Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie kupują amerykańskie śmigłowce. Za 3 mld dolarów

Fot. US Navy.
Fot. US Navy.

Podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Indiach podpisano umowy dotyczące sprzedaży do tego kraju śmigłowców dla marynarki wojennej i wojsk lądowych za łączną sumę 3,4 mld dolarów. Za 2,6 mld dolarów New Delhi pozyska morskie śmigłowce pokładowe Sikorsky MH-60R Seahawk. Około 800 mln to cena dostaw sześciu kolejnych maszyn uderzeniowych Boeing AH-64E(I) Apache Guardian, gdyż kraj ten zamówił już 22 śmigłowce tego typu. W cenę kontraktów wliczone jest również uzbrojenie, wsparcie eksploatacji i szkolenia.

Sfinalizowanie umowy dotyczącej śmigłowców morskich zakończyło trwający od dłuższego czasu proces negocjacji, który zapoczątkował wybór tej oferty w przetargu i złożone w listopadzie 2018 dokumenty w ramach programu FMS. Zgoda na zakup przez Indie maszyn morskich została udzielona w ubiegłym roku.

Pakiet obejmuje szkolenie, obsługę i wsparcie eksploatacji, 24 śmigłowce Sikorsky MH-60R Seahawk, 40 silników General Electric T-700-GE-401C, radary Telephonics AN/APS-153(V) Multi-Mode, głowice optoelektroniczne AN/AAS-44C(V) MSTS FLIR, sonary AN/AQS-22 ALFS, systemy nawigacji GPS/INS z modułem kryptograficznym SAASM, gogle noktowizyjne AN/AVS-9, radiostacje AN/ARC-210 RT-1990A(C) oraz AN/ARC-220 i systemy identyfikacji swój-obcy AN/APX-123.

Do tego należy dodać 1000 boi hydroakustycznych AN/SSQ-36/53/62 oraz szeroki pakiet uzbrojenia: 10 bojowych i 9 ćwiczebnych pocisków AGM-114 Hellfire, 38 zestawów konwersyjnych WGU-59/B APKWS II dla pocisków 70 mm, 30 lekkich torped MK-54 LHT, 12 karabinów maszynowych FN M-240D 7,62-mm oraz 12 karabinów maszynowych FN M3M kalibru 12,7-mm (GAU-21). Planowane jest również zintegrowanie indyjskich maszyn z pociskami przeciwokrętowymi NSM (Naval Strike Missile).

W przypadku śmigłowców uderzeniowych Boeing AH-64E(I) Apache Guardian trzeba powiedzieć, że w odróżnieniu od Seahawków nie są to pierwsze maszyny tego typu w indyjskich siłach zbrojnych. W 2015 roku indyjskie siły zbrojne zamówiły 22 śmigłowce AH-64E(I) z opcją na kolejnych 11. Dostawy rozpoczęły się w ubiegłym roku i objęły już 9 maszyn a kolejnych 8 zostało już zbudowanych i oczekuje na odbiór. Pozostałe mają zostać ukończone w bieżącym roku. 

Zamówione 24 lutego 2020 roku 6 kolejnych śmigłowców AH-64E(I) to maszyny zawarte w opcji pierwotnego kontraktu, a ich dostawy rozpoczną się prawdopodobnie w 2022. Znaczna część śmigłowców powstanie w Indiach, w związku z wprowadzeniem Guardianów realizowany jest bowiem program współpracy przemysłowej. Apache w indyjskim lotnictwie sukcesywnie zastępują rosyjskie Mi-35, których część trafiła do Afganistanu jako wsparcie w działaniach antyterrorystycznych.

Komentarze (9)

 1. trzezwo myslacy

  I stalo sie - teraz indie to zachod i niedoscigniony wzor. ciekawe kiedy laos i kambodza przegoni polske gospodarczo. ciesze sie, ze indie sie rozwijaja, ale z drugiej strony mi wstyd... ze nasza kolejna szansa zmarnowana - 30 lat od tzw transformacji minelo a u nas dalej walka wataszkow o stolki a o jakims tam rozwoju kraju nikt nie mysli. stolki i kolejka tematow zastepczych do serwowania wyborcom podczas gdy swiat idzie do przodu.

