Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Irak wybrał koreańskie samoloty T-50 w bojowo-szkolnej wersji

T-50IQ - fot. KAI
T-50IQ - fot. KAI

Irak podpisał z koncernem Korea Aerospace Industries kontrakt na dostawę 24 samolotów T-50IQ Golden Eagle o wartości 1,1 miliarda dolarów. Pierwsze maszyny mają trafić do odbiorcy w kwietniu 2016 roku. Tym samym Irak stał się drugim po Indonezji zagranicznym nabywcą tej koreańskiej konstrukcji treningowo-bojowej. 

Jak informują przedstawiciele KAI, T-50IQ wywodzą się od najbardziej bojowego wariantu Golden Eagle, czyli FA-50 który łączy w sobie możliwości lekkiego, naddźwiękowego samolotu bojowego i maszyny treningu zaawansowanego.

Samoloty tego typu znajdują się obecnie jedynie na wyposażeniu lotnictwa Korei Południowej. Są one wyposażone w Date Link 16, „szklany kokpit” i radar dopplerowski Elta Systems EL/M-2032. Uzbrojenie samolotu stanowi działko 20mm i do 4,5 tony uzbrojenia, rozmieszczonego na 7 węzłach mocowania. Może ono obejmować kierowane i niekierowane pociski powietrze-ziemia, oraz rakiety powietrze-powietrze.

T-50IQ będą służyć do zadań bojowych, ale przede wszystkim szkoleniu Irackich pilotów na myśliwce Lockheed Martin F-16IQ. W walce o kontrakt koreańskie maszyny pokonały czeskie L-159, angielskie Hawk 128 i rosyjskiej Jak-130.

T-50 bierze obecnie udział w przetargu na samolot AJT dla Polski, oraz walczy o kontrakty w Chile, Botswanie i na Filipinach. Jest też jednym z kandydatów na następce T-38 w konkursie na samolot szkolno-treningowy T-X amerykańskich siłach powietrznych. 

Reklama

Komentarze (1)

 1. Mirosław Znamirowski

  Irak samodzielnie wybrał, czy był zmuszony wybrać T-50 Golden Eagle? Chyba każdy wie kto tam tak naprawdę "pociąga za sznurki".

  1. Johann v. Aldersdorff

   U nas będzie podobnie.

  2. Laky

   Kto pociąga za sznurki?😂😂😂Korea?😂😂😂😂😂po prostu wybrali najlepszą opcję i tyle😉👏💪bo ruskie ,czeskie i włoskie "odpowiedniki" się nie umywają....taka jest prawda człowieku 😉😂poczytaj i porównaj parametry i dane techniczne to zrozumiesz,a nie propagandę uprawiasz😂😂😂😂😂

Reklama