Przemysł Zbrojeniowy

Humvee strzela z działka i rakiet

Fot. EOS Defense Systems
Fot. EOS Defense Systems

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono próbne strzelanie z działka 30 mm i wyrzutni pocisków rakietowych Javelin, zamontowanych na pojeździe Humvee.

Jak poinformowała spółka EOS Defense Systems USA, zakończyły się strzelania przy pomocy zintegrowanej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) FGM-148 Javelin oraz działka automatycznego Bushmaster M230LF kal. 30 mm (odmiany systemu używanego na śmigłowcu Apache). Stanowiły one uzbrojenie zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia EOS R400S Mk2, zamontowanego na wojskowym samochodzie terenowym HMMWV.

Próbne strzelania zostały przeprowadzone na poligonie doświadczalny U.S. Army Redstone Test Center w Alabamie, z wykorzystaniem obu wymienionych systemów uzbrojenia, dostarczonych przez amerykańską armię. Badanie obejmowało równoczesne strzelanie seriami z działka, pomiędzy dwoma odpaleniami ppk.

Według producenta testy przebiegły pozytywnie, potwierdzono brak negatywnych efektów jednoczesnego użycia obu systemów uzbrojenia. Zarówno na siebie nawzajem, ani na sam moduł uzbrojenia. W zakresie integracji EOS R400S Mk2 z wyrzutnią ppk Javelin, przez ostatnie 10 miesięcy spółka EOS Defense Systems współpracowała z konsorcjum Javelin Joint Venture (Raytheon Technologies i Lockheed Martin).

Dyrektor generalny EOS Defense Systems USA Phil Coker podkreślił, że strzelanie potwierdziło możliwość połączenia wykorzystania zdolności armaty 30 mm, jak i ppk Javelin, a przyrządy obserwacyjne modułu uzbrojenia pozwoliły na dokładne rozpoznanie celów w maksymalnym zasięgu Javelinów.

EOS R400S Mk2 to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, zaprojektowany i produkowany przez spółkę EOS Defense Systems USA, który jest przeznaczony jako uzbrojenie dla szerokiej gamy wozów bojowych i wsparcia na podwoziu kołowym oraz gąsienicowym. System może być wyposażony w pojedynczy lub podwójny system uzbrojenia, taki jak, np. karabin maszynowy, działko automatyczne kal. 30 mm czy też granatnik automatyczny. Opcjonalnie również wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Według producenta na trafienie pierwszą serią zwiększa system kierowania ogniem, który analizuje informacje dotyczące samego uzbrojenia, jaki i oddalenia oraz charakteru celu czy też położenia i szybkości pojazdu-nośnika oraz system stabilizacji uzbrojenia. System ten trafił już do produkcji seryjnej i jest używany przez siły zbrojne sześciu państw. Jest tam lokowany na różnego typu pojazdach.

Komentarze (11)

 1. User

  Reżim USA gaśnie. Nawet wirus ich pokonał. Amen.

 2. Andrettoni

  Kiedyś pisałem, że zamiast dużych programów typu "Wisłą" powinniśmy realizować własne zaczynając od pocisków krótkiego zasięgu - teraz wszystkie nasze KTO i BWP miały by jakieś pociski ppanc albo plot. Może to nie jest dobry wzór, ale w Korei Północnej zamontowali pociski ppanc jako dodatkowe na wieży. Ja wiem, że to nie jest piękne i efektowne. U nas chcą zrobić "super niszczyciel czołgów", kombinują nad pociskami rakietowymi wystrzeliwanymi z armaty, a "prymitywy" dospawały prowadnicę na wieży. Kluczowe jest by mieć "jakieś" pociski, które produkujemy sami i produkować ich dużo. Kolejne warstwy obrony buduje się od dołu, a u nas ktoś wpadł na pomysł budowania ich od góry. Najpierw krótki zasięg, później średni, daleki, a na koniec zestrzeliwać satelity na orbicie Marsa. Teraz możemy wszystko kupić od USA - nawet Javelina na Humvee - bo nawet tyle sami nie robimy.

  1. Hiperson

   Mamy 2,000 honkerow Nadają się nieźle Haha

 3. Ubaw

  USA teraz, po 60 latach, odkryło koncepcję znaną Sowietom z BRDM-1 i BRDM-2? Przy czym BRDM jeszcze pływały i w przeciwieństwie do Humvee miały jakieś opancerzenie i ochroną ABC.

  1. Davien

   Taak, ale wiesz że HMMWV nie jst odpowqiednikiem BRDM-2 i że rosyjski samochód opancerzony nie miał modułu bojowego z działkiem i granatnikiem:). masz w ogóle jakeikolwiek pojecie o temacie??

  2. FR technologiczne imperium

   No widzicie jaka Rosja technologicznie rozwinięta, top świata dziwnym trafem w 40 największych firm technologicznych nie ma żadnej z Rosji, ale pewnie te dane zakłamuje CIA.

 4. Leopardzik

  Nasze javeliny pójdą na Honjery ALE HECA

 5. Fanklub Daviena

  Gdyby Rosjanie coś podobnego zrobili, to Davien i GB by z tego szydzili... :)

  1. Davien

   Funku, Rosjanie nie zrobia bo nei maja takich modułów uzbrojenia co by się nadawały do montażu na pojazdach klasy HMMWV:)

 6. Dudley

  U nas to posadzą na żubrze. bo posadzenie na tym co mamy i skokowe zwiększenie możliwości bojowych, to było by za proste i za tanie. Nikt by na tym nie zarobił.

  1. myślenie nie boli...

   ale chciałbyś to posadzić na Starach, UAZach czy Honkerach?

 7. Orthodox

  Coś podobnego powinno znaleźć się na Bobrze w przypadku jego wyboru.

 8. rED

  No mieliśmy już 70 mm z BWPa i teraz 30 mm to następne będzie 105 na Humvee?

  1. Nikt

   W Libii była 90mm

  2. Uchi

   Jest 105 na Humvee nazywa się Hawkeye 105mm ;)

 9. Crow

  Powinniśmy zakupić takie muduły do naszych Humvee

 10. Polak

  To teraz na navarre i mamy własny niszczyciel czołgów hehe

  1. vvv

   predzej na bwp-1 zamiast 73mm prykawki

 11. Paweł P.

  Magic!