Przemysł Zbrojeniowy

Karabiny i granatnik z Tarnowa na IDEF 2015

 • Fot. http://www.firstpost.com / PTI

Zakłady Mechaniczne Tarnów zademonstrowały na targach IDEF 2015 w Turcji karabiny wyborowe Tor i Alex oraz rewolwerowy granatnik RGP-40.

Podczas targów w Stambule tarnowska spółka prezentowała między innymi wielkokalibrowy karabin wyborowy Tor 12,7 mm używany przez Siły Zbrojne RP, sprzedawany również na eksport. Obok Tora w Turcji demonstrowano karabin wyborowy Alex na kaliber 8,6 mm, który został opracowany z uwzględnieniem doświadczeń z wykorzystania karabinu Bor 7,62 mm w Afganistanie.

Karabin Alex jest nieznacznie powiększoną odmianą systemu broni Bor. Pocisk kalibru 8,6 mm charakteryzuje się znacznie wyższą energią wylotową, co przekłada się m.in. na większy zasięg skuteczny w stosunku do broni kalibru 7,62 mm. Obydwa pokazane w Stambule karabiny to systemy broni powtarzalnej, w układzie bezkolbowym.

Tarnowska spółka prezentowała na targach także granatnik rewolwerowy RGP-40, który otrzymał dodatkowy celownik mechaniczny, mocowany na szynie przy osłonie lufy. Broń przeszła w trakcie trwania targów testy prowadzone w Niemczech. W ich ramach sprawdzono zdolność do wykorzystania amunicji o średniej prędkości wylotowej, umożliwiającej zwalczanie celów na odległości do 800 m.

Odnotowaliśmy spore zainteresowanie potencjalnych odbiorców naszych wyrobów, głównie z Azji i Europy, ale też z Afryki

Justyna Zach, kierownik działu marketingu ZM Tarnów

Zgodnie z deklaracją Justyny Zach, kierownika działu marketingu ZM Tarnów w trakcie wystawy produkty spółki spotkały się z zainteresowaniem potencjalnych odbiorców, głównie z Azji i Europy, a także z Afryki. Karabiny Bor i Alex oraz granatnik RGP-40 były demonstrowane na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią są Zakłady Mechaniczne Tarnów. Targi IDEF 2015 odbyły się od 5 do 8 maja w Stambule.

Komentarze (13)

 1. pan zza wisly

  godzine temu stopka od alexa sie ułamała, ah te ,,stopy metali'' w końcu w to akurat w Polszy zrobili. więcej alexow i torów, zalejmy armie szmelcem i odtrąbmy sukces

 2. Oj

  Tak więc pojechało sobie towarzystwo na wycieczkę do Stambułu na koszt podatnika, odbębniło imprezę targową - efekt "0" Wszyscy zadowoleni i gitara byle do następnej wycieczki.....

 3. świadomy użytkownik

  Boże uchowaj Wojsko Polskie przed kolejnymi alexami itd. to nawet amunicji z magazynka nie pobiera, dla leworęcznego strzelca nieprzystosowany, podzespoły z innych krajów, długo by wymieniać, teraz jeszcze .338 zaatakują bo ,,polskie'' i trzeba wspierać rodzimych partaczy...

  1. Qba

   Na szczęście w przetargu na karabiny snajperskie wymagany jest karabin samopowtarzalny.

  2. Podbipięta

   Lufy i optyka niemiecka,Tor przyciężkawy itp ,itd i słynny pan Leżucha.Łoj ,a chcą lufy większe teraz robić.Toto to dopiero będą cudne harmaty.

 4. Moshe Schwantz

  ...a ja, jako załóżmy Turek, potargował bym się z tą Justyną - jeśli na zdjęciu to jest ta właśnie Zach, to nawet alexa bym kupił. :)

  1. Podbipięta

   Widzę szanowny panie aże spodzień coś przyciasny.Z szaconkiem .Longinus

 5. Podbipięta

  A zamówień na pierwsze 2OO RPG 4o wciąz nie ma.Ale na pocieszenie dodam. Zdążają pierwsze MSBS y na testy do jednostek liniowych.

 6. Podbipięta

  A zamówień na pierwsze 2OO RPG 4o wciąz nie ma .Ale na pocieszenie dodam. Zdążają pierwsze MSBS y na testy do jednostek liniowych.

 7. tomgru

  Tarnów ma bardzo konkretne "zabawki". Mają potencjał żeby zainteresować nimi potencjalnych klientów zagranicznych. I bardzo dobrze.

  1. Johny

   Zaklinanie rzeczywistości. Myślisz, że jak trzy razy powtórzysz to samo, to stanie się prawdą?

 8. gość

  uhhh, no to widać cała na potęga zbrojeniowa tam została pokazana.... Żenada. Przypuszczam że Białoruś ma większą i lepszą ofertę

 9. mireks

  Jeżeli w zasadzce zginie ,,rewolwerowiec,, ? to wolałbym w plutonie trzech z ,,podlufkami,,.No i w strzelaniu przez minutę , też wolłbym tych trzech.

 10. Bea

  Odnotowaliśmy spore zadowolenie producenta głównie z pobytu na targach. Umowy jak zwykle potencjalne, ulokowane gdzieś pomiędzy Azją, Europą i Afryką.

  1. vvv

   Czyli tam gdzie obecnie kazdy cos przedaje. To Afryka i Azja sie zbroi a nie Europa

 11. tomgru

  Tarnów ma bardzo konkretne "zabawki". Mają potencjał żeby zainteresować nimi potencjalnych klientów zagranicznych. I bardzo dobrze.

 12. tomgru

  Tarnów ma bardzo konkretne "zabawki". Mają potencjał żeby zainteresować nimi potencjalnych klientów zagranicznych. I bardzo dobrze.

 13. sylwester

  granatnik 40 mm , panowie takie pytanie do was czy nie lepszy jest podczepiany granatnik do broni strzeleckiej , po co żołnierz w plutonie ma to nosić , lepiej moim zdaniem aby trzech ludzi w plutonie miało podczepiane granatniki do broni strzeleckiej , oczywiście wiem że drożej ale wyjdzie lżej i atak może nastąpić z kilku miejsc

  1. Egzaltowany

   Chociażby dlatego, że w czasie potrzebnym tym trzem na oddanie strzału i przeładowanie, żołnierz z granatnikiem rewolwerowym odda sześć strzałów. Co działa lepiej, trzy granaty 40 mm lecące na pozycje wroga, czy sześć?

  2. Nemido

   Tych trzech ludzi w plutonie musiało by mieć dużo większy ciężar czyli granatnik i kilka granatów kiedy to granatnik automatyczny może sobie leżeć gdzies w Rosomaku i czekać na to aż się przyda. W dodatku taki granatnik jest jak mała katiusza i w kilka sekund może pokryć teren szescioma granatami.