Przemysł Zbrojeniowy

IDEF 2021: Tureckie uzbrojenie dla BWP

SABRE 25. Fot. FNSS
SABRE 25. Fot. FNSS

Jak poinformowała turecka spółka FNSS, na międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEF 2021 zaprezentowała dwa rodzime i nowe bezzałogowe moduły wieżowe. Systemy te uzbrojone odpowiednio w armaty automatyczne kal. 25 i 35 mm zostały zainstalowane na prezentowanych w czasie tych targów prototypach kołowych bojowych wozów piechoty.

Pierwszym z nich jest jest bezzałogowa wieża SABRE 25 nad którą prace badawczo-rozwojowe z własnych środków prowadzone są od 2018 roku. Program ten ma na celu opracowanie autorskiego systemu tego typu dedykowanego dla ciężkich wozów bojowych oferowanych przez  FNSS. Konstrukcja ta jednak dzięki modułowej konstrukcji może być także instalowana w zasadzie na dowolnym pojeździe opancerzonym w każdym układzie i o odpowiedniej nośności.

SABRE 25 stanowi bezzałogową wersję jednoosobowej wieży FNSS z rodziny Sharpshooter i SABRE, które od wielu lat są produkowane i dostarczane licznym klientom na całym świecie. Wyposażona jest w napęd elektryczny oraz autorski system kierowania ognia opracowany przez FNSS, a jej uzbrojenie stanowi armata automatyczna kal. 25 mm z zasilaniem dwustronnym oraz sprzężony z nią czołgowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Wieża ma także charakteryzować się kompaktowymi rozmiarami oraz niewielką masą. Istnieje także możliwość instalacji dodatkowych sensorów oraz zwiększenia bazowego poziomu odporności balistycznej zgodnie z wymaganiami klienta.

image
Fot. FNSS

Drugim z prezentowanych systemów jest bezzałogowa wieża TEBER 35, której rozwój prowadzony jest na zlecenie Prezydencji Przemysłu Obronnego (SSB) od 2019 roku. Opracowywana jest jest z myślą o najnowszym kołowym bojowym wozie piechoty PARS IV 8 × 8, na którym też był prezentowany w czasie IDEF 2021. Pomimo tego jednak może on zostać zintegrowany z wybranym innym ciężkim wozem bojowym dzięki modułowej budowie i niewielkiej masie oraz możliwości konfiguracji  zgodnej z wymaganiami użytkownika.

TEBER-35 został opracowany od podstaw przez FNSS i stanowi rozwiązanie w pełni bezzałogowe. Zdalne sterowanie odbywa się za pomocą konsoli sterujących działonowego i dowódcy zajmujących miejsce wewnątrz zintegrowanego z nią pojazdu. System ten jest uzbrojony w armatę automatyczną kal. 35 mm, która jest zasilana dwustronnie i może wykorzystywać dwa różne rodzaje amunicji jednocześnie. Zastosowanie otwartej architektury tej konstrukcji umożliwia instalacje dodatkowe niezależnego systemu optoelektronicznego dowódcy, a także dodanie elementów takich jak system kierowania ogniem czy laserowych i akustycznych systemów ostrzegania.

image
Reklama

Komentarze