Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Leonardo potwierdza: kolejne państwo kupiło Mastery

Katarski M-346
Autor. rząd Kataru

Przestrzeń mediów interentowych obiegły fotografie samolotu szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Master noszącego oznaczenia państwa Katar. Wywołało to falę spekulacji o możliwym pozyskaniu tych maszyn, niejako w tajemnicy, przez władze w Ad-Dauha. Obecnie całą sprzedaż samolotów potwierdził także ich włoski producent.

Reklama

Zakup samolotów szkolenia zaawansowanego przez Katar nie jest w zasadzie niczym nadzwyczajnym. Biorąc pod uwagę skalę modernizacji tamtejszych sił powietrznych i to, że państwo zakupiło w ostatnich latach 36 F-15 najnowszego wówczas wariantu QA, 36 Rafale i 24 Eurofightery. To łącznie 86 zaawansowanych samolotów bojowych. Tymczasem, wcześniej lotnictwo bojowe tego państwa było bardzo skromne i dysponowało nielicznymi Mirage 2000, wspartymi przez sześć Alpha Jetów i symbolicznym lotnictwem szkolnym. Oczywiście nie licząc maszyn z napędem tłokowym i turbośmigłowym, stosowanych do szkolenia wstępnego. W tej sytuacji nie dziwi, że Katar zakupił także samoloty szkolenia zaawansowanego i to różnych typów.

Reklama

Przypomnijmy, że niedawno, bo jesienią ubiegłego roku zaprezentowano pierwsze z dziewięciu zamówionych katarskich samoloty szkolne Hawk 167 zakupione od Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie z myślą co najmniej o samolotach Eurofighter Typhoon. Teraz okazuje się, że nie będą to jedyne katarskie maszyny tej klasy.

Czytaj też

 W kontekście samolotów szkolenia zaawansowanego rozmowy prowadzono z Leonardo w listopadzie 2020 roku i mówiono wówczas o możliwości zakupienia sześciu maszyn. Nigdy oficjalnie tego zakupu nie potwierdzono, do czasu pojawienia się w drugiej połowie stycznia bieżącego roku wspomnianych fotografii.

Reklama

Pokazane na nich Mastery nosiły oznaczenia zarówno katarskich sił powietrznych jak i międzynarodowej szkoły lotniczej International Flight Training School (IFTS), stąd sytuacja pozostawała w ostatnich dniach niejasna. Oznaczone katarskimi kokardami trzy samoloty był widziany w locie ale także na lotnisku katarskich sił powietrznych w sąsiedztwie nowozakupionych samolotów bojowych.

Teraz zabrała głos firma Leonardo, producent Masterów, prawdopodobnie zwolniona z obowiązku milczenia na ten temat. Włosi poinformowali, że rzeczywiście sprzedali sześć samolotów Katarowi. Jest to zapewne nowy „nieujawniony" klient, o którym firma wspominała w ubiegłym roku.

Czytaj też

Sprzedaż samolotów ma być tylko elementem szerszej umowy, w ramach której katarscy piloci przyjeżdżają się szkolić do Włoch na szkolenia zaawansowane poziomu 4. Prawdopodobnie w tym celu nawet wszystkie katarskie samoloty przebywają we Włoszech i tylko ich wizyta na paradzie była okazją do ich zaprezentowania.

Maszyny te służyłby w tej sytuacji obok 18 samolotów zakupionych przez Włochy. Łącznie M-346 sprzedało się na świecie co najmniej 82. Największym klientem jest Izrael, który zamówił 30 maszyn w specyficznym wariancie Lavi, 18 zamówiły Włochy jako kraj producenta, 16 wzięła Polska (lokalna nazwa Bielik), która odebrała już 12 sztuk, 12 Singapur, a 10 Grecja. Pojawiają się też informacje o potencjalnej sprzedaży 12, a nawet 24 maszyn wersji bojowej dla Nigerii, 15 dla Azerbejdżanu i sześciu do Turkmenistanu. Potencjalnym klientem jest też Kolumbia.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Pucin:)

  @Tani35 - z przykrością jednak muszę stwierdzić, że jesteś zwolennikiem tzw. armii paradnej - koncepcja obecnego ministra obrony MB, nie realnej siły bojowej - uderzeniowej - zdolnej nie tylko przyjąć cios ale i ciosem odpowiedzieć 9ilośc średnia to też jakość - za dronami będziesz uganiał się F-35B lub bezzębną opl zdewastowaną atakiem bocznym WRE + rakietowym/dronowym - dwie wojny w Zatoce Perskiej oraz nie tak dawno konflikt o Górski Karabach i Syria). Nic ale na tym polegają różnice poglądów!!! Która koncepcja lepsza ??? tylko wojna z FR może to zweryfikować!!! :)

  1. Tani35

   Z FR a o co się bedziesz bił? O demokrację w Rosji? Chcesz zdobyć państwo o trzykrotnie wiekszym potencjalne mobilizacyjnym? O panstwie co produkuje 99% swojego uzbrojenia? Z USA na Rosję? USA ma dwanaście dywizji i może zdobyć najwyżej Somalię i to nie całą. Gosciu pidanie o wojnie z Rosją jest śmieszne bo nie znajdziesz nikogo gotowego umrzeć za demokrację w Rosji.

  2. Pucin:)

   @Tani35 - a więc ucieczka z podkulonym ogonem!! To takie typowe dla fachowców znad klawiatury!!!:)

  3. Tani35

   Ja jestem stary wiec gram ostroznie. Ty jestes mlody wiec grasz agresywnie. To nie jest kwestia ogladu tylko charakteru. Aha zestarzejesz sie to złagodniejesz. I na koniec nam tylu samolotow nie potrzeba bo kraj jest nieduzy 400×400km. Nie ma gdzie tego schowac. Ja juz bym wolal isc w opl.

 2. Tani35

  Jako niezachwiany fan tego zakupu jestem zadowolony. Bo klient ocenia jakość produktu. I mam cichą nadzieję że przeciwnicy tego fajnego samolotu dadzą sobie....odpocząć.

  1. Ech

   Ja tylko przeciwko zakupom na kolanach bez negocjacji bez ofseru od dużego brata. Zaś senswe zakupy zawsze za

  2. Pucin:)

   2Tani35 - a to artykuł na poparcie posiadania przez WP co najmniej 20 szt. M-346 LFFA (najoptymalniej 35 szt) - pt. Czy M-346FA może zastąpić Su-22?. Milmag - 14.06.2021 r.

  3. Tani35

   Nieeee,goscie to przerobili ruscy na Jak130.. Albo bojowy albo szkolno-treningowy. Będą na 100% problemy wytrzymałościowe. Takie mają ruscy i samoloty zamiast latać czekają na naprawy. Hybryda wygląda atrakcyjnie ale ani nie jest dobrym szkolno-treningowym ani bojowym. W tym temacie popieram nasz wariant. Ale to jest moje prywatne zdanie. Jeszvze raz ruscy się przejechali bo byli oszczędni . Co jest tanie to jest drogie.

Reklama