Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Lekki pojazd US Army z działkiem laserowym

Fot. J. L. Finney, 82nd Airborne Division
Fot. J. L. Finney, 82nd Airborne Division

US Army przyznała firmie BlueHalo kontrakt o wartości ponad 75 mln USD na dostawę systemu laserowego do swojego programu integracji lasera o mocy 20 kilowatów na pojazdach piechoty ISV który ma pozwolić na eliminację zagrożeń dla nich ze strony bezzałogowców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Program, o którym mowa to Army Multi-Purpose High Energy Laser (AMP-HEL), który ma pozwolić na opracowanie laserowego systemu antydronowego, który będzie mógł być stosowany na różnego typu pojazdach w ramach ochrony przed m.in. bezzałogowymi środkami napadu powietrznego. Ma to zwiększyć poziom ochrony różnego typu jednostek piechoty US Army.

Dyrektor RCTO (Biuro ds. Szybkich Zdolności i Technologii Krytycznych) generał Robert Rasch powiedział w serwisie Defense Daily, że obecnie celem jego departamentu jest zademonstrowanie prototypów AMP-HEL w roku podatkowym 2024. Bazowa kwota umowy wynosi 45,7 mln USD i zakłada dostarczenie prototypu omawianej konstrukcji, z prawem opcji o wartości 30,2 mln USD.

Reklama

Czytaj też

„Mamy zamiar rozpocząć ten wysiłek i dostarczyć prototypowe platformy w roku budżetowym 24" — powiedział generał Rasch. „AMP-HEL to okazja do uzyskania ukierunkowanej energii na platformie, która jest powszechna w naszych lżejszych jednostkach piechoty, aby mogli ocenić taktykę operacyjną, techniki i procedury wdrażania tego dla zdolności przeciwdziałania bezzałogowym systemom latającym".

Nie zostały podane jednak ani daty, ani harmonogramy opracowania i dostarczenia nowej wersji ISV wyposażonej w ten laserowy system obrony przed dronami. Wdrożenie go oznaczałoby jeszcze większe nasycenie armii amerykańskiej systemami zwalczania środków napadu powietrznego. Efektory laserowe w US Army są już integrowane np. na KTO Stryker (program DE-MSHORAD).

Czytaj też

System AMP-HEL byłby zwłaszcza przydatny do eliminacji dronów typu kamikaze czy amunicji krążącej, która to nawet o posiadając niewielką głowicę, mogłaby wyeliminować ISV z walki wraz z jego załogą i desantem.

Czytaj też

Autor. BlueHalo
Reklama

Komentarze

    Reklama