC-3 MSE i dostarcza tysięczny pocisk

Rys. Lockheed Martin
Rys. Lockheed Martin

W ubiegłym roku, w odpowiedzi na prośbę rządu USA, Lockheed Martin (NYSE: LMT) zwiększył wysiłki na rzecz wyprodukowania większej niż kiedykolwiek wcześniej liczby pocisków PAC-3 MSE. Niedawno odbyła się uroczystość przekazania tysięcznej rakiety tego typu.

Nadal widzimy duży popyt na PAC-3 MSE na całym świecie i jesteśmy zobowiązani do efektywnej produkcji, aby zapewnić naszym klientom unikatową technologię obrony przeciwrakietowej, która odstrasza nawet najbardziej zaawansowane zagrożenia

Brenda Davidson, wiceprezes programów PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control

 Lockheed Martin stale zwiększa produkcję PAC-3 MSE od czasu podjęcia w 2018 r. decyzji o rozpoczęciu produkcji w pełnej skali. Firma spodziewa się wzrostu rocznej produkcji do 500 sztuk PAC-3 MSE do 2024 r. Zwiększona wydajność będzie częściowo wspierana przez rozbudowę budynku o powierzchni blisko 80 000 metrów  kwadratowych w zakładzie Camden w stanie Arkansas, który ma rozpocząć działalność produkcyjną w drugim kwartale 2022 r. Z innych wiadomości dotyczących PAC-3, w trakcie odbywających się 4 listopada testów w locie Lockheed Martin osiągnął pierwszą integrację pocisku PAC-3 MSE ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IBCS) U.S. Army. Podczas serii testów w locie, dwa pociski PAC-3 MSE skutecznie połączyły się z IBCS i przechwyciły zagrożenie w postaci taktycznych pocisków balistycznych (TBM) nad White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk. Były to pierwsze testy Field Surveillance Program (FSP) dla PAC-3 MSE. Misje FSP potwierdzają niezawodność pocisków PAC-3 i zwykle odbywają się każdego roku.

„Pocisk PAC-3 kontynuuje tradycję naszej bogatej historii w dostarczaniu niezawodnej i innowacyjnej obrony przeciwrakietowej, jednocześnie demonstrując naszą gotowość do realizacji jednego z najważniejszych priorytetów modernizacyjnych U.S. Army, aby zawsze wyprzedzać możliwe zaawansowane zagrożenia” – dodała Brenda Davidson. Pocisk PAC-3 MSE, będący ulepszoną wersją sprawdzonego w boju PAC-3 CRI, ma dwupulsowy silnik rakietowy na paliwo stałe, zapewniający zwiększony pułap i zasięg rażenia celów, w tym taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i samolotów.

Komentarze (6)

 1. Marek1

  Myślice, że to jest SUPER kasa ?? Wg. niemieckich dziennikarzy śledczych Pfizer zażądał w ub. roku w czasie negocjacji z UE w kwestii czepionek na srowidka ceny 54,08E za dawkę. Umowa miała dotyczyć dostawy 500 mln dawek, TO sa pieniądze, a nie jakieś tam drobne za rakietki ...

 2. dim

  Federacja Rosyjska ma już na to gotową odpowiedź. A będzie nią trzeci, a może nawet czwarty seryjny samolot Sukhoi Su-57 i to już w ciągu najbliższych kilku lat. Plus kilka makiet, też bez analogów w mirje.

 3. Bart racjonalny

  A jak to się ma do neutralizowania pocisków hipersonicznych? Są w stanie ? Bo takimi pociskami dysponuje potencjalny przeciwnik

  1. Davien

   A co za problem jak radzi sobie z balistycznymi znacznie szybszymi od hipersoników?

  2. Nie inż.

   Który? Bo jeśli piszesz o Rosji to ma on hipersoniki tak samo jak myśliwce stealh

  3. Extern

   W fazie termalnej tak, są w stanie. Gdy hipersoniki lecą na silnikach marszowych na dużej wysokości raczej nie. Wtedy chyba tylko jedynie SM-3 wchodzi w grę.

 4. złośliwy

  Uroczyste przekazanie...jestem pod wrażeniem.

  1. a

   a gdzie poświęcenie?

 5. Dawo

  Izraelski wojskowy zdradził, że MSE może razić cele balistyczne na wysokości 30 km, w odległości 45 km od wyrzutni. To całkiem konkretne i optymistyczne dane.

  1. R

   Czyli dalej nie da rady Iskanderom, eksperci z Jackowa mogs sobie pisac co chca, ale rzeczywistosci nie zmienia.

  2. Davien

   Pułap to 36km, zasieg 60km panie Dawo.

  3. Davien

   A co za problem , jak z Iskanderem dał sobie rade znacznei gorszy od PAC-3MSE Barak-8:))

 6. jkkk

  bardzo dobra informacja.