  1. rED

   Na prawdę porównujesz kraj 38 mln z 1200 mln??? I z PKB 593,2 mld do 2611 mld USD??? Coś mi się wydaje że twoja "troska" o "nas" jest BARDZO zawodowa.

 2. Ubawiony z Polski

  Nie jestem pewien. Wydaje mi się,że tam była oferta na kamowy?

 3. Ślązak

  Seahawk z NSM to będzie poteżna broń

  1. Nikt

   A Seahawk przenosi NSM?

  2. W3-pl

   Przenosi pingwiny made in norwegia od dawna. Caracal na razie strzela pociskami do 70mm. Nie tylko w tvp.info. planowane zintegrowanie z czym lepszym zcertyfikowane Wie kto do kiedy?

  3. K.

   Każdy wie , już . Przeczytaj co kupują Węgrzy .

 4. dropik

  ojojoj . Śmigłowiec za ponad 400 baniek !? "Indianie" oszaleli. jak Polaki chcieli kupić po 260 mln to był krzyk . A przecież hindusi praktycznie bez wsparcia i offestu kupują

  1. dionizes

   jak producent nie bardzo chce albo moze zaoferowac offset, na ktorym ci zalezy to lepiej z niego zrezygnowac niz wziac taki w postaci montazu tapicerki czy inne tego kalibru. bo co ci to da? podniesie cene kontraktu na pewno, ale jakie beda korzysci dla kraju?

  2. W3-pl

   Ojoj pisz po polsku. Hindusi nie "hindusi". a praktycznie po 260 mln to w tej cenie ile torped, rakiet, boi sonarowych? Polacy nie "Polaki" z offestem kupili. W tym 2015

  3. K.

   Zależy jaki offset . Przykład Wisły i AW-101 pokazują , że to nie jest interes . Offset za Caracale to była szansa dla nas .

 5. Herr Wolf

  ...i nie mają wirusa!!!

 6. Taka prawda !

  Ustawa dezubekizacyjna działa. Pieniądze z niej są oszczędzane. Czas na Ustawę desowietyzacyjną w WP ! Ile tu by zaoszczędzono kasy ! I wszystkie te zaoszczędzone pieniądze przeznaczać przez najbliższe 5 lat na coroczne kupowanie 20 Black Hawk'ów i 10 Guardianów. W nieodległej przecież perspektywie mielibyśmy temat śmigłowców kompletnie zaspokojony !

  1. nieskazitelny

   myslisz, ze tylko w ub byli ludzie z wypaczona moralnoscia? popatrz w kolo ilu ludzi kombinuje, zeruje na publicznej kasie. moze masz takich w rodzinie? i co robisz? a no nic, czyli przyzwalasz na to. zadna dezubekizacja nie pomoze. trzeba by sprawic, zeby spoleczenstwo zaczelo szanowac cudza wlasnosc (oraz publiczna) i przestalo byc bierne. ale czy to mozliwe? sam sobie odpowiedz na to pytanie

  2. jmh

   To dlaczego z tej ustawy nie zrobiono zakupów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego?

  3. W3-pl

   E to Eurocopter dawniej a teraz to....jak mu.,.nie zaspokaja lot?????!!!!

 7. Fencer

  Hindusi są mistrzami dywersyfikacji...mają sprzęt rosyjski, brytyjski, francuski, amerykański, rodzimej produkcji...a nawet polski!....Ale czy nie mają kłopotów z częściami i remontami z powodu tak szerokiego spectrum (?).

  1. Nikt

   Mają

  2. ja

   dlatego kupuja tez zapasowe silniki

 8. Pentagram

  Trump potrzebuje sukcesu w azji vs klopoty z chinami No i teraz ma Hinduski doskonale czytają amerykańska politykę

 9. Tadziu

  Zestawy konwersyjne do pocisków 70mm .czyli konwersja ruskiego trupa