Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Karabiny i moździerze z Tarnowa [Defence24 TV]

Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Jeżeli chodzi o moździerz LMP-2017 w wersji komando, jest to moździerz całkowicie polskiej konstrukcji z dwoma celownikami - cieczowymi lub cyfrowym (sam doliczający poprawki temperatury i ciśnienia). Jest to moździerz z grupą stalową, zamkiem tytanowym, a pływa oporowa jest z duralu­mi­nium - mówił w rozmowie z Defence24 TV Adam Henczel, kierownik projektu Lekkie Moździerze Piechoty z ZM Tarnów S.A., podczas kieleckich targów MSPO.  Moździerz ma tą ogromną przewagę nad inną bronią, że strzela stromotorowo. Jest to nazywane potocznie ogniem pośrednim, czyli można strzelać również kiedy nie widzimy celu, natomiast cel jest obserwowany z innego stanowiska. Adam Henczel, kierownik projektu Lekkie Moździerze Piechoty z ZM Tarnów S.A.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Harry 2

  Czytałem gdzieś na portalu o wojsku, że ANTOSa trzeba po wystrzeleniu ok 20 pocisków rozłożyć na części i dokładnie wyczyścić. Jeżeli to prawda, to nie zachwycajcie się nim tak bardzo.

 2. Urko

  @Kubaem Najważniejszym nowatorstwem w polskim jest zastosowanie stalowej lufy zamiast duraluminiowej jaka jest w wyrobie czeskim. To właśnie dzięki tej czeskiej lufie nie udało się doprowadzić do końca zamówienia na 600 sztuk Antosów dla WOT w sierpniu zeszłego roku. Dawano Czechom 2-3 miesiące na dostarczenie pierwszej partii 100 szt. A Czesi twierdzili że z powodów technologicznych nie są w stanie dostarczyć takiej ilości wcześniej niż za 6 miesięcy. Dlatego MON zlecił wykonanie odpowiednika w Tarnowie. Stalowa lufa miała zapewnić, że polski moździerz będzie szybciej, mimo konieczności przejścia od początku całej drogi projektowo-badawczej i certyfikacji. O może to kogoś zadziwi. ale cud się nie zdarzył...

 3. Autor

  Antos nie jest stalowy tylko z kompozytów i aluminium czyli lżejszy ale bez elektronicznego celownika liczącego poprawki za to droższy a o żywotności aluminium w stosunku do stali pisać chyba nie trzeba. Co innego karabinek który "jest ich konstrukcją" a nagle ma mnóstwo części od AR15 no to prawdziwie rodzima konstrukcja.

 4. Kubaem

  A jak ta konstrukcja ma się do czeskiego Antosa?

 5. GEN

  "całkowicie polskiej konstrukcji" ??? Żeby zobaczyć co w nim oryginalnego i polskiego proponuję obejrzeć czeski 60 mm LRM vz. 99 ANTOS który istnieje od kilkunastu lat (nawet specjaliści z WP go kupili).

 6. Smoleńsk 1634

  Brzmi ciekawie . Tylko pytanie czy będą zamówienia z MON. Przydałby się specjalsą ale też WOT.

 7. Atilla V.

  "moździerz całkowicie polskiej konstrukcji" Mocne.

Reklama