Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kraby powstaną w Bumarze. Umowa inwestycyjna podpisana

Autor. U.S. Army National Guard photo by Staff Sgt. Agustín Montañez

Przeznaczamy 800 mln zł na dokapitalizowanie zakładu Bumar-Łabędy po to, żeby produkowane były Kraby - 54 rocznie, już za kilka lat, po wybudowaniu nowej linii technologicznej - zapowiedział w piątek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Szef rządu złożył w piątek rano wizytę w Zakładach Mechanicznych Bumar Łabędy S.A. w Gliwicach, gdzie podpisano umowę inwestycyjną.

Reklama

Premier przypomniał, że rząd wsparł Bumar-Łabędy kwotą 800 mln zł. „Dwa miesiące temu byliśmy tutaj w Bumarze-Łabędy i obiecaliśmy dokapitalizowanie po to, żeby rozpocząć produkcję Krabów. Jesteśmy dzisiaj po zakończonym procesie legislacyjnym, aby ta produkcja mogła ruszyć”. „Przeznaczamy 800 mln zł na dokapitalizowanie tego zakładu po to, żeby tutaj produkowane były Kraby - 54 rocznie, już za kilka lat, po wybudowaniu nowej linii technologicznej” - przekazał szef rządu.

Czytaj też

„Konsekwentnie optymalizujemy potencjał naszej Grupy, by móc dynamicznie odpowiadać na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Dzięki wsparciu polskiego rządu po raz kolejny będziemy w stanie zwiększyć nasze zdolności, rozbudować hale produkcyjne i wzmocnić park technologiczny. Dziękujemy panu premierowi że kolejna spółka Grupy PGZ wraca na tory rozwoju i za okazane nam zaufanie. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy S.A. to spółka, która jest istotnym ogniwem tworzącym potencjał obronny naszego kraju. Bumar to kapitał wieloletniej tradycji i doświadczenia, a przede wszystkim doskonale wyszkolona kadra. Ludzie Śląska to ludzie ciężkiej pracy, więc jestem pewien, że nie zawiedziemy. Mam przekonanie, że te kompetencje, które są w Bumarze, dają gwarancję sukcesu również w nowym dla spółki obszarze” - powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Reklama

Zdolności produkcyjne armatohaubic samobieżnych zwiększa również Huta Stalowa Wola, która jest głównym producentem Krabów. Budowa linii w Bumarze ma zwiększyć potencjał produkcyjny PGZ i pozwolić na zdywersyfikowanie łańcucha dostaw przez umożliwienie produkcji w dodatkowej lokalizacji, oddalonej od wschodniej granicy kraju.

PAP/PGZ/Defence24

Reklama

Komentarze (21)

 1. Chyżwar

  Druga linia produkcyjna Krabów oddalona od ruskiej granicy to rozsądna opcja. Jak widać wszystko podąża we właściwym kierunku. Oby tak dalej. Przydałaby się jeszcze krajowa produkcja odkuwek do luf. O ile wiem AHSy do tej pory kupowano bez zapasowych, I to właśnie powinno się zmienić.

  1. trantitla

   Coś nowego w Rudzie Śląskiej ma być otwierane, jeśli chodzi o hutnictwo.

  2. wojghan

   Aleś sobie wymyślił argument. Na prawdę ci się wydaje - bo nie mogę tego nazwać myśleniem - że 250 km dalej od granicy to jakiś problem dla Rosji? Szczególnie, że niedługo będziemy z nimi mieli jeszcze dłuższą granicę niż do tej pory?

  3. Extern.

   @wojghan: Oczywiście że tak, 250 km to wbrew pozorom bardzo dużo, Ciężko jest robić na taki dystans nad wrogim terenem zwiad lotniczy czy dronami. Nie sięga tu już tania artyleria taktyczna. Na taki dystans trzeba strzelać już znacznie droższą, posiadaną w mniejszej ilości amunicją precyzyjną. OPL obrońcy i lotnictwo, ma znacznie więcej czasu i okazji na przechwycenie. Nie dotrą tu już dywersanci. itd.

