Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDEX 2021: pływający BWP na kołach z ZEA

Fot. Al Jasoor
Fot. Al Jasoor

Spółka Al Jasoor zaprezentowała na tegorocznych międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEX-2021 nowy, pływający kołowy bojowy wóz piechoty Rabdan 6 × 6, a także dobrze już znany kołowy wóz bojowy Rabdan 8 × 8 zintegrowany ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia EOS R300 RWS.

Targi IDEX-2021, które są największą wystawą zbrojeniową na Bliskim Wschodzie i jedną z największych na świecie, odbywały się w dniach 21-25 lutego br. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Abu Zabi. Al Jasoor jako lokalny, rodzimy wystawca zaprezentował nowości związane z oferowanymi przez siebie różnego rodzaju wozami bojowymi, które powstały najczęściej w wyniku kooperacji z tureckim przemysłem zbrojeniowym.

Pierwszą z prezentowanych nowości była nowa wersja rodziny kołowych wozów bojowych Rabdan, a konkretniejsze mniejszy i lżejszy, a przy tym pływający Rabdan 6 × 6. Wszystko wskazuje na to, że bazuje ona na tureckim kołowym wozie bojowym Arma 6 × 6 (analogicznie jak w przypadku wersji 8 × 8) i powstała w wyniku współpracy z turecką spółką Otokar. Podstawowa konstrukcja została najprawdopodobniej odpowiednio dostosowana do emirackich wymagań, a także zastosowano w niej liczne komponenty produkowane przez lokalny przemysł. Na targach prezentowano wersję kołowego bojowego wozu piechoty, jednak może ona pełnić również rolę kołowego transportera opancerzonego, czy też po instalacji odpowiedniego zestawu sensorów optoelektronicznych także kołowego bojowego wozu rozpoznawczego (zważywszy na mniejsze rozmiary i masę oraz zdolność do pływania.

image
Reklama

Drugą nowością była nowa wersja dobrze znanego już kołowego wozu bojowego Rabdan 8 × 8. Wóz ten w wersji kołowego bojowego wozu piechoty został wyposażony w zamontowany na środkowej części stropu zdalnie sterowany moduł uzbrojenia EOS R300 RWS. W standardowej konfiguracji system ten jest uzbrojony w armatę automatyczną Bushmster Mk44S kal. 30 mm sprzężony z karabinem maszynowym M240B kal. 7,62 mm i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin lub Spike-LR. Łączna masa modułu wynosi ok. 800 kg, a zakres elewacji uzbrojenia wynosi od +55° do -30°. System jest dedykowany dla gąsienicowych wozów bojowych dzięki optymalizacji pod kątem stabilizacji uzbrojenia przez zastosowanie bezpośredniego czujnika napędu, który pozwala na minimalizacje drgań utrudniających celowanie. Dodatkowo jest wyposażony także w zestaw sensorów optoelektronicznych takich jak kamera dzienna i termowizyjna oraz dalmierz laserowy.

Oba wozy bazują konstrukcyjnie na tureckim kołowym wozie bojowym w Arma (w dwóch wersjach: 6 × 6 i 8 × 8) zaprojektowanej i produkowanej przez turecki koncern Otokar. Pojazd powstał w wyniku projektu stworzenia nowego kołowego wozu bojowego dla tureckiej armii, którym ostatecznie został konkurencyjny FNSS Pars. Pierwszym i dotąd jedynym użytkownikiem tych wozów był Bahrajn, który zakupił 73 egzemplarze w latach 2010-2011 za kwotę ok. 74 mln USD. Otokar we współpracy z lokalnym przemysłem zbrojeniowym opracował także dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich lokalną, cięższą i większą wersję Arma 8 × 8 o nazwie Rabdan. Wozy te mają zastąpić obecnie używane bojowe wozy piechoty BMP-3 i otrzymać jako uzbrojenie ich moduły wieżowe. Oczekuje się, że emiracka armia zakupi do 700 egzemplarzy tych wozów za kwotę ok. 661 mln USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama