Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Iveco otworzyło nową fabrykę w Rumunii

Graf. Iveco Defence Vehicles
Graf. Iveco Defence Vehicles

W rumuńskiej miejscowości Petresti uroczyście otwarto fabrykę Iveco Defence Vehicles. Nowy zakład osiągnie wydajność produkcyjną na poziomie 440 sztuk pojazdów wojskowych rocznie. Nowe ciężarówki będą uzupełniały trwającą dostawę dla rumuńskiej armii, która również jest realizowana przez Iveco.

Główny proces wznoszenia zakładu rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku, a mianowicie wtedy doszło do wmurowania kamienia węgielnego w niewielkiej miejscowości Petrești w środkowej Rumunii. Pomimo panującej ogólnoświatowej pandemii koronawirusa budowa trwała bardzo krótko, gdyż już po 8 miesiącach zainaugurowano produkcję w tej fabryce.

W ceremonii otwarcia nowej rumuńskiej fabryki brało udział wielu oficjeli, w tym dwoje przewodniczących obu izb parlamentu rumuńskiego, minister energii, przedstawiciel ministerstwa obrony narodowej, ale także i włoski ambasador wraz z dyrektorem generalnym Iveco Defence Vehicles.

Nasza współpraca z Rumunią, która sięga 2015 roku, została dziś w pełni zacieśniona. Ta inauguracja pokazuje, w jaki sposób kontynuujemy nasze silne zaangażowanie [dla regionu - red.], rozwijając chociażby ważne inwestycje lokalne.

Claudio Catalano, CEO Iveco Defence Vehicles

W grudniu 2019 roku Iveco Defence Vehicles podpisało długoletnią umowę ramową z rumuńskim Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawę ponad 2900 ciężarówek wysokiej mobilności. Proces dostarczania pojazdów ma potrwać do 2024 roku, a rumuńskie siły zbrojne rokrocznie będą otrzymywały po 942 ciężarówki.

Reklama
Reklama

Jakie wymagania mają spełnić te samochody? Zgodnie z zamówieniem będą miały silniki na dwa rodzaje paliwa, wyciągarki, odpowiednio mocne zawieszenie, czy też specjalne systemy do pompowania ogumienia. Już w ubiegłym roku portal Defence24.pl zaznaczył, że dzięki tej dostawie do 2024 roku rumuńska armia zwiększy swoją flotę pojazdów do ponad 3100 ciężarówek. 
Przypomnijmy, że w ramach kontraktu z Iveco DV Forțele Armate Române otrzyma pojazdy wsparcia logistycznego w układzie  4 × 4, 6 × 6, 8 × 8 i 8 × 8 Prime Mover (ciągniki siodłowe) w 16 różnych wariantach specjalistycznych. Ok. jedna trzecia z tych wozów będzie wyposażona w opancerzoną kabinę załogi.

W sumie rumuńskie sił zbrojne użytkują flotę 13000 pojazdów różnych kategorii, które mają być sukcesywnie zastępowane przez nowe konstrukcje.

Kacper Bakuła

Reklama

Komentarze

    Reklama