 2. wert

  wg szefa wywiadu Estoni tego (wiedzał i uprzedził UKR o rajdzie na Hostomel) mamy 4 lata na przygotowanie się. NIKT (na Flance) trzeźwo myślący nie zakłada już że kacap się sam zatrzyma. Przewaga Obw Król + ZOW do sił NATO: piech 5:1; czołgi 22:1, artyl 5:1; trans op 4:1 też durniom nic nie mówi. Za ukł warsz osiągnęła max w czołgach 2.8:1 reszta niżej. Przestawiona gospodarka kacapóww tryb wojny, 120 mld dol w przyszłym roku na wojsko, "wyrzeczenia"-Gruz-200 na UKR też tym durniom nic nie mówią. a im więcej Gruzu tym większa chwała ze zwycięstwa. Zatrzyma ich czysta żywa siła. Zachód odtwarza wojska lądowe???Rozbudowa zdolności HSW z 18 do 24 szt zajęło blisko 3 lata. A lufy skąd? Potrzebujemy licznej armi i dowódców- ORGANIZATORÓW nie wodzów-Napoleonów. DZSW w tym roku miała ponad 49 tyś kandydatów. Sa jeszcze patrioci bo Idioci znów chcą się obudzić w 1939

  1. Krzysztof33

   Obwód królewiecki ledwo jest w stanie sam się obronić, więc raczej nie panikujmy. Na naszym podwórku szkolenie rezerw i specjalistów będzie sprawą konieczną do szybkiego rozwiązania.

  2. PGR

   Zobaczymy, może zadowolą się eksterytorialna autostrada do Niemiec

  3. Extern.

   @PGR: Pierwotne ich planem było zajęcie Polski aż do linii Wisły. Na szczęście na razie najpierw muszą zająć Awdijiwkę.

 3. Pucin:)

  II. > A to ciekawy cytat z postów - D24 > "RGB - 12 październik (16:34) --Wojtuś ty chyba nie do końca ogarniasz temat, chcesz porównywać półkowe zakupy u Koreańczyków z produkcją w polskim zakładzie na licencji, z polonizacją na poziomie 80%? Jakie perspektywiczne partnerstwo z Koreańczykami? Obiecywali K2PL, zbliżony możliwościami do Abramsa, a mamy K2 w wersji górskiej, obiecywali produkcje czołgów w Polsce a chcą wyprodukować 500 u siebie (czyli do wyczerpania naszych możliwości kredytowych). Obiecywali K9A2, a chcą nam sprzedać K9A1. Podstawowa amunicja do Homara-K nie będzie produkowana na licencji przez PGZ, ale przez spółkę join inventure, co oznacza że będzie poza naszą kontrolą, Jeśli Koreańczycy powiedzą że od jutra jest droższa o 10% to będziemy musieli zapłacić. Ty nie martw się o koreańskie interesy, Ty martw się o nasz interes." Ogarnijcie się bo obudzicie się z nocnikiem na głowie!!!! :)

  1. Krzysztof33

   Pucin, chyba pierwszy raz się z Tobą zgodzę ;)

 4. Seb66

  Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, to j u z w 2016 obecna władza podpisała NIE-naglaśnianą umowę o BEZPŁATNYM PRZEKAZYWANIU Ukrainie sprzętu przez Polskę. Minęło AŻ SIEDEM DŁUGICH LAT, by "dobra"(?) zmiana dorosła, dojrzała do zwiększenia potencjału naszych zakładów zbrojeniowych? Siedem? Przypomnę, ze w tym samym 2016 roku PIS podjął SZEREG decyzji WSTRZYMUJACYCH programy zakupowe i tym samym PRODUKCJĘ w polskich zakładach i....stoczniach. I DOPIERO dziś, w ÓSMYM ROKU rządzenia tuż PRZED "głosowaniem" az takie nagłe, gwałtowne decyzje? Wspòłrealizowałem w życiu kilka duuużych projektów. Ale NIGDY to nie wygladało tak jak działania PIS!

  1. Krzysztof33

   Prawda, ale tego nikt nie widzi albo nie pamięta. Gorączka zakupowa obecnie jest bardziej sterowana przez PR niż przez SG WP ;)

 5. PGR

  Może Ukraińcy by się dorzucili do tej inwestycji?

  1. wojghan

   Dowcip miesiąca. Przecież im się należy.

 6. Pucin:)

  I. I.>>>Tak się robi wał. - najpierw wywala się prezesa HSW P. Zająca (5.08.2022r.) który chodziła za rozwinięciem produkcji Kraba od 2020 roku do poziomu ok. 75-85 szt. haubic rocznie (owszem wiązało się to z rozbudową) a potem niby "patrioci: dają ochłapy 800 mln PLN na produkcję ahs Krab w Gliwicach (nowa linia) w ilości 54 szt. rocznie oraz kupują obok koreański produkt 212 haubic K9A1 za 2,4 mld USD!!!!! Ludzie co za kraj - KLTV to też ściema gdy się ma TUR V (uwalony przetarg w Pegaz z 2019 w lipcu 2021r) oraz kupuje się TURA VI dla pododdziałów kontr-terorystycznych Policji!!!!! :0

  1. Chasim

   Wstydu oszczędź z tymi turami...nie szukamy znowu honkera ktory z armia miał wspólnego tyle co malowanie w kamuflarz...

  2. Pucin:)

   @Chasim - dla ciebie do poczytania po przegranej -d24 - pt. Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; Dziki II na Ukrainie. - 05.04.2023r. ----- i cieszą się Ukraińcy jak dzieci!!! A może wiesz na czym jeździ/podwozie SPZR Poprad – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy klasy VSHORAD produkowany przez PIT-RADWAR S.A. - na podwoziu Żubr - AMZ Kutno - i z nim foto0grafuje się twój ulubiony minister MON - MB!!!!!!!! :) Brejzuu, brejzuu i cocoa cola pany!!!! :)

  3. wojghan

   Wiesz na czym polega twój problem? Nie rozumiesz, kto rządzi Polską. I nie mam tu na myśli nazw partii politycznych. Koreańczycy - jak wszyscy dobrze wiedzą - są bardzo chętni do wypłacania wszelkiego rodzaju prowizji. A interes to interes i żadna Polska nie ma tu nic do rzeczy.

 7. eee

  Hale ogrzewane buduja w kilka mc, duze hale. Kwestia terenu pieniedzy I checi.

 8. Szczupak

  Szkoda że nie przeznaczyli trochę kasy na oczyszczalnie by Bumar nie zanieczyszczał kanału Gliwickiego. A na razie to tylko plany. Nie man hali na produkcję Kraba w Bumarze.njak nie ma również tam hali do napraw posowieckich czołgów. Więc dużo czasu potrwa budowa obiektu, szkolenie załogi oczywiście w HSW. ( ciekawe ilu znajdą chętnych by z Gliwic na kilka miesięcy przenieść się do innej miejscowości). Ale oczywiście życzę sukcesu- choć nie pojęte jest dla mnie że nie mamy możliwości zautomatyzować Kraba i dla zmniejszenia liczebnosci obsługi ( - oczywiscie fakt bardzo ważny ,pomijam zwiększenie zdolności ) kupujemy koreanskie armatohaubice.

  1. wert

   kupujemy koreańskie z oczywistych powodów. Są na już i zapewniają taki jeden drobny "nieistotny" szczeół- surówki luf w koniecznej ilości. Wiesz może ile czasu zajmuje wyprodukowanie lufy?

