Przemysł Zbrojeniowy

IAI prezentuje: Łącząc technologie i innowacje dla zwalczania COVID-19

Linia montażowa respiratorów Ventway Sparrow Ventilator. Fot. IAI.
Linia montażowa respiratorów Ventway Sparrow Ventilator. Fot. IAI.

Kilka lat temu, gdy firma IAI zaczynała rozwijać integrację innowacyjnych technologii w ramach swojej działalności, nie było to podejmowane z myślą o walce z ukrytym przeciwnikiem, jakim jest koronawirus. Inicjatywa ta była ukierunkowana raczej na innowacyjność w domenach konwencjonalnych dla IAI, czyli w obszarach lotnictwa i obronności. Następnie, w miarę jak koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie, procesy innowacji pobocznych prowadzone w IAI przyjęły nowy kierunek – dążenie do ratowania życia – pisze Dr Amira Sharon, Vice President of R&D, Technology & Innovation w Israel Aerospace Industries (IAI).

Infrastruktura, którą w ostatnich latach stworzyliśmy w IAI, pozwala nam być bardziej elastycznymi i zręcznymi w trakcie bieżącej działalności. Jednocześnie umożliwia nam wykorzystanie sieci kontaktów, jaką stworzyliśmy ze startupami oraz akceleratorami biznesu, co z kolei pozwala nam działać w Otwartych Ramach Innowacji.

W obliczu pandemii COVID-19, IAI rozpoczęło ocenę różnych scenariuszy pomocy, które mogłyby być wdrożone w Izraelu, aby zapewnić korzyści na poziomie narodowym. Pracowaliśmy w ramach dwóch kanałów: współpracując z resortami zdrowia i obrony, a także z Israeli Corporations Authority (podlegającą ministerstwu sprawiedliwości agendą nadzorującą przedsiębiorstwa – red.), po to by zrozumieć potrzeby opieki zdrowotnej pojawiające się „w polu”. Te nowe połączenia i forum stworzone między agencjami odpowiedzialnymi za obronność i służbę zdrowia doprowadziły do zbudowania połączonej platformy, do której zwracają się ze swoimi potrzebami szpitale, podczas gdy my pracujemy nad opracowaniem odpowiednich rozwiązań.

Nowe forum pozwala na dwukierunkowy przepływ informacji i pozyskiwanie informacji zwrotnej (feedbacku), co jest wysoce produktywne dla obu stron. Podjęliśmy się dogłębnej identyfikacji potrzeb, ustanawiając kontakt ze szpitalami - odwiedziliśmy je również fizycznie i obejrzeliśmy ich lokale. Następnie pracowaliśmy nad konkretnymi rozwiązaniami służącymi potrzebom profesjonalistów medycznych. Ci sami profesjonaliści również są zaangażowani w ten proces, pomimo ogromnego obciążenia pracą, jakiemu muszą sprostać. Te potrzeby zakomunikowano liderom B+R oraz innowacji w IAI, którzy następnie rozpoczęli poszukiwanie rozwiązań i pomoc światu w czasie kryzysu.

Ten skoordynowany wysiłek zaowocował szeroką gamą rozwiązań technologicznych: respiratorami, systemami odkażania, diagnostycznymi, sprzętem ochronnym czy nawet systemami przewidującymi rozwój choroby. Te rozwiązania opracowywane są zgodnie z priorytetyzacją potrzeb medycznych, demonstrując unikalne wartości wnoszone przez IAI: połączenie innowacji, technologii i szybkie tworzenie wyjątkowych rozwiązań.

Dr Amira Sharon, Vice President of R&D, Technology & Innovation w Israel Aerospace Industries (IAI). Fot. IAI.
Dr Amira Sharon, Vice President of R&D, Technology & Innovation w Israel Aerospace Industries (IAI). Fot. IAI.

W ubiegłym tygodniu, przykładowo, uruchomiliśmy linię montażową respiratorów w dywizji rakietowej IAI, we współpracy z Ministerstwem Obrony i firmą Inovytec, specjalizującą się w dostarczaniu systemów ratownictwa medycznego. Pierwsze dostawy, obejmujące dziesiątki respiratorów, otrzymało już Ministerstwo Zdrowia.

Już niedługo będziemy w stanie produkować setki respiratorów tygodniowo. Oparty o turbinę respirator Ventway Sparrow Ventilator jest lekki, łatwy do zastosowania i zapewnia wentylację inwazyjną lub nieinwazyjną, dla dzieci lub dorosłych. Spełnia najsurowsze normy medyczne, jest wykorzystywany w szpitalach i w centrach opieki ratunkowej w Izraelu oraz za granicą. System zapewnia podtrzymujące życie leczenie w szerokim zakresie scenariuszy medycznych, w tym w przypadku zakażeń koronawirusem.

Kolejne unikalne rozwiązanie, opracowane w ciągu zaledwie tygodnia dotyczy odkażania pomieszczeń o przeznaczeniu medycznym z wykorzystaniem UVC. Inżynierowie IAI opracowali swoje rozwiązanie po konsultacjach z personelem centrum medycznego Shamir Medical Center, gdzie przechodzi ono obecnie testy i ewaluację. System został również wdrożony w centrum medycznym Sourasky Medical Center (Ichilov), w Tel Awiwie. Po ocenie wyników testów, IAI będzie w stanie wytwarzać bezdotykowe systemy odkażania zdolne do dezynfekcji pomieszczenia w ciągu 30 minut. Z kolei inżynierowie dywizji lotniczej IAI dostosowują tę technologię do wykonywania efektywnej i autonomicznej sterylizacji samolotów pasażerskich między lotami, wspierając wysiłki przewoźników, podejmowane celem wznowienia operacji lotniczych w sposób bezpieczny i czysty.

System radarowy służący do zdalnego pomiaru funkcji życiowych. Fot. IAI
System radarowy służący do zdalnego pomiaru funkcji życiowych. Fot. IAI

Jeszcze inny produkt umożliwia zdalny pomiar parametrów fizjologicznych. Ten system, który został opracowany we współpracy z Dyrektoriatem Badań i Rozwoju w Obronności (Directorate of Defense Research and Development - DDR&D) resortu obrony Izraela i Technion – Israel Institute of Technology, wykorzystuje radar, sensory elektro-optyczne i analizę danych opartą o sztuczną inteligencję (AI) do pomiaru pulsu, temperatury, saturacji i tempa oddychania. Jest on obecnie testowany w szpitalach w Izraelu.

W miarę jak świat przystępuje do walki z wirusem COVID-19, narody i przemysły mobilizują się do tego, by poradzić sobie z tym problemem. Systemy stworzone w celu ochrony i zabezpieczenia narodów oraz pokonywania wrogów obecnie są angażowane do pomocy we wsparciu logistycznym, egzekwowaniu ograniczeń w przemieszczaniu się, do wsparcia medycznego oraz działań ratunkowych. W tym czasie potrzeby, klienci i partnerzy polegają na IAI, aby otrzymać wielodomenowe rozwiązania mogące sprostać ich pilnym potrzebom. Bazując na naszym zobowiązaniu do udostępnienia naszych najlepszych zdolności i ludzi w walce z koronawirusem, IAI pracuje z dziesiątkami innych przedsiębiorstw, które pomagają w walce z pandemią. Nadszedł czas by połączyć nasze siły, pracować i sprostać wyzwaniom!

Dr Amira Sharon, Vice President of R&D, Technology & Innovation w Israel Aerospace Industries (IAI).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.