Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

KC-390 ląduje na nieutwardzonym lądowisku

Fot. Embraer
Fot. Embraer

Brazylijski producent samolotów Embraer zakończył budowę nieutwardzanego lądowiska i rozpoczął na nim testy startów i lądowań średniego samolotu transportowego KC-390 Millenium. Mają one potrwać kilka kolejnych tygodni i udowodnić zdolność tej maszyny do operowania w trudnych warunkach przyfrontowych.

Nieutwardzony odcinek o długości 1800 metrów wytyczono nieopodal linii produkcyjnej KC-390 w Gaviao Peixoto. Samolot na którym przeprowadzane są testy otrzymał specjalne ogumienie kół podwozia o niskim ciśnieniu, dzięki czemu jest ono odporniejsze na uszkodzenia. Maszyna, na której przeprowadzane są testy należy do Sił Powietrznych Brazylii. Są one największym klientem na tą konstrukcję i miały zamówić 28 tych maszyn. Niestety wiosną tego roku z uwagi na zły stan finansów postanowiono o redukcji planowanej floty o połowę przy dostawach wynoszących 2-3 samoloty rocznie. Dodajmy, że na początku 2021 roku Fuerza Aera Brasiliera miała na stanie pięć KC-390 Millenium. 

Poza brakiem pieniędzy na Millenium Embraer informuje, że efektem zmniejszenia zamówień są także… wysokie, a wręcz przekraczające założenia możliwości tej konstrukcji. Tłumaczenie takie wydaje się jednak raczej robieniem dobrej miny do złej gry.

W sytuacji zmniejszenia rodzimych zamówień otwarte pozostaje pytanie na ile KC-390 może być konkurencyjny na rynku ze względu na ekonomię skali. Sytuację poprawiają jednak zamówienia eksportowe: portugalskie na pięć samolotów wersji C-390 i węgierskie – na dwa KC-390. Maszyna ma też perspektywy na kolejne kontrakty, w tym w Czechach i Szwecji. Udowodnienie do działań z przygodnych lotnisk z pewnością poprawi jej szanse na tych i innych rynkach.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. Monkey

  Ciekawy projekt, oby się nie posypał, bo to może być ciekawy gracz na rynku wojskowych samolotów transportowych.

  1. Onucek

   Już się sypie, Brazylia zmniejszyła zamówienie na te maszyny z powodów finansowych.

  2. Nico

   Czesi go nie kupią już są na końcowej fazie odbioru 2 c295 a Szwecją wymienia samoloty transportowe po 2030 nie wiadomo co wybiorą może nowe c130 lub a400m

  3. On

   Przecież Casy to całkiem inna klasa maszyn. KC-390 ma być odpowiednikiem Herculesa

 2. asdf

  Nowy przepis ustawy konstytucyjnej Czech będzie brzmiał: „Prawo do obrony własnego życia lub życia innej osoby przy użyciu broni jest gwarantowane na warunkach określonych w ustawie”

  1. Onucek

   A co to ma do artykułu, nic ? To idź gdzie indziej to pisać.

  2. 123

   A polskie społeczeństwo jest całkowicie rozbrojone bo komuniści u władzy boją się Polaków

  3. Andy

   @Onucek Do artykułu nic, ale warto w każdym miejscu przypominać o tym Polakom.

 3. Wasko

  Zdaję się że to bardzo dobre rozwiązanie w warunkach kiedy lotniska mogą być zniszczone. Ciekawe czy coś takiego wylądowałoby na rynku.

  1. Gnom

   Musiałby być spory, co najmniej Pułtusk. Poszukaj długości lądowania.

  2. Nico

   Nie za mało miejsca ...prędzej na 3 pasmowej autostradzie

Reklama