  2. OptySceptyk

   Mamy możliwość zbudowania automatu ładowania do Kraba. Był opracowywany do Kryla, ale z założeniem, że będzie też do Kraba. Oba działa miały być w sporej mierze zunifikowane. Kryl poszedł do kosza, z Krabem w sumie nie wiadomo, jak będzie, bo przed wyborami nikt przecież nie powie głośno, że nie da się budować dwóch typów armatohaubic równocześnie.

  3. staryPolak

   no, a gdzie ma być szkolenie załogi? pewnie myślisz o Power Point? Nnnnie. Szkolenie robotnika i inżyniera z Bumaru w HSW gdzie zobaczą, wezmą udział w montażu Kraba top najtańszy i najlepszy sposób. A jeśli ktoś nie zechce "przenieść się na kilka m-cy do innej miejscowości" ... nie ma w Polsce przymusu pracy. Mnie raczej dręczy inne pytanie - czy Bumar podoła? Dotychczasowe doświadczenia każą być ostrożnym. Za późno by sięgnąć po starych fachowców, niegdyś pogonionych. Dlaczego kupujemy kilkaset K9? Bo Kraby w ilości 52/rok Bumar zacznie robić w 2026 r.

 9. sign1

  Zieleński naciska ?

  1. Takijeden

   A masz z tym jakiś problem, żeby zwiększyć produkcję i oferować Kraby także na eksport? Ja najmniejszego.

  2. Stary666

   sign1 - Co ma do tego Zieleński? Przeniesienie produkcji do Bumaru czy jak kto woli uruchomienie drugiej linii produkcyjnej było zapowiadane w zeszłym roku, ta umowa jest efektem tamtych zapowiedzi.

  3. bezreklam

   Oby tylko nie oddawac wiecej darmo.

 10. Pitbull

  20/20 racja. Pisałem to samo rok temu to komentarze pod moim postem były takie, ze Koreańczycy w rok wybudują zakład produkcyjny k9 i k2, ze sprowadza swoich managerów, ze krab to 100% składak., itp.

 11. Golf

  Za kilka lat ? Za kilka lat dzisiejszy Krab będzie już mocno przestarzały ! Już dzisiaj powinno się myśleć o Krabie 2 .

 12. Odyseus

  Czy będą to w poniedziałek się dowiemy , bo na dzień dzisiejszy to tak samo zaraz może być wszystko anulowane od poniedziałku a PGZ sprzedawane i sprywatyzowane ...

 13. Dnd

  54 kraby rocznie za kilka lat? To teraz ile produkują nadal 12 na rok? 2 lata wojny na Ukrainie i nadal w miejscu;).

  1. Davien3

   @DnD 54 tylko w Bumarze więc tyle samo mniej więcej ile produkuja inni

  2. Thorgal

   Będą budować te 54szt w Bumarze i 48szt w HSW to razem ponad 100szt...

  3. RAF

   Dnd@ Przed wojną na Ukrainie było produkowanych w HSW 18 Krabów rocznie, potem szybko zwiększono do 24. Teraz produkowane są 54 sztuki. Po wybudowanie linii produkcyjnej w Bumarze będzie łącznie 108 rocznie.

 14. Olo75

  Tylko niech to będą od razu Kraby jakoś zmodernizowane - z urządzeniami do zakłucania dronów itd. No i wersja M - może z automatem ładowania?

 15. jampol

  Tylko dla kogo ? jak ma być pełno K9 ?!

  1. X

   Dla wyborców.

 16. Davien3

  Czyli chyba z produkcji K9A1 z naklejką PL nici. I dobrze.

  1. Takijeden

   Mam taką nadzieję.

  2. Al.S.

   To była tzw maskirowka, mająca ukryć de facto przekazanie boni na Ukrainę z Korei. Proste - my wam dajemy K9, wy oddajecie Kraby na Ukrainę. Po drugie, szum medialny z produkcją K9 u nas, zapewne sprawił, że groźba utraty wpływów z opłat za licencję wpłynęła na właścicieli tych praw, więc dogadali się z HSW. Cicho jest w tej sprawie, ale musi być coś na rzeczy, skoro HSW rzutem na taśmę stanęła do przetargu w Rumunii z Krabem, a wcześniej nawet tego nie próbowano. Nie zdziwiłbym się, gdyby HSW była już teraz właścicielem pełni praw. A K9? Będą pewnie klepać, ale nową wersję z autoloaderem, za parę lat.

