Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ile Ukraina wyda pieniędzy na zakup własnej broni w 2024?

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Portal Defense Express, opierając się o słowa ukraińskiego Ministra Przemysłu Strategicznego Oleksandra Kamyszyna, starał się oszacować, jak dużą sumę Ukraina planuje wydać na sprzęt produkcji ukraińskiej w 2024 roku.

Reklama

Budżet zamówień na uzbrojenie produkcji ukraińskiej w tym roku wynosi około 1 miliarda dolarów. A w przyszłym będzie trzykrotnie większy. To znaczy, możliwości naszego rynku będą trzykrotnie większe” – zauważył Kamyszyn.

Reklama

Oznacza to, że kwota na może wynieść co najmniej 3 mld dolarów, co może stanowić aż 42,8% całego budżetu na „broń i sprzęt”, który zostanie przeznaczony w 2024 roku. Wynika to też z faktu, że bardzo wiele firm, nawet takich, które wcześniej nie miały wielkiej styczności z przemysłem zbrojeniowym, postanowiło wejść na ten rynek. To spowodowało znaczący wzrost tego typu podmiotów w ukraińskiej gospodarce.

Czytaj też

„Wiosną (prawdopodobnie w 2022 r.) było nie więcej niż 50 firm, które mogłyby masowo wyprodukować coś, co latało, podróżowało po lądzie i pływało po wodzie. Dziś takich firm jest ponad 200” – kontynuował minister.

Reklama

Taka droga mogłaby też zadziałać stymulująco na całość ukraińskiego przemysłu oraz na sam rynek pracy. Sam minister nie ukrywał, że w przyszłości dobrym pomysłem byłoby nie tylko zaspokajanie potrzeb własnych sił zbrojnych, ale również na eksport.

Czytaj też

„To bardzo dochodowy, dobry segment biznesowy i jeśli Ukraina postawi na ten segment, to z czasem będzie miała szansę wyeksportować wszystkie te produkty za granicę. Nasze produkty, które dziś produkujemy na Ukrainie i które są kosztownie przetestowane w walce polowej, to segment eksportu, który po zakończeniu wojny będzie dla naszego kraju najważniejszy” – dodał Kamyszyn.

Reklama

Komentarze (3)

 1. szczebelek

  3 mld USD chce wydać kraj, który prowadzi wojnę to mniej niż 20% z 2% PKB na obronność co było propozycją Lewicy na czas pokoju ...

  1. bezreklam

   Może zdanie że to 40% wydatków PKB oznacza że to 40% wydatków w ich przemyśle. Wiec by było wtedy 3 miladru + 5 miladrow za granicą ( 100%) + np ,200 miladrow to darowizny z zachodu

  2. szczebelek

   Tak szczerze wziąłem pod uwagę zakupy na własnym podwórku całkowicie olewając kwestię, że to 40% budżetu na sprzęt. Po prostu mój błąd .

 2. Ma_XX

  Władze Republiki Korei prowadzą aktywne negocjacje z największymi bankami komercyjnymi dotyczące sfinansowania eksportu do Polski broni wartej 30 bln wonów (ok. 23 mld USD, 95 mld PLN). Ujawnili to nieoficjalnie urzędnicy państwowi. Kredyty miałyby umożliwić zawarcie nowych umów przez południowokoreańskie przedsiębiorstwa produkcyjne. Ciekawe na jaki procent - zapewne tanio nie będzie?!

 3. rwd

  Mogliby wydać więcej ale aferały też mają swoje potrzeby.

Reklama