  3. X

   Nici będą z bardzo wielu rzeczy. A ci z obecnych 8 lat będą się wypierać, że to nie ich wina.

 17. Pucin:)

  III. >> I dalej : MILMAG - pt. "CZ Bren 2 produkowany w Ukrainie". -- 05.10.2023 - to jak z tym kb Grot - darmoszka czy jest kasa? 100 KTO Rosomak poszło za darmoszkę na Sicz (jak wiecie co to jest)!!!!! :) Kaszmar!!!!! :) Tylko bez patetycznych tekstów kupowania czasu - bo jak widać to UA walczy za siebie za nikogo!!!! :)

  1. wojghan

   UA nie walczy nawet za siebie. Walczy o koszr biznesy brytyjskich i amerykańskich magików od pustego pieniądza.

  2. Takijeden

   Nie koszmar, tylko właśnie bardzo dobrze.

 18. Rozczochrany74

  Taką halę fabryczna można zbudować i wyposażyć w pół roku. To tylko kwestia pieniędzy i woli politycznej. Po prostu zamiast wydawać pieniądze na kupno broni za granicą powinno się je wydać na rozbudowę zakładów i produkcję w krajowym przemyśle.

  1. Qwest

   Ciekawe co w tej hali można produkować? Zapewne odpowiedniki Abramsów, F35, K2, Himarsów, FA50, Patriot, CAMM itd.

  2. wojghan

   W pół roku to było przed wojną. Nie było dźwigów, koparek, komputerów autocadów, a Stalową Wolę wybudowano w trzy lata w środku puszczy. Trzy lata od wbicia pierwszej łopaty wyjechały pierwsze armaty. I odkówki były z własnej huty a nie z Francji.

  3. Szczupak

   Rozczochrany. Nie jest możliwe i nie będzie.

 19. Takijeden

  Po co więc nam setki sztuk K9? Kompletny bezsens. Produkcję Krabów trzeba było zwiększać już w 2018 kiedy HSW prosiła o duże zamówienie na Kraba.

  1. wojghan

   Dokładnie. Tak samo jest z Homarem. Po kiego grzyba nam Himarsy skoro kupujemy od groma Chunmo? Tym bardziej, że Jankesi nam licencji na pociski nie sprzedadzą.

  2. Był czas_3 dekady

   Słusznie prawisz. Produkujmy i modernizujmy KRABa. K9 zakupmy w Korei tylko tyle ile zawarto w umowie i ani sztuki więcej.

  3. Szczupak

   Przecież to tylko zapowiedzi. Mieli powiedzieć. Słuchajcie mamy mało sprzętu, starego ale za kilkanaście lat będziemy jako tako uzbrojeni gdy wspomoglismy sąsiada walczącego z jedynym krajem, który nam zawsze zagraża posowieckim sprzętem? Przecież to nie wpisywało by się w narrację Polityczną nakierowaną na kształtowanie odbiorcy. I tak cieszyć się trzeba że ruszyły zakupy sprzętu. Oczywiście są potrzebne i niezbędne jak również oczywiste jest że zapowiedzi zwiększenia WP do 300 tys I zwiększenie możliwości rezerwy nie jestem możliwe bez wprowadzenia poboru.

 20. Put-in-puta

  Kto myślący wierzy w takie bajki?

  1. wojghan

   Teoretycznie to dobry ruch. Nie można całego uzbrojenia produkować pod jednym dachem.

 21. rwd

  Powstaną albo nie powstaną, ja nie byłbym taki kategoryczny. O przyszłości tej i innych inwestycji zadecydują wybory.

